Trwa ładowanie...

Grzybica pochwy po stosowaniu antybiotyków. Domowe sposoby na grzybicę pochwy

Avatar placeholder
07.11.2019 07:43
Grzybica po antybiotykach to częsty problem.
Grzybica po antybiotykach to częsty problem. (iStock)

Grzybica pochwy po antybiotykach jest dość częstym problemem. Antybiotyki niszczą nie tylko "złe" bakterie, lecz także te "dobre". Do tych ostatnich zalicza się m.in. pałeczki kwasu mlekowego, które występują w pochwie. Nadają one jej kwaśny odczyn, który chroni przed inwazją bakterii chorobotwórczych. W związku z tym antybiotykoterapia znacznie zwiększa ryzyko rozwoju grzybicy pochwy, zwłaszcza jeśli jest stosowana często lub przez dłuższy czas. Sprawdź, jakie sobie radzić z infekcją, która pojawia się po antybiotykach i jak jej zapobiec.

spis treści

1. Przyczyny grzybicy pochwy

  • Hormony żeńskie

Burza hormonalna może doprowadzić do zaburzenia równowagi mikroflory bakteryjnej pochwy. Takie środowisko staje się idealne do rozwoju grzybicy pochwy.

Zobacz film: "Czym jest grzybica?"

Ryzyko grzybicy pochwy zwiększa się u kobiet ciężarnych oraz tych, które biorą pigułki antykoncepcyjne i stosują hormonalną terapię zastępczą.

  • Stres i niezdrowa dieta

Dieta uboga w witaminy i mikroelementy źle wpływa na odporność, przez co organizm jest osłabiony, podatny na infekcje, stresowe sytuacje.

  • Nieprawidłowa higiena okolic intymnych

Zbyt intensywne mycie okolic intymnych może zaburzyć naturalną florę bakteryjną pochwy i sprawić, że wzrośnie ryzyko grzybicy.

2. Grzybica pochwy po antybiotykach

Do rozwoju grzybicy pochwy mogą się przyczynić również antybiotyki. Mają one zdolność niszczenia bakterii lub hamowania ich wzrostu. Jednak sięgając po antybiotyk, niszczymy całą mikroflorę bakteryjną - zarówno "złe", jak i "dobre" bakterie, które są niezbędne dla zdrowia intymnego.

Podczas antybiotykoterapii dochodzi m.in. do zniszczenia pałeczek kwasu mlekowego i podwyższenia poziomu pH pochwy do zasadowego, co w efekcie prowadzi do grzybicy.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

3. Objawy grzybicy pochwy po antybiotykach

Grzybicę pochwy choć raz w życiu miała co czwarta kobieta. Choroba może się rozwijać, mimo iż dbają o higienę. Kobiety chorujące na grzybicę pochwy, niezależnie od tego, jakie są jej przyczyny, skarżą się na:

Zdarza się, iż grzybica pochwy przebiega bezobjawowo.

Zobacz także:

4. Jak zapobiec grzybicy pochwy po antybiotkach

Szczególnie ważne dla zdrowia intymnego jest utrzymanie kwaśnego pH pochwy oraz równowagi mikrobiolgicznej. W tym celu w czasie przyjmowania antybiotyku warto zastosować doustny probiotyk ginekologiczny. Zawiera on szczep bakteryjny, który posiada zdolność kolonizacji nabłonka pochwy i układu pokarmowego.

By zapobiec grzybicy po antybiotykach, zażywaj lekarstwo na godzinę lub dwie przed posiłkiem. Połykaj całe kapsułki, a leków nie popijaj sokiem cytrusowym i mlekiem. Nie łącz antybiotyków z alkoholem.

5. Domowe sposoby na grzybcię pochwy

Nie wszystkie kobiety udają się do lekarza, gdy pojawią się u nich pierwsze objawy infekcji intymnej. Jeśli szukają pomocy w aptece, gdzie dostępnych jest wiele preparatów stosowanych w tego rodzaju dolegliwościach, nic złego się nie stanie. Problem pojawia się wówczas, gdy zastosują niektóre domowe sposoby leczenia, które mogą okazać się niebezpieczne i doprowadzić do wielu poważnych komplikacji (m. in. zapalenia układu moczowego, a nawet niepłodności).

O ile wielu lekarzy nie neguje leczniczej mocy ziół, o tyle wszyscy są zgodni, że stosowanie płukanek ziołowych w przypadku infekcji intymnej może doprowadzić do zaostrzenia dolegliwości. Tego rodzaju zabiegi prowadzą bowiem do zaburzenia równowagi mikrobiologicznej w pochwie (usuwane są z niej nie tylko drobnoustroje chorobotwórcze, ale również "dobre" bakterie). Płukanki ziołowe ponadto prowadzą do suchości okolic intymnych, co z kolei czyni je podatnymi na podrażnienia.

Niektórzy radzą, by w przebiegu infekcji intymnych do pochwy włożyć czosnek. Faktycznie, ma on działanie antybakteryjne i przeciwgrzybiczne, ale włożenie go do pochwy jest skrajnie niebezpieczne. Nie tylko podrażnia delikatną śluzówkę miejsc intymnych, ale również może doprowadzić do rozwoju nadżerki. Problematyczne może być również jego wyciągniecie (konieczna może okazać się interwencja ginekologa).

Kolejną "poradą" jest wstrzykiwanie do pochwy jogurtu naturalnego (lub innego rodzaju sfermentowanego produktu mlecznego). W mniemaniu niektórych ma to pomóc przywrócić równowagę mikrobiologiczną. W rzeczywistości jednak może doprowadzić do rozwoju infekcji intymnej lub jej nasilenia.

W przypadku dolegliwości dotyczących sfery intymnej można pomóc sobie odpowiednią dietą. Warto spożywać produkty mleczne, tj. jogurty, kefiry, maślanki. To jednak może nie wystarczyć. Wówczas dobrze jest sięgnąć po probiotyki ginekologiczne, które pomogą przywrócić naturalną florę bakteryjną pochwy.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Proces rozwoju grzybicy
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze