Trwa ładowanie...

Grudki perliste – czym są i jak je usunąć?

Grudki perliste mogą powiększać się podczas erekcji
Grudki perliste mogą powiększać się podczas erekcji (Adobe Stock)

Grudki perliste to białawe zmiany, które pojawiają się w okolicach intymnych. Bardzo często budzą niepokój, ponieważ mogą przypominać choroby przenoszone drogą płciową. W rzeczywistości jednak małe, perłowe grudki są nieszkodliwe. Co powoduje ich powstawanie? W jaki sposób można usunąć grudki perliste?

spis treści

1. Grudki perliste – czym są?

Grudki perliste (ang. pearly penile papules, PPP) to bezbarwne lub białawe zmiany, występujące w miejscach intymnych. Przypadłość ta dotyka najczęściej mężczyzn w wieku 20-30 lat. Ponadto jest mniej powszechna u mężczyzn obrzezanych.

Pojawiają się w rowku zażołędnym i na koronie prącia. Część pacjentów określa je jako białe pryszcze na penisie. W rzeczywistości mają postać wiotkich płatków lub ziarenek, które mogą powiększać się podczas erekcji. Zwykle grudki perliste prącia występują w rzędach, nie sączą się i nie pękają. Mimo iż mogą powodować dyskomfort, są bezbolesne i nieszkodliwe.

2. Grudki perliste – przyczyny

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Grudki perliste uznaje się za fizjologiczny twór nabłonka prącia, który nie jest związany z żadnym procesem chorobowym. Białe krostki na prąciu powstają samoistnie i nie mają charakteru nowotworowego. Nie mają także związku z higieną.

Grudki perliste nie są spowodowane także obecnością bakterii czy wirusów, dlatego też nie można się nimi zarazić w trakcie kontaktów seksualnych.

Dotychczas nie określono dokładnej przyczyny grudek perlistych. Przypuszcza się, że wpływ na ich powstawanie mogą mieć m.in. czynniki genetyczne, zaburzenia hormonalne w okresie dojrzewania, nieprawidłowości w procesach metabolicznych, czy nadmiar wydzielanego sebum i zatkanie gruczołów łojowych.

3. Grudki perliste – leczenie

Perliste grudki prącia mają łagodny, niezakaźny charakter i są bezobjawowe – nie powodują bólu, czy swędzenia. Nie stanowią jednostki chorobowej, dlatego też ich leczenie nie jest bezwzględnie konieczne. Część pacjentów wskazuje nawet na pewne zalety grudek perlistych sugerując, że tego rodzaju wypustki na penisie stymulują doznania w trakcie stosunku.

Inni z kolei uznają białe krosty na penisie za defekt kosmetyczny, który powoduje znaczny dyskomfort podczas zbliżenia seksualnego. W takich sytuacjach możliwe jest usuwanie grudek perlistych.

3.1. Leczenie grudek perlistych laserem CO2

Istnieje kilka metod usuwania grudek perlistych. Obecnie białe kropki na penisie najczęściej leczy się laserem CO2. Jest to bezpieczny i bezbolesny zabieg, który nie wymaga zastosowania znieczulenia w postaci zastrzyku. Zwykle wystarczy zaaplikować krem znieczulający na zmiany skórne na ok. 15 minut.

Po procedurze z wykorzystywaniem lasera na skórze widoczny jest niewielki obrzęk, który ustępuje w ciągu 1-2 tygodni. Obecne są również delikatne strupki, ale w ciągu 10 dni znikają.

W tym czasie zaleca się zachowanie higieny intymnej według standardowych zasad. Przez pierwszą dobę po zabiegu należy unikać masturbacji oraz kontaktów seksualnych, a do czasu całkowitego zagojenia strupków po zabiegu laserowym wskazane jest stosowanie prezerwatywy.

3.2. Inne metody leczenia grudek perlistych

Inne metody usuwania grudek perlistych to:

  • Krioterapia – procedura ta polega na zamrażaniu narośli na penisie płynnym azotem. Zastosowanie azotu sprawia, że grudka perlista odpada po złuszczeniu się lub przeistoczeniu w strupki. Usunięcie zmian przebiega pod okiem lekarza.
  • Elektrodesykacja (wypalanie elektryczne) – przeprowadzana jest z zastosowaniem znieczulenia miejscowego. Osoba wykonująca zabieg ściera grudki i kulki na penisie za pomocą specjalnego narzędzia. Po usunięciu zmian skóra zostaje wypalona w celu zamknięcia rany i zatrzymania krwawienia. Natomiast operacja wycięcia grudek kończy się szyciem otwartych miejsc przy znieczuleniu ogólnym. Przy dużej ilości zmian skórnych jest to zajęcie mozolne, dlatego ta metoda leczenia nie cieszy się dużą popularnością w przypadku grudek perlistych.
  • Wycięcie zmian skórnych – metoda ta stosowana jest stosunkowo rzadko ze względu na inwazyjność.

Na rynku można znaleźć także rozmaite preparaty dostępne bez recepty (maści, kremy, płyny), które mają – przynajmniej w teorii – zwalczać grudki i białe plamki na penisie. Najczęściej cechuje je jednak stosunkowo niewielka skuteczność.

4. Grudki perliste – domowe sposoby

W sieci znaleźć można wiele informacji na temat leczenia grudek perlistych domowymi sposobami, takimi jak:

Warto jednak wspomnieć, że nie istnieją dowody na ich skuteczność. Co więcej, niekiedy domowe metody na białe krostki na żołędzi mogą powodować podrażnienia. Dlatego też nie zaleca się ich stosować bez konsultacji z lekarzem.

Szczególnie niebezpieczne może być samodzielne wyciskanie, zrywanie lub wycinanie białych grudek na penisie. Jest to bezwzględnie zabronione, gdyż może prowadzić do infekcji i powstawania blizn.

5. Czy grudki perliste są groźne?

Grudki perliste nie stanowią zagrożenia dla zdrowia. Nie powodują też uciążliwych dolegliwości. Tego rodzaju guzki na penisie nie wpływają także na sprawność seksualną.

Grudki perliste na penisie mogą być jednak mylone z wirusowymi kłykcinami lub innymi, wymagającymi leczenia naroślami. Niepokojące mogą być zwłaszcza twarde guzki pod skórą na prąciu.

Białe krostki na napletku, żołędzi, czy w okolicach wędzidełka mogą wskazywać też na prosaki, czy kaszaki (także na jądrach). Białe krostki można pomylić również z niegroźną plamką Fordyce’a.

Dlatego też ważne jest, by zmiany tego rodzaju zawsze obejrzał lekarz. Grudki perliste są bardzo charakterystyczne i nie sprawiają problemów diagnostycznych. Ich rozpoznanie możliwe jest po oglądzie zmiany (czasem za pomocą dermatoskopu), zwykle bez konieczności przeprowadzania dodatkowych badań.

6. Grudki perliste a kłykciny

Grudki perliste mogą być mylone zwłaszcza z kłykcinami. W pierwszym przypadku białe krostki na penisie są łagodne. Na dostępnych w sieci zdjęciach grudek perlistych można zauważyć, że pojawiają się zwykle w rzędach.

Co istotne, grudki perliste:

  • nie są zaraźliwe,
  • nie są przenoszone drogą płciową,
  • nie powodują bólu, swędzenia,
  • nie prowadzą do zmian rakowych.

Kłykciny kończyste (brodawki płciowe, brodawki weneryczne) są natomiast zmianami skórnymi wywołanymi przez wirusa HPV. Zmiany te rozprzestrzeniają się bardzo szybko.

Kłykciny początkowo mają postać małych, czerwonych grudek, gulek na penisie, czy w obrębie narządów płciowych i odbytu. Z czasem mogą łączyć się w skupiska, tworząc kalafiorowate wykwity. Zmiany mogą wystąpić także na błonach śluzowych jamy ustnej. U wielu osób choroba ma jednak postać utajoną, bezobjawową.

W odróżnieniu od grudek perlistych kłykciny kończyste wymagają leczenia, gdyż mogą:

  • być przenoszone podczas kontaktów seksualnych bez zabezpieczenia,
  • wpływać negatywnie na aktywność seksualną,
  • wywoływać pieczenie, swędzenie,
  • stwarzać ból podczas stosunku, oddawania moczu i stolca,
  • powodować krwawienia i nadkażenia,
  • wywoływać problemy w czasie ciąży,
  • prowadzić do zmian rakowych (z biegiem czasu).

7. Czy grudki perliste występują także u kobiet?

Grudki perliste to problem, który dotyczy przede wszystkim mężczyzn. Niektóre źródła podają, że formacje te mogą pojawiać się także u kobiet na sromie (grudki perliste sromu). Zwykle jednak u pań zmiany w tym obszarze wskazują na inne dolegliwości, dlatego też zawsze wymagają konsultacji z lekarzem.

8. Czy grudki perliste znikają samoistnie?

Czasem białe kropki na żołędzi bledną i ustępują wraz z wiekiem. Niestety, nie jest to regułą. W większości przypadków grudki na penisie nie znikają samoistnie. Ponadto zdarza się także, że ich liczba wraz z upływem czasu zwiększa się.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze