Trwa ładowanie...

Eksperymentalny lek zapobiegający udarom

Avatar placeholder
14.05.2013 16:26
Eksperymentalny lek zapobiegający udarom
Eksperymentalny lek zapobiegający udarom

Podczas międzynarodowej konferencji dotyczącej udarów mózgu naukowcy przedstawili nowy antykoagulant, który pod wieloma względami okazał się lepszy niż kwas acetylosalicylowy w zapobieganiu udarom u pacjentów cierpiących na migotanie przedsionków.

spis treści

1. Migotanie przedsionków a udar

Migotanie przedsionków to zaburzenie rytmu serca, które może doprowadzić do powstawania zakrzepów grożących udarem mózgu, szczególnie u osób starszych. Przy schorzeniu tym zazwyczaj stosuje się leki będące antagonistami witaminy K, jednak aż 50% pacjentów nie może ich przyjmować. Do tej pory jedyną opcją dla nich pozostawał kwas acetylosalicylowy.

2. Nowy lek a kwas acetylosalicylowy

W badaniu mającym na celu porównanie skuteczności nowego leku i kwasu acetylosalicylowego udział wzięło 5 600 osób cierpiących na migotanie przedsionków, u których ryzyko wystąpienia udaru mózgu było średnie lub duże, a którzy nie chcieli bądź nie mogli przyjmować silniejszych leków. Wszyscy pacjenci byli w wieku powyżej 50 lat, a oprócz migotania przedsionków występował u nich co najmniej jeden czynnik ryzyka wystąpienia udaru, jak na przykład podeszły wiek (ponad 75 lat), nadciśnienie tętnicze, cukrzyca lub wcześniej przebyty udar. Osoby badane podzielono na dwie grupy, z których pierwsza otrzymywała nowy lek, a druga kwas acetylosalicylowy.

3. Wyniki badania nad nowym lekiem

Z badania wynika, że nowy lek jest znacznie skuteczniejszy w zmniejszaniu ryzyka udaru i powstawania zakrzepów niż kwas acetylosalicylowy. Dodatkowo okazał się on bardzo bezpieczny. Jego działanie polegało na blokowaniu czynnika odpowiedzialnego za formowanie zakrzepów. Średnio w ciągu 1,1 roku zator lub udar wystąpił u 51 pacjentów z grupy stosujących nowy antykoagulant (2 808 osób) i u 113 przyjmujących kwas acetylosalicylowy (z 2 791 osób). Oznacza to, że nowy lek jest dwukrotnie skuteczniejszy niż kwas acetylosalicylowy.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Hormony w leczeniu poudarowym
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze