Trwa ładowanie...

Dusznica bolesna – patogeneza,objawy, leczenie, diagnostyka

Lek. Mateusz Nawrocki
19.07.2023 15:02
Dusznica bolesna – patogeneza,objawy, leczenie, diagnostyka
Dusznica bolesna – patogeneza,objawy, leczenie, diagnostyka

Dusznica bolesna jest objawem, który charakteryzuje się uczuciem duszności i bólami w okolicach mostka. To konsekwencja niewydolności naczyń wieńcowych, powstającej najczęściej na skutek zmian miażdżycowych.

spis treści

1. Dusznica bolesna - patogeneza

Głównymi czynnikiem odpowiedzialnym za rozwój dusznicy bolesnej jest miażdżyca. Jej złogi umiejscawiają się w tętnicach wieńcowych zaopatrujących serce w utlenowaną krew. Miażdżyca powoduje zwężenie drogi przepływu i w konsekwencji dochodzi do wystąpienia charakterystycznych objawów.

Oprócz tego, można mówić o pewnych czynnikach, które predysponują do wystąpienia dusznicy bolesnej – należą do nich otyłość, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, czy też przewlekły stres. Nie bez znaczenia pozostają również używki, takie jak alkohol czy też papierosy. Anemia również może dawać podobne objawy.

Zobacz film: "Nietypowe objawy, które mogą świadczyć o niewydolności serca"
Objawy dusznicy bolesnej mogą przypominać zawał serca
Objawy dusznicy bolesnej mogą przypominać zawał serca (123RF)

Najczęściej do objawów dochodzi, kiedy zwężeniu ulega połowa naczynia wieńcowego – jak widać rezerwa, którą dysponujemy jest dość spora.

2. Dusznica bolesna - objawy

Głównym objawem dusznicy bolesnej (która nazywana jest także dławicą piersiową) jest ból, którego charakterystyka jest różnie opisywana. Pacjenci opisują go jako palący, dławiący czy też ściskający. Umiejscawia się za mostkiem i głównie promieniuje do lewej, górnej połowy ciała – lewego barku, łopatki, a nawet kąta żuchwy.

Sytuacjom tym często towarzyszy brak tchu, uczucie kołatania serca i niepokój chorego. Jeśli objawy dusznicy bolesnej nie ustępują, konieczne jest wezwanie pogotowia ratunkowego i szybka interwencja lekarska.

5 sygnałów, które wysyła organizm miesiąc przed zawałem serca
5 sygnałów, które wysyła organizm miesiąc przed zawałem serca [6 zdjęć]

Z powodu chorób sercowo-naczyniowych umiera dwukrotnie więcej osób niż z powodu chorób nowotworowych.

zobacz galerię

3. Dusznica bolesna - diagnostyka

Diagnostyka dusznicy bolesnej jest bardzo ważnym aspektem. Łatwo bowiem przeoczyć zawał serca, którego skutki mogą być śmiertelne.

Z pomocą przychodzą nawet tak nieskomplikowane i nieinwazyjne badania, jak EKG czy też badanie holterowskie (zapis 24 godzinny) lub koronarografia, która polega na umieszczeniu cewnika w tętnicy udowej i obrazowaniu tętnic wieńcowych. Warto wspomnieć, że jeśli symptomy dusznicy bolesnej nie ustępują, należy niezwłocznie wezwać pogotowie ratunkowe.

4. Dusznica bolesna - leczenie

Leczenie dusznicy bolesnej w dużym stopniu polega na prowadzeniu odpowiedniej farmakoterapii. Dostępny jest cały wachlarz leków, ale o odpowiednim ich doborze powinien decydować lekarz, który dokładnie ustali, jaka jest przyczyna występowania dusznicy bolesnej.

W poważnych przypadkach może okazać się konieczne przeprowadzenie zabiegu kardiochirurgicznego. Najczęściej wykonuje się angioplastykę naczyń wieńcowych lub tak zwane by-pass’y. Warto zauważyć, że zabiegi te obecnie wiążą się z mniejszym ryzykiem efektów ubocznych z uwagi na lepszą kontrolę pooperacyjną i coraz nowsze środki stosowane w farmakologii.

Biorąc pod uwagę leczenie, należy także wspomnieć o eliminacji ewentualnych czynników, które sprzyjają występowaniu objawów dusznicy bolesnej, czyli na przykład stres czy też używki.

Aminek egipski – właściwości, wskazania, przeciwwskazania, gdzie kupić?
Aminek egipski – właściwości, wskazania, przeciwwskazania, gdzie kupić?

Aminek egipski to roślina o potężnym działaniu leczniczym, która od bardzo dawna stosowana jest w medycynie

przeczytaj artykuł

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze