Trwa ładowanie...

Dodatkowa dawka hormonów

Dodatkowa dawka hormonów
Dodatkowa dawka hormonów

Tabletki, zastrzyki i krążki hormonalne to jedna z najbardziej powszechnych i najbardziej skutecznych środków antykoncepcyjnych (ich skuteczność wynosi 99,7%). Ich działanie polega na zmianie poziomu hormonów w kobiecym organizmie, tak by nie mogło dojść do zapłodnienia. Są bardzo skuteczne, jednak powodują dużo skutków niekorzystnie wpływających na ciało kobiety. Pomimo, że skutki uboczne antykoncepcji hormonalnej są coraz bardziej znane, szacuje się, że ponad 80 % kobiet w Ameryce decyduje się jednak na taką metodę kontrolowania poczęcia dziecka.

spis treści

1. Skutki przyjmowania hormonów

Hormonalna antykoncepcja (zastrzyk, tabletki lub krążek) zmniejsza produkcję gonadotropiny, hormonu wpływającego na zainicjowanie i kontrolowanie owulacji. Naturalny cykl hormonalny został tak zmieniony, aby zahamować proces dojrzewania pęcherzyka i nie dopuścić do owulacji, czyli płodność kobiety została ograniczona. Oprócz tego antykoncepcja hormonalna wiąże się z innymi skutkami, niestety mającymi negatywny wpływ na ciało kobiety. Jednak powstały też pewne mity wokół tego tematu.

2. Fakty i mity na temat antykoncepcji hormonalnej

  • Wzrost wagi
Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Fałsz. Badania pokazują, że nowoczesna antykoncepcja doustna z niewielką ilością hormonów nie wpływa na naszą wagę. Tabletki starszej generacji powodowały taki problem. Wzrost wagi mógł się wiązać z nadmiernym gromadzeniem wody w organizmie wywołanym hormonami. Obecnie dostępna antykoncepcja doustna zawiera środki, które usuwają nadmiar wody.

  • Depresja

Prawda i fałsz. Hormonalne środki antykoncepcyjne zawierają niewielką ilość samego progesteronu lub mieszanki progesteronu i estrogenu. Badania wykazały że hormonalna antykoncepcja doustna składająca się tylko z progesteronu może pogłębiać stany depresyjne, więc kobiety zmagające się z depresją powinny wybrać inny sposób kontrolowania poczęcia. Tabletki z progesteronem i estrogenem nie wykazały takich właściwości. Trzeba zwrócić uwagę, w jaki sposób hormony działają na nasz stan psychiczny i w razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem. Być może rezygnacja z takiej formy antykoncepcji będzie konieczna.

  • Skrzepy krwi

Prawda. Wykazano, że skutkiem przyjmowania hormonów jest podwyższone ryzyko zaburzeń krzepnięcia krwi. Ryzyko jest jeszcze większe u kobiet, które palą papierosy i mają powyżej 30 lat. Niepokojącym objawami są na przykład skurcze kończyn.

Jeśli antykoncepcja hormonalna jest stosowana zgodnie z zaleceniami, bardzo skutecznie chroni ona nas przed niechcianą ciążą. Jest to bardzo wygodne dla kobiet. Jednak negatywne skutki antykoncepcji hormonalnej powodują, że wiele kobiet rezygnuje z tej metody i wybiera inną.

Hormony żeńskie – czym są, jakie mają funkcje, kiedy należy je badać?
Hormony żeńskie – czym są, jakie mają funkcje, kiedy należy je badać?

Hormony żeńskie, czyli kobiece hormony płciowe, odgrywają istotną rolę w rozwoju narządów płciowych

przeczytaj artykuł

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze