Trwa ładowanie...

Fałszywie pozytywny obraz mammografii może być niebezpieczny

 Aleksandra Miłosz
07.12.2018 14:03
Fałszywie pozytywny obraz mammografii może być niebezpieczny
Fałszywie pozytywny obraz mammografii może być niebezpieczny (Zdjęcie autorstwa Gareth Williams / CC BY 2.0)

Coraz częściej zdarzają się przypadki, kiedy kobiety, decydując się na wykonanie badania mammograficznego, spotykają się z fałszywie pozytywnym jego wynikiem. Mammografia wykrywa raka, którego nie ma w organizmie kobiety. W Stanach Zjednoczonych ryzyko, że pacjentka otrzyma fałszywie pozytywny wynik w cyklu 10 mammografii, oscyluje w granicach od 58% do 77%, co naraża pacjentkę na niepokój i napięcia psychiczne. Dodatkowo, potencjalnie chora jest wysyłana na dalsze badania i zabiegi, takie jak biopsja czy operacja, co może skutkować powikłaniami. Ciekawe jest także to, że kobiety, które zostały zdiagnozowane fałszywie dodatnio, są bardziej narażone na rozwój raka w przyszłości.

spis treści

1. Stres największym wrogiem

Jest jeszcze wiele do odkrycia, jeżeli chodzi o rozwój i postęp nowotworu piersi. Wiadomo jednak, że poziom stresu w naszym organizmie odgrywa istotną rolę i może wpłynąć na fałszywie pozytywny wynik badania mammograficznego. Naukowcy z Uniwersytetu Yale odkryli, że nawet normalny, codzienny stres jest dobrym podłożem dla mutacji nowotworowych i powstawania guzów. Wiadomo więc, że stres kobiet wywołany fałszywie pozytywnym wynikiem może wywołać w przyszłości raka. To założenie potwierdzają badacze z National Cancer Institute, według których „odpowiedzi neuroendokrynne ciała (czyli uwalnianie hormonów do ciała w odpowiedzi na stymulację układy nerwowego) mogą bezpośrednio zmieniać ważne procesy w komórkach, które pomagają chronić przed powstawaniem raka, takie jak naprawa DNA czy regulacja wzrostu komórek”.

2. Co jeszcze zagraża naszym piersiom?

Obok stresu, równie niebezpieczna jest fałszywie dodatnia mammografia, która niesie za sobą szereg zabiegów, takich jak biopsja, podczas której może dojść do oderwania się złośliwych komórek nowotworowych od guza, co powoduje rozprzestrzenienie się ich na inne części ciała. Przy fałszywym rozpoznaniu raka kobiety zmuszone są do wykonywania mammografii, które z kolei prowadzą do częstszego napromieniowania jonizującego, które także jest znanym czynnikiem rakotwórczym.

3. Profilaktyka

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Warto pamiętać, że zdecydowanie łatwiej jest zapobiegać, niż leczyć. Dlatego chcąc uchronić się przed rakiem piersi, pamiętajmy o kilku wartych zapamiętania zasadach:

  • unikaj cukru, w szczególności fruktozy i przetworzonego jedzenia – wszystkie cukry są szkodliwe i mają tendencję do powodowania raka, a w szczególności rafinowana fruktoza, która w przeważającej większości występuje w przetworzonej żywności;
  • ogranicz białko w spożywanych posiłkach;
  • unikaj picia alkoholu;
  • ureguluj swój poziom witaminy D;
  • ćwicz regularnie;
  • unikaj stresu;
  • upewnij się, że nie masz niedoboru jodu;
  • utrzymuj odpowiednią wagę ciała.

Te proste zasady, które wprowadzisz do swojego życia, z pewnością pozwolą ci zminimalizować szanse na wystąpienie nowotworu. Pamiętaj też o regularnym badaniu swoich piersi. Badania te możesz wykonywać samodzielnie w warunkach domowych, a kiedy poczujesz coś niepokojącego – zgłoś się do swojego lekarza.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze