Co oznaczają obniżone poziomu bazo, mono i eo we krwi?

Dzień dobry, ostatnio wykonałam badanie krwi i niestety nie wszystko wyszło w porządku. Eo , Bazo,Mono mam obniżone 0,2 Co to oznacza? Czy jeżeli te wyniki mam obniżone, to może to już wskazywać na jakieś poważne dolegliwości zdrowotne? Czym w ogóle jest EO? Czym jest Bazo? I czym jest Mono w morfologii krwi? Czy na podstawie informacji o obniżonych wartościach można stwierdzić coś konkretnego? Strasznie się martwię, że to coś poważnego. Bardzo proszę o fachową odpowiedź. Wyniki badań krwi zawsze były dla mnie niejasne - to znaczy nie rozpoznaję tych wszystkich skrótów i nie wiem jaka jest zależność od drugiej. Dlatego proszę o informację. Pozdrawiam.
KOBIETA, 74 LAT ponad rok temu

Co o naszym zdrowiu mówi żywa kropla krwi? [Specjalista radzi]

Krew może wiele powiedzieć o naszym zdrowiu, a jeszcze więcej świeżo pobrana, która natychmiast trafia pod mikroskop. Pozwala nam to określić, czy organizm jest zakwaszony, ma odpowiedni poziom wolnych rodników, nie jest obciążony toksynami, pasożytami czy grzybami.

Lek. Jacek Ławnicki
82 poziom zaufania

Witam!
Wynik badania morfologii krwi powinien być interpretowany całościowo. Proszę zatem udać się na wizytę do lekarza.

0
Tomasz Nęcki
71 poziom zaufania

Dzień dobry,

wspomnianymi przez Panią skrótami określane są poszczególne populacje białych krwinek (leukocytów). Eo oznacza eozynofile (granulocyty kwasochłonne), Bazo to bazofile (granulocyty zasadochłonne), a Mono to monocyty.

Poszczególne populacje białych krwinek pełnią odmienną funkcję w ludzkim układzie odpornościowym, zmiany dotyczące ich ilości występują w przebiegu wielu różnorodnych schorzeń. Tak naprawdę odchylenia w ilościach białych wynikać mogą z istnienia u pacjenta zakażenia, z chorób hematologicznych (np. białaczek), z zarażeń pasożytniczych i z jeszcze wielu innych przyczyn.

Możliwości wystąpienia u Pani opisanych odchyleń jest bardzo wiele. Jeżeli odbiegają one od normy w niewielkim stopniu, a do tego nie doświadcza Pani żadnych objawów, to najprawdopodobniej nie ma powodów do niepokoju. Warto jednak tutaj podkreślić, że wyniki morfologii krwi należy zawsze analizować całościowo – dopiero wtedy możliwe jest wysunięcie wniosków o stanie zdrowia badanego pacjenta. Ważne jest także to, aby wynik morfologii krwi analizować z wzięciem pod uwagę stanu ogólnego pacjenta. Istotne jest, czy pacjent doświadcza jakichkolwiek dolegliwości, czy choruje on na jakieś schorzenia przewlekłe, a także czy pacjent stosuje jakieś leki. Dopiero po przeanalizowaniu wszystkich wymienionych aspektów możliwe jest stwierdzenie, czy stwierdzone odchylenia mają jakieś znaczenie kliniczne i czy pacjentowi należy poszerzyć diagnostykę lub wdrożyć potrzebne mu leczenie.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty