Trwa ładowanie...

Objawy grzybicy skóry

Avatar placeholder
13.06.2023 13:21
Objawy grzybicy skóry
Objawy grzybicy skóry (Zdjęcie autorstwa Ano Lobb / CC BY 2.0)

Objawami grzybicy skóry są najczęściej zaczerwienienia, łuszczenie się skóry, świąd, występujące na ciele krosty, grudki lub plamy, a w przypadku ostrych stanów zapalnych – guzy z wyciekami treści ropnej. Do grzybic skóry zaliczyć można łupież pstry skóry, grzybicę paznokci, grzybicę stóp, grzybicę pachwin, grzybicę skóry owłosionej głowy czy łojotokowe zapalenie skóry twarzy. Każda z tych rodzajów grzybicy charakteryzuje się nieco innymi symptomami, ale zawsze są one tak samo dokuczliwe i nieestetyczne. Jak rozpoznać grzybicę skóry? Dowiedzmy się.

spis treści

1. Diagnostyka grzybicy skóry

Grzybica skóry objawia się zmianami na powłoce ciała i jej martwych wytworów, takich jak włosy czy paznokcie. Najczęściej dochodzi do infekcji skóry stóp, między palcami, na podeszwie lub na dłoniach jednej lub obu rąk, rzadziej w pachwinach. Grzyby łatwiej infekują skórę, gdy jest ona uszkodzona. Ze względu na to, że lubią wilgoć oraz ciepło, grzybice skóry często pojawiają się w fałdach skórnych, np. pod pachami, między pośladkami, pod piersiami, w fałdach na brzuchu u osób otyłych.

Objawy grzybicy skóry są dość łatwo zauważalne. Mają charakter okrągłych lub owalnych plam rumieniowych i pęcherzy, które z czasem zamieniają się w strupy. Z ran skóry wydobywać się może nieprzyjemny zapach. Zmiany, które mogą sugerować infekcję grzybiczą, to także krosty i grudki.

Zobacz film: "Czym jest grzybica?"

 

Grzybice skóry są bardzo rozpowszechnione – najczęściej w okresie letnim dermatolodzy widują tzw. łupież pstry. Charakteryzuje się on występowaniem brunatnoróżowych plamek, najczęściej na plecach lub dekolcie. Ponieważ zakażone miejsca nie opalają się, pacjenci z reguły zgłaszają się do lekarza z powodu nieestetycznych białych plamek. Zwiększona potliwość w połączeniu z noszeniem zbyt zabudowanego obuwia czy wizytami na basenie sprzyja zachorowaniu na grzybicę międzypalcową stóp, charakteryzującą się złuszczaniem między palcami stóp, często w połączeniu ze świądem i przykrym zapachem.

Grzybicy skóry często towarzyszy swędzenie miejsc zmienionych chorobowo, zaczerwienienie, podrażnienie, pękanie skóry czy łuszczenie się naskórka. W przypadku grzybicy skóry nie wolno drapać swędzących miejsc, bo w ten sposób łatwo przenieść zakażenie w inne części ciała. Gdy nie podejmujemy leczenia, zmiany skórne się rozprzestrzeniają. Może dojść do zainfekowania płytki paznokci, a wówczas kuracja przeciwgrzybicza jest długotrwała i wymaga ścisłej kontroli lekarza dermatologa.

2. Objawy łupieżu pstrego skóry

Bardzo uporczywą odmianą grzybicy skóry jest tzw. łupież pstry. Wbrew temu, co sugeruje nazwa choroby, nie jest to biały proszek spadający z włosów na koszulę. Łupież pstry skóry objawia się zmianami na skórze gładkiej i wymaga leczenia farmakologicznego. Na ciele chorego pojawiają się różowe lub brunatne plamy, które w procesie wzrostu mogą zlewać się ze sobą. Występują zazwyczaj na klatce piersiowej, tułowiu, szyi i karku. Miejsca te nie opalają się na słońcu, a w świetle ultrafioletowym „świecą”. Do infekcji łupieżem pstrym skóry często dochodzi w solariach.

3. Objawy grzybicy paznokci

Grzybicy skóry często towarzyszy grzybica paznokci. Zakażona płytka paznokciowa traci swoją różową barwę. Paznokieć zmienia kolor na żółtawy, brunatny lub biały. Poza tym przy grzybicy paznokci dochodzi do grubienia i bruzdkowania się płytek paznokciowych, ich kruszenia się, rozdwajania i rogowacenia znajdującego się wokół paznokci naskórka. Czasem obszar wokół paznokcia, tzw. wał paznokciowy, jest opuchnięty, zaczerwieniony i boli. Grzybica paznokci jest, niestety, trudna w leczeniu. Kuracja musi być prowadzona przy zastosowaniu leków na receptę, po wcześniejszym badaniu, określającym rodzaj grzyba.

4. Objawy grzybicy stóp

Grzybica stóp to choroba skóry, która wyjątkowo często występuje wśród osób, które uprawiają sport, co związane jest z korzystaniem z basenów pływackich, sauny czy siłowni. Grzybicy stóp sprzyja też używanie butów i skarpet z tworzyw sztucznych, które są mało przewiewne i nie wchłaniają potu. Grzybica stóp może przybierać kilka postaci. Najczęstszą jej odmianą jest tzw. grzybica międzypalcowa. Objawia się zaczerwieniem, świądem, a następnie złuszczaniem, maceracją i pękaniem skóry. Zmiany chorobowe mogą szerzyć się na grzbiet stóp i palce. Rzadziej spotykanymi rodzajami grzybicy stóp jest grzybica złuszczająca, zlokalizowana zazwyczaj na podeszwach i bocznych częściach stóp, oraz grzybica potnicowa, objawiająca się drobnymi pękającymi pęcherzykami.

5. Objawy grzybicy pachwin

Grzybica pachwin znacznie częściej dotyczy mężczyzn niż kobiet. Rozwija się na skórze pachwin nóg i rąk. U mężczyzn grzybica pachwin nóg czasem rozprzestrzenia się też na skórę moszny. Zmiany chorobowe mogą również obejmować okolice krocza oraz pośladków. Grzybica pachwin powikłana jest często dodatkowym zakażeniem drożdżakami lub bakteriami, a zmianom na skórze towarzyszy znacznie nasilony świąd. Do grzybicy pachwin w dużej mierze przyczyniają się choroby ogólnoustrojowe, jak otyłość i cukrzyca, oraz noszenie ściśle przylegających ubrań czy mokrych strojów pływackich.

6. Łojotokowe zapalenie skóry twarzy

Łojotokowe zapalenie skóry jest chorobą, która objawia się stanem zapalnym i złuszczaniem owłosionej skóry głowy, twarzy i górnej części tułowia. Najłagodniejsza odmiana łojotokowego zapalenia skóry to łupież. Znacznie bardziej dokuczliwe jest łojotokowe zapalenie skóry twarzy. Objawia się ono zaczerwienionymi ogniskami na twarzy, które mogą pokrywać się łuskami. Zazwyczaj zmiany skórne zlokalizowane są nad czołem i za uszami. Mogą powstawać również pęknięcia skóry, tworzące drobne ranki. Nasilone objawy przyczyniają się do wypadania włosów oraz złuszczania się okolic brwi, nosa i ust. Czasami łojotokowemu zapaleniu skóry twarzy towarzyszą zaczerwienione guzy na skórze z licznymi krostami.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Objawy grzybicy stóp i dłoni
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze