Trwa ładowanie...

Wirus Ebola (gorączka krwotoczna) - przyczyny, objawy, leczenie. Jak można się zarazić?

Leczenie przyczynowe gorączki krwotocznej Ebola nie jest znane, dlatego stosuje się leczenie objawowe
Leczenie przyczynowe gorączki krwotocznej Ebola nie jest znane, dlatego stosuje się leczenie objawowe (123rf.com)

Gorączka krwotoczna Ebola to jedna z najpoważniejszych chorób zakaźnych, bardzo często kończąca się zgonem organizmu. Pierwsze objawy Eboli w okresie inkubacji mogą przypominać grypę, dlatego często leczenie jest wprowadzane zbyt późno. Przyczyną choroby jest dostanie się do ustroju wirusa Ebola. Specjaliści zidentyfikowali aż cztery rodzaje tego wirusa, z czego trzy z nich mogą wywołać chorobę u człowieka. Obecnie przypadki zachorowań ograniczają się do terenów w Afryce. Jak rozpoznać objawy wirusa Eboli?

spis treści

1. Drogi zarażenia wirusem Ebola

Gorączka Ebola to choroba zakaźna o bardzo wysokiej śmiertelności. Zalicza się ją do wirusowych gorączek krwotocznych. Wirus Ebola jest głównie przenoszony na człowieka z zarażonego zwierzęcia (nawet martwego).

Gorączka krwotoczna wywołana wirusem ebola, występuje najczęściej w krajach tropikalnych. Dochodziło jednak do wykrycia przypadków zakażenia wirusem ebola również w Ameryce Północnej, w Europie i w Azji.

1.1. Jak można zarazić się wirusem Ebola?

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Wirusem ebola można się zarazić przez bezpośredni kontakt z osobą lub z zakażonym zwierzęciem. Mowa tutaj o kontakcie z krwią, moczem, śliną lub wymiocinami zarówno żywego, jak i martwego nosiciela.

Wirusem nie można zarazić się poprzez kontakt z artykułami spożywczymi, pływając w basenie, dotykając pieniędzy ani poprzez ugryzienie komara. Nie przenosi się on także drogą powietrzną. Samo ryzyko zakażenia wirusem ebola jest bardzo niskie, niemniej jednak objawy zakażenia - bardzo poważne.

Aby doszło do pojawienia się objawów zakażenia wirusem, wystarczy bliski kontakt z zarażonym człowiekiem, z płynem ustrojowym zawierającym wirus Ebola lub używanie zakażonej igły w szpitalu. Należy on do RNA-wirusów z rodziny Filoviridae. Zdrowe osoby powinny nosić maskę na twarzy, rękawiczki i ubrania ochronne, jeśli przebywają wśród chorych. Nie ma skutecznej szczepionki ochronnej.

2. Objawy zakażenia wirusem Ebola

Objawy wirusa Ebola pojawiają się najczęściej podczas tzw. okresu inkubacji, trwającego około jednego tygodnia. Jest to czas, w którym wirus rozwija się w organizmie i szuka sobie odpowiednich warunków życia.

Główne objawy zakażenia Ebolą to:

Objawy Eboli, które rozwijają się po okresie inkubacji, to:

  • krwawienie z nosa, oczu, uszu,
  • krwawienie z ust i odbytu,
  • stany depresyjne,
  • zapalenie spojówek,
  • swędzenie w kroczu,
  • nadwrażliwość skóry,
  • wysypka na całym ciele, często krwawa,
  • zaczerwienione podniebienie,
  • śpiączka,
  • delirium.

Pierwsze objawy wirusa Ebola mogą przypominać objawy grypy: bóle mięśni, biegunka, podwyższona temperatura ciała. Jednak objawy spowodowane zakażeniem bardzo szybko postępują. W miarę rozwoju choroby pojawiają się wymioty, bóle brzucha, bóle klatki piersiowej, bóle głowy, na ciele widać wysypkę.

Charakterystycznym objawem gorączki krwotocznej jest również obfite krwawienie z jam ciała, a także krwotoki wewnętrzne. Osoba cierpiąca na tę chorobę często traci przytomność. Niekiedy u chorego pojawiają się zaburzenia psychiczne.

Gorączka krwotoczna wywołana wirusem ebola, występuje najczęściej w krajach tropikalnych.
Gorączka krwotoczna wywołana wirusem ebola, występuje najczęściej w krajach tropikalnych.

3. Leczenie gorączki Ebola

Leczenie gorączki krwiotocznej wywołanej przez wirus ebola, polega na leczeniu objawowym. Niestety, obecnie nie ma leku, który zapobiegałby zachorowanie na tę chorobę. Wirus ebola ginie narażony na światło słoneczne, wysoką temperaturę, wskutek działania mydła, wybielaczy i suszenia w temperaturze ponad 60 stopni. Wypranie w pralce ubrań, które zostały skażone wirusem ebola, całkowicie go niszczy.

Warto jednak podkreślić, że wirus ebola może ukrywać się po wyleczeniu. Niekiedy wybiera sobie za kryjówkę płyn w oku, gdzie może być przyczyną zapalenia błony naczyniowej, a nawet do utraty wzroku. Szacuje się, że około 90 proc. chorych, u których wystąpiły objawy Eboli, umiera.

Wczesna diagnoza zakażenia wirusem Ebola zwiększa szanse na wyzdrowienie. Przyczyną zgonu w czasie gorączki krwotocznej Ebola jest częściej wstrząs niż utrata krwi. Niestety, nie ma skutecznego lekarstwa do walki z wirusem Ebola. Obecnie stosowane przeciwwirusowe leki nie działają w przypadku tej choroby zakaźnej. Wykorzystuje się zatem jedynie kurację pomocniczą. Chory, po wsytąpieniu objawów gorączki krwotocznej Ebola, zazwyczaj wymaga hospitalizacji i intensywnej opieki.

Ważne jest dożylne uzupełnianie płynów, kontrolowanie ciśnienia krwi oraz łagodzenie powstałych stanów zapalnych. Nadmierna utrata krwi może wymagać transfuzji. 10 proc. chorych powraca do zdrowia, jednak pojawiają się u nich komplikacje, takie jak utrata włosów czy zmiany w odczuwaniu bodźców.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Leczenie przyczynowe gorączki krwotocznej Ebola nie jest znane, dlatego stosuje się leczenie objawowe i podtrzymujące. Polega ono na utrzymywaniu równowagi wodno-elektrolitowej organizmu i prawidłowej gospodarki kwasowo-zasadowej po wystąpieniu objawów związanych z wirusem Ebola. Obecnie prowadzone są badania nad opracowaniem szczepionki przeciw wirusowi Ebola.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze