Trwa ładowanie...

Postępowanie przy gorączce dziecka

Avatar placeholder
03.12.2018 21:30
Jak powinno wyglądać postępowanie przy gorączce u dziecka?
Jak powinno wyglądać postępowanie przy gorączce u dziecka? (123rf.com)

Gorączka u małych dzieci zazwyczaj pojawia się nagle i od razu wzbudza nerwowość u rodziców, którzy podejrzewają infekcję wirusową lub bakteryjną. Poza tym malec cierpiący na podwyższoną temperaturę ciała bardzo się męczy. Jednak gorączka u dziecka nie zawsze jest oznaką wielkiego zagrożenia, najczęściej oznacza grypę lub przeziębienie. Z jakich jeszcze przyczyn malec może mieć gorączkę? Jak ją prawidłowo rozpoznać u dzieci i w jaki sposób można pomóc maluchowi?

spis treści

1. Objawy gorączki u dziecka

  • Gorące czoło, plecy, a skóra na pozostałych częściach ciała jest chłodna i pokryta zimnym potem.

  • Zaczerwieniona twarz dziecka, pojawiają się na niej silne rumieńce.

  • Malec ma przyśpieszony oddech.

  • Dziecko odczuwa ból w okolicach karku, czoła lub ból gardła, czasem skarży się z powodu zatkanego nosa.

Gorączka u niemowląt wiąże się z biegunką, niekiedy wymiotami lub bólami brzucha.

Zobacz film: "Drgawki gorączkowe - kiedy i jak je leczyć?"

 

2. Gorączka

Rodzice zbyt często nadużywają słowa „gorączka” i nazywają nim stan podwyższonej ciepłoty ciała. Normalna temperatura ciała u dzieci wynosi od 36 do 37 st. C. Stan podgorączkowy to temperatura w granicach powyżej 37 do 38 st. C. O umiarkowanej gorączce mówi się, jeśli termometr wskazuje 38 do 39 st. C. Wysoka gorączka jest wtedy, gdy temperatura ciała sięga powyżej 39 st. C.

3. Przyczyny gorączki u dziecka

4. Obniżanie gorączki u dziecka

Rodzice starają się zbić nawet lekką gorączkę i podają dziecku czopki, syropy, a starszym dzieciom leki przeciwgorączkowe. Gorączka u dzieci 39 st. C wymaga konsultacji z lekarzem, wcześniej warto zastosować tradycyjne metody obniżania gorączki:

  • kąpiel w wodzie w temperaturze niższej o 2 stopnie od temperatury ciała;

  • wilgotne okłady na czoło;

  • wilgotne okłady na klatkę piersiową;

  • owinięcie ciała dziecka mokrym prześcieradłem i obłożenie go mokrymi pieluchami (powinny być zmoczone w letniej wodzie).

Gdy dziecko ma gorączkę, rodzice powinni dopilnować, aby często piło. Jeśli organizmowi zabraknie prawidłowej ilości płynów, podwyższone temperatura ciała może doprowadzić do odwodnienia. Lekarza trzeba wezwać, gdy gorączka utrzymuje się przez 3 doby, gdy przekracza 40 st. C i nie spada po zastosowaniu leków przeciwgorączkowych, jeśli towarzyszy jej sztywność karku i drgawki.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze