Trwa ładowanie...

Filtry powietrza zapobiegają astmie u dzieci!

Filtry powietrza zapobiegają astmie u dzieci!
Filtry powietrza zapobiegają astmie u dzieci!

Coraz więcej dzieci cierpi z powodu astmy – jest to bardzo niepokojące, ponieważ zaostrzenia choroby mogą sprawiać, że maluchy wycofują się nieco z normalnego życia, bojąc się kolejnych duszności. Rodzice powinni zwracać baczną uwagę na środowisko, w jakim ich pociechom przychodzi spędzać czas, dzięki temu bowiem chorobę łatwiej kontrolować. Niestety jednak część dzieci mieszka w domu, w którym występuje stale bardzo silny czynnik wywołujący zaostrzenia: dym tytoniowy.

spis treści

1. Urządzenia filtrujące powietrze

W domach małych alergików coraz częściej można spotkać filtry powietrza. Jest to pozytywne zjawisko, ponieważ urządzenia tego typu rzeczywiście w bardzo dużym stopniu oczyszczają otoczenie dziecka, usuwając „wiszące” we wdychanym powietrzu alergeny. Jednak takie rozwiązanie ma również pewną wadę.

Osoby dorosłe, palące papierosy, często po założeniu drogiego i skutecznego filtru czują się usprawiedliwione, zaciągając się dymkiem w domu. Uważają bowiem, że skoro powietrze jest oczyszczane, to nie zaszkodzi to ich maluchowi i nie wywoła u niego pogorszenia stanu zdrowia. Tymczasem naukowcy przypominają cały czas, że montaż urządzeń oczyszczających absolutnie nie jest alternatywą dla stworzenia choremu na astmę oskrzelowądziecku środowiska wolnego od dymu tytoniowego – mimo że oczywiście ma wiele korzyści.

2. Czym oddychają dzieci w swoich domach?

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Interesujące badanie przeprowadzone zostało przez zespół naukowców z Johns Hopkins University School of Medicine, pracujących pod kierownictwem Arlene Butz. Przez sześć miesięcy naukowcy obserwowali 115 dzieci w wieku od 6 do 12 lat, mieszkających w domach, gdzie jeden lub więcej opiekunów paliło papierosy:

  • 41 rodzin dostało na potrzeby badania filtry powietrza, podłączone w sypialni i salonie;
  • druga grupa badanych otrzymała filtry, a dodatkowo także pomoc medyczną w zakresie udzielania informacji na temat zagrożeń związanych z biernym paleniem;
  • w trzeciej grupie, stanowiącej grupę kontrolną, nie było filtrów ani specjalnej edukacji.

W domach uczestników testów naukowcy zmierzyli zawartość cząsteczek nikotyny oraz innych zanieczyszczeń w powietrzu – dotyczyło to dymu, cząstek gleby, pyłków, kurzu i zarodników, które zwykle krążą w powietrzu. Pierwsza analiza wykonana została przed instalacją filtrów powietrza, druga zaś sześć miesięcy później.

3. Skuteczność filtrów powietrza

Efekt porównania wyników obu analiz powietrza wskazał, że stosowanie filtrów rzeczywiście przynosi wymierne korzyści. W mieszkaniach badanych rodzin, po zastosowaniu urządzeń przekazanych na potrzeby eksperymentu, aż o 50% spadła zawartość zawieszonych w powietrzu pyłków i szkodliwych drobin, które codziennie wdychały dzieci. Ważne jest jednak, a może nawet ważniejsze, że tak duża poprawa nie dotyczyła substancji pochodzących z dymu tytoniowego.

Zawartość cząsteczek nikotyny oraz pozostałych szkodliwych cząstek, będących wynikiem spalania tytoniu, była podobna w domach wszystkich dzieci biorących udział w badaniach. Oznacza to niestety, że choć filtry powietrza są bardzo skutecznymi urządzeniami, nie likwidują potencjalnie szkodliwych rezultatów biernego palenia. Dzieci nadal są narażone na poważne konsekwencje zdrowotne.

Jest to ważna informacja zwłaszcza dla rodziców małych alergików. Dym tytoniowy jest jednym z głównych czynników wywołujących zaostrzenia choroby, a więc w znacznym stopniu utrudniającym jej kontrolę. Palenie w domach, gdzie żyją takie dzieci, jest więc bardzo ryzykowne, nawet jeśli rodzice wydadzą małą fortunę na zakup specjalistycznych urządzeń filtrujących powietrze. Jeśli więc nie udaje się rzucić palenia, dla dobra swoich pociech trzeba koniecznie wynieść się z „dymkiem” poza mieszkanie.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze