Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Tomasz Makos

Fotokoagulacja zmiany naczyniówki/siatkówki

Avatar placeholder
31.03.2015 09:03
Fotokoagulacja zmiany naczyniówki/siatkówki
Fotokoagulacja zmiany naczyniówki/siatkówki

Fotokoagulacja zmiany naczyniówki/siatkówki to zabieg, polegający na niszczeniu uszkodzonych naczyń krwionośnych i innych zmian utrudniających widzenie za pomocą lasera. Koagulacja laserowa wywołuje mikrooparzenia w zmienionych chorobowo miejscach siatkówki i naczyniówki, które po przestały pełnić swoje funkcje. Dzięki temu zapobiega się rozwojowi zmian chorobowych.

spis treści

1. Kiedy przeprowadza się fotokoagulację zmiany naczyniówki/siatkówki?

Fotokoagulacja zmiany naczyniówki/siatkówki to zabieg przeprowadzany w przypadku:

Zobacz film: "Jak długo trwa ból pooperacyjny?"

Nie należy wykonywać zabiegu, gdy zaawansowanie zmian jest niewielkie. W przypadku znacznego zaawansowania zmian chorobowych, kwalifikacja do zabiegu następuje po wykonaniu szeregu badań. Celem fotokoagulacji oka jest zachowanie ostrości wzroku, nie poprawienie go. Jednak u 15% pacjentów zdarza się poprawa wzroku po tym zabiegu.

2. Retinopatia, co to takiego?

Retinopatia to proces chorobowy dotyczący siatkówki. Wyróżniamy kilka rodzajów retinopatii w zależności od mechanizmu powstawania zmian w obrębie siatkówki.

2.1. Retinopatia cukrzycowa

Retinopatia cukrzycowa polega na uszkodzeniu naczyń krwionośnych siatkówki, związanych z długotrwale trwającą cukrzycą. Zmiany mają charakter postępującej mikroangiopatii cukrzycowej uzależnionej od długości trwania cukrzycy. Do powstania zmian w obrębie drobnych naczyń krwionośnych siatkówki przyczynia się wysoki poziom cukru we krwi, czyli hiperglikemia. Hiperglikemia ma także wpływ na destrukcję ściany naczyń krwionośnych i powstawanie nadciśnienia, które także sprzyja rozwojowi retinopatii cukrzycowej.

2.2. Retinopatia nadciśnieniowa

Retinopatia nadciśnieniowa to schorzenie siatkówki przebiegające w przypadku wysokich wartości ciśnienia tętniczego, doprowadzającego do uszkodzenia małych naczyń krwionośnych siatkówki. Wysokie ciśnienie tętnicze doprowadza do zmian czynnościowych oraz strukturalnych w obrębie tętnic. Powoduje także obrzęk tarczy nerwu wzrokowego.

3. Jak przygotować się do zabiegu fotokoagulacji?

Po fotokoagulacji może czasowo obniżyć się ostrość widzenia. Zazwyczaj fotokoagulacji poddaje się jedno oko, aby pacjent był w stanie normalnie funkcjonować po zabiegu. Jeśli zabieg przeprowadzany jest na jedynym zdrowym oku, należy przyjść na zabieg z kimś, kto zaopiekuje się osobą chorą.

3.1. Fotokoagulacja wymaga wcześniejszych dokładnych badań okulistycznych:

4. Jak wygląda zabieg fotokoagulacji?

Fotokoagulacja zmian naczyniówki i siatkówki jest wykonywana za pomocą lasera koagulującego. Przy fotokoagulacji używa się tylko znieczulenia miejscowego. Pacjent powinien w trakcie zabiegu ściśle współpracować z lekarzem. Poruszanie głową może uniemożliwić precyzyjne użycie lasera. Zabieg fotokoagulacji siatkówki wykonywany jest pod kontrolą wzroku, dlatego niezmiernie ważne są przezroczystość rogówki, soczewki i ciała szklistego.

Możliwe niedogodności podczas zabiegu to:

  • ból;
  • błyski;
  • uczucie kłucia.

Po zabiegu pacjent może czuć się oślepiony błyskami lasera. Ostrość widzenia także może być czasowo obniżona - przez kilka godzin lub nawet kilkanaście dni. Należy też zgłosić się na badania kontrolne po 4-8 tygodniach od zabiegu. Lekarz zadecyduje o dalszych etapach leczenia.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Krioterapia
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze