Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Magdalena Pikul

Endoskopowa biopsja przełyku

Avatar placeholder
23.07.2021 17:09
Endoskopowa biopsja przełyku
Endoskopowa biopsja przełyku

Biopsja endoskopowa przełyku jest to badanie wykonywane przy użyciu endoskopu, czyli przyrządu optycznego, który po wprowadzeniu do światła przełyku pozwala na dokładne zobrazowanie jego śluzówki i w razie stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości pobranie z tych zmian wycinków do badania histopatologicznego. Biopsja przełyku jest badaniem niezbędnym w celu potwierdzenia lub wykluczenia nowotworu przełyku, a także stanu przednowotworowego, jakim jest tzw. przełyk Barreta Potwierdzenie takiego rozpoznania umożliwia wczesne rozpoczęcie odpowiedniego leczenia, co zwiększa szanse pacjenta na wyzdrowienie.

spis treści

1. Wskazania i przeciwwskazania do endoskopowej biopsji przełyku

Wskazaniami do tego badania są długo trwające objawy choroby refluksowej przełyku (takie jak zgaga, cofanie treści żołądkowej do przełyku, chrypka, kaszel, ból w klatce piersiowej), w tym tzw. objawy alarmujące (które mogą sugerować, że w przełyku rozwija się nowotwór), jak zaburzenia połykania, bolesne połykanie, krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego, ubytek masy ciała, niedokrwistość z niedoboru żelaza. Biopsja przełyku jest również wskazana przy okresowej kontroli w przypadku wcześniejszego wykrycia tzw. przełyku Barreta. Zmiana ta polega na pojawieniu się w przełyku ognisk nabłonka walcowatego, który prawidłowo tam nie występuje i jest uznawana za stan przednowotworowy, na bazie którego częściej dochodzi do powstania nowotworu i z tego względu wymaga on co jakiś czas kontroli.

Przeciwwskazania są takie same, jak do badania endoskopowego i obejmują takie stany chorobowe, jak świeży zawał serca, ostra niewydolność oddechowa, niedociśnienie i wstrząs (zwłaszcza hipowolemiczny w przebiegu masywnego krwawienia z przewodu pokarmowego), niekontrolowane nadciśnienie tętnicze.

Zobacz film: "Badania w RZS"

Biopsja przełyku jest dla pacjenta stresującym badaniem, jednak należy pamiętać, że wczesne rozpoznanie choroby nowotworowej zwiększa szanse na jej wyleczenie. Dlatego też nie należy obawiać się biopsji i nie zwlekać z badaniem, jeśli pojawią się niepokojące objawy.

2. Przebieg endoskopowej biopsji przełyku

Endoskopowa biopsja przełyku jest wykonywana przy użyciu endoskopu – giętkiej, cienkiej rurki z wbudowaną kamerą i wiązką światłowodu. Badanie jest wykonywane na czczo, gdyż zalegająca treść pokarmowa mogłaby zaburzyć widoczność obrazu. Podczas badania pacjent na ogół jest przytomny, znieczula się jedynie miejscowo gardło lidokainą, aby zmniejszyć odruch wymiotny przy wprowadzaniu do przełyku rury endoskopu. Znieczulenie ogólne stosuje się wyłącznie u pacjentów niewspółpracujących i u młodszych dzieci. Można również przed badaniem zastosować środki uspokajające, aby zmniejszyć związane z badaniem nieprzyjemne doznania.

Endoskop zostaje wprowadzony przez usta do przełyku. Jeśli przełyk jest skurczony i jego światło jest słabo widoczne, endoskop umożliwia wdmuchiwanie gazu, który rozszerza i wygładza fałdy śluzówki, poprawiając w ten sposób widoczność. Dzięki kamerze lekarz jest w stanie obejrzeć przełyk i zauważyć wszelkie nieprawidłowości. Jeśli dany fragment błony śluzowej przełyku wygląda inaczej niż powinien, z tego miejsca za pomocą wprowadzanych przez endoskop specjalnych kleszczyków pobiera się kilka wycinków, które następnie umieszcza się w formalinie i wysyła na badanie histopatologiczne. Samo pobranie wycinków jest dla pacjenta bezbolesne. Wynik tego badania otrzymuje się po pewnym czasie. Określa on, czy w pobranych wycinkach znajdują się komórki nowotworowe, a jeśli tak, to jaki jest to rodzaj nowotworu i jaki jest stopień jego zróżnicowania, co ma znaczenie przy wyborze metody leczenia i dla określenia rokowania.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Zalety i wady badań endoskopowych przewodu pokarmowego
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze