Trwa ładowanie...

Kaszel mokry – przyczyny, objawy, leczenie

Avatar placeholder
01.10.2021 16:00
Kaszel mokry – przyczyny, objawy, leczenie
Kaszel mokry – przyczyny, objawy, leczenie

Kaszel mokry jest jednym z wielu objawów infekcji dróg oddechowych. Nazywany jest inaczej kaszlem produktywnym. Pojawia się najczęściej po kaszlu suchym. Kaszel mokry pozwala na pozbycie się zalegającej wydzieliny gromadzącej się w drogach oddechowych. Wygląd odkrztuszanej wydzieliny może wskazywać na charakter infekcji.

spis treści

1. Przyczyny mokrego kaszlu

Kaszel mokry powstaje na skutek drażnienia receptorów, które znajdują się w przełyku. Jest następstwem kaszlu suchego. Kaszel mokry pojawia się głównie w godzinach porannych kiedy to w drogach oddechowych zalega najwięcej wydzieliny. Poranna aktywność wzmaga dodatkowo odruch kasłania. Ponadto jest to kaszel, który nie występuje gwałtownie a chory może kontrolować jego wystąpienie. Kaszel mokry powoduje odkrztuszanie wydzieliny.

Wydzielina może mieć różne zabarwienia takie jak:

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"
  • zielonkawe, co wskazuje na infekcję o podłożu bakteryjnym. Do takich infekcji można zaliczyć różnego rodzaju choroby dróg oddechowych m.in.: zapalenie płuc, zatok czy oskrzeli,
  • białawe oraz gęsta i śluzowa może wskazywać na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. Kaszel wówczas pojawia się w godzinach porannych a dotyczy przede wszystkim osób palących papierosy,
  • przezroczyste i śluzowy charakter wydzieliny jest typowy dla infekcji wirusowych.

Ponadto jeśli przy mokrym kaszlu pojawia się nieprzyjemny zapach z ust to może to potwierdzać obecność infekcji o charakterze bakteryjnym ze wskazaniem na beztlenowce.  Odkrztuszane białe grudki mogą natomiast wskazywać na zakażenie grzybicze lub mukowiscydozę.

Kaszel mokry powoduje odkrztuszanie wydzieliny
Kaszel mokry powoduje odkrztuszanie wydzieliny

2. Objawy mokrego kaszlu

Kaszel mokry jest sam w sobie objawem różnych chorób dróg oddechowych i nie tylko. Niemniej jednak mogą mu towarzyszyć wydzieliny z gardła, nosa lub oskrzeli. Ponadto kaszel mokry może powodować ból w gardle oraz klatce piersiowej. Często też pojawiają się duszności. W przypadkach bardzo silnego i długotrwałego kaszlu mokrego mogą pojawić się również wymioty. Pojawiają się szczególnie u dzieci, które często nie potrafią jeszcze odkrztuszać prawidłowo wydzieliny, dlatego też ponownie ją połykają. Dostaje się ona wówczas do żołądka i powoduje jego podrażnienie.

Ziołowe lekarstwa na kaszel i choroby płuc
Ziołowe lekarstwa na kaszel i choroby płuc [6 zdjęć]

Przy infekcjach płuc nie jesteśmy skazani wyłącznie na preparaty farmakologiczne. Warto w takich przypadkach

zobacz galerię

3. Leczenie kaszlu

Leczenie mokrego kaszlu opiera się głównie o stosowanie odpowiednich leków. Jednak czasami warto jest także wykorzystać domowe sposoby.

Obecnie stosowane preparaty farmakologiczne na mokry kaszel mają za zadanie ułatwianie odkrztuszania zalegającej wydzieliny a także wykazują działanie mukolityczne (rozrzedzające wydzielinę poprzez niszczenie wiązań chemicznych występujących w gęstej wydzielinie mukoglikoproteinowej). Leki tego typu powinny być stosowane do momentu wyraźnego zmniejszenia się dolegliwości. Ponadto pacjentom z kaszlem mokrym zaleca się stosowanie inhalacji z wykorzystaniem soli fizjologicznej. Zabiegi inhalacyjne mają za zadanie ułatwianie odkrztuszania a także rozrzedzanie wydzieliny. 

Do domowych sposobów na walkę z mokrym kaszlem można zaliczyć:

  • picie soku z malin,
  • spożywanie syropu z cebuli,
  • jedzenie czosnku, który ma właściwości antybakteryjne,
  • odpowiednie nawilżanie pomieszczeń w których przebywamy, gdyż łagodzą one dolegliwości kaszlowe,
  • odpowiednie oklepywanie, które ułatwia odklejanie się wydzieliny od ścian dróg oddechowych.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Suchy kaszel
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze