Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Łapczyńska

Rozwój dziecka - 18 miesiąc

Avatar placeholder
28.09.2021 16:07
Dziecko 18-miesięczne jest coraz bardziej ruchliwe i ciekawe świata.
Dziecko 18-miesięczne jest coraz bardziej ruchliwe i ciekawe świata. (AdobeStock)

Dziecko 18-miesięczne jest coraz bardziej ruchliwe i ciekawe świata. Porusza się coraz sprawnej i może odkrywać nowe, nieznane dla niego miejsca. Choć jeszcze niewiele mówi, stara się budować proste konstrukcje zdaniowe. Na tym etapie rozwoju dziecko nie potrafi jeszcze jasno i precyzyjnie wyrażać swoich emocji, dlatego często reaguje płaczem i krzykiem, nie znosi sprzeciwu, gdy coś idzie nie po jego myśli. W wieku 18 miesięcy dopiero uczy się pewnych zachowań społecznych.

spis treści

1. Rozwój dziecka 18-miesięcznego

1.1. Chodzenie dziecka

Dziecko 18-miesięczne jest bardzo ruchliwe, wszystkiego dotyka i może zniszczyć wszystko, co znajdzie się w jego dłoniach. Potrafi już wchodzić po schodach, ale tylko przy pomocy dorosłej osoby. Półtoraroczne dziecko porusza się jeszcze dość sztywno, ale umie już samodzielnie wspinać się na niskie przedmioty (krzesła, tapczan).

1.2. Żywienie dziecka

Odżywiając dziecko 18-miesięczne, rodzice powinni pamiętać nie tylko o tym, by dostarczać mu odpowiednią dawkę witamin i składników mineralnych, ale także o tym, by serwować maleństwu odpowiednią ilość pokarmów. Czasem rodzicom wydaje się, że ich półtoraroczne dziecko jest niejadkiem, bo nie zawsze dojada przygotowaną mu porcję. Powinni jednak spojrzeć na całą sprawę z dystansem i przez chwilę zastanowić się, czy przypadkiem porcja serwowanego mu jedzenia nie jest zbyt duża? Jeśli siatka centylowa twojego maleństwa pokazuje, że jego waga jest prawidłowa, to znaczy, że rozwój dziecka jest prawidłowy i nie masz powodów do zmartwień. Pamiętaj także o bardzo ważnej zasadzie – dziecko nie lubi jeść w samotności, więc staraj się mu towarzyszyć podczas posiłków, nawet jeśli w tym czasie będziesz zmywała naczynia czy gotowała obiad.

1.3. Rozwój mowy dziecka

Zobacz film: "Prawidłowy przyrost masy ciała w ciąży"

Dziecko półtoraroczne bardzo dużo rozumie, ale samo niewiele jeszcze mówi. Jednak z dość ubogiego zasobu słownictwa, jakie posiada, stara się budować najprostsze konstrukcje zdaniowe. Najszybszym i najlepszym sposobem uczenia dziecka mowy jest pokazywanie jakiegoś przedmiotu czy części ciała i głośne ich nazywanie, np.: oko, ręka, lalka, piłka. Również wydawane polecenia poza prostą konstrukcją mogą się łączyć z zaprezentowaniem tego, czego oczekujemy od naszej pociechy.

2. Emocje 18-miesięcznego dziecka

Zachowanie spokoju i cierpliwości w kontaktach z półtorarocznym dzieckiem nie jest łatwe. Właśnie wchodzi ono w okres, który zaznaczy się gwałtownymi i nagłymi reakcjami oraz częstym i przeraźliwym płaczem.

Dziecko 18-miesięczne nie znosi sprzeciwu i nagłych zmian, na wszystkie decyzje, które są niezgodne z jego myślą, reaguje krzykiem i sprzeciwem. Takie zachowanie nie wynika ze złości i agresji, ale z niedojrzałości emocjonalnej. Rozwój dziecka w 18 miesiącu charakteryzują właśnie skrajne zachowania oraz nieumiejętność wyrażania swoich uczuć i emocji.

Dziecko 18-miesięczne potrafi też cieszyć się własnym ciałem. Chętnie się rozbiera i biega nago po mieszkaniu. Warto pozwolić mu na ten mały ekshibicjonizm, szczególnie że okrywanie własnego ciała stanowi jeden z istotnych aspektów poznawczych.

ROZWÓJ DZIECKA

Zobacz także:

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze