Trwa ładowanie...

Gdzie można się zaszczepić przed podróżą?

Avatar placeholder
10.02.2020 15:37
Gdzie można się zaszczepić przed podróżą?
Gdzie można się zaszczepić przed podróżą?

Gdzie się zaszczepić przeciwko żółtej febrze? Gdzie wykonać szczepienie przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu A czy durowi brzusznemu? Te pytania nasuwają się nam, kiedy planujemy wyjazd za granicę, zwłaszcza do kraju egzotycznego. Aby wakacyjny pobyt w Brazylii czy Chinach nie zakończył się poważną chorobą, warto wcześniej wykonać profilaktyczne szczepienia ochronne. To od nich często zależy nie tylko nasze zdrowie, ale nawet życie.

spis treści

1. Szczepienia przed wyjazdem

Podróże do wielu krajów wiążą się ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na choroby zakaźne. Szczepienia ochronne stanowią wtedy jeden z najbardziej skutecznych sposobów profilaktyki tych chorób. Międzynarodowe przepisy zdrowotne dzielą szczepienia przed wyjazdem na:

  • zalecane – ich wykonanie zależy od sytuacji epidemiologicznej kraju, do którego wyjeżdżasz, czasu trwania i celu podróży, miejsca pobytu oraz twojej odporności i wieku. Do szczepionek zalecanych przed podróżą należą: szczepionka przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, szczepionka przeciw błonicy, przeciwko tężcowi), przeciw poliomyelitis, durowi brzusznemu oraz szczepienie przeciw zapaleniu opon mózgowych.
  • obowiązkowe – należy do nich szczepienie przeciwko żółtej gorączce, zwanej także żółtą febrą. To szczepienie ochronne jest konieczne przy wyjeździe do krajów, w których występuje ta choroba, a więc do niektórych krajów Afryki i Ameryki Południowej. Szczepionka ta jest również wymagana, gdy podróżujący przejeżdża przez tereny endemiczne występowania żółtej gorączki, choć nie stanowią one docelowego punktu jego podróży. Po szczepieniu pacjent otrzymuje certyfikat szczepienia, czyli Międzynarodowe Świadectwo Szczepień – tzw. „żółtą książeczkę”.

2. Kiedy się szczepić?

Zobacz film: "Jak wygląda postępowanie pooperacyjne?"

Należy pamiętać, żeby szczepienia przed podróżą wykonać odpowiednio wcześnie:

  • co najmniej na 10-14 dni przed wyjazdem, gdy cykl szczepienia jest jednodawkowy;
  • około półtora miesiąca przed wyjazdem, gdy cykl szczepienia obejmuje dwie i więcej dawek.

Do szczepionek jednodawkowych zalicza się m.in. szczepienie przeciwko żółtej gorączce, durowi brzusznemu, odrze, śwince, różyczce czy meningokowemu zapaleniu opon mózgowych. Do szczepień dwudawkowych należy szczepienie przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu A, natomiast szczepienie ochronne wykonywane w trzech dawkach to szczepienie przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, kleszczowemu zapaleniu mózgu, tężcowi czy błonicy.

W punkcie szczepień najlepiej zgłosić się na 6 tygodni przed wyjazdem. Czas ten zapewnia maksymalnie szeroki stopień zabezpieczenia przed chorobami w przewidywanym rejonie pobytu. Należy posiadać przy sobie informacje o przebytych wcześniej szczepieniach ochronnych. Wyjeżdżając do krajów tropikalnych, należy pamiętać o profilaktyce chorób zakaźnych i dbałości o higienę. Szczepionka przeciwko malarii nie istnieje.

3. Gdzie się zaszczepić?

Szczepienia ochronne wykonywane są w stacjach sanitarno-epidemiologicznych i innych wyspecjalizowanych punktach szczepień – wojewódzkich i regionalnych. Wjeżdżając do takich krajów, jak Brazylia, Burkina Faso, Burundi, Czad czy Etiopia należy koniecznie zaszczepić się przeciwko żółtej gorączce. Tą szczepionkę wykonują tylko wybrane punkty szczepień, m. in. wojewódzkie stacje sanitarno-epidemiologiczne w Warszawie, Katowicach, Szczecinie, Gdańsku, Gdyni, Świnoujściu i Krakowie. Są one zatwierdzone przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Adresy i telefony stacji sanitarno-epidemiologicznych dostępne są na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Szczepienia na żółtą febrę
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze