Hantle do ćwiczeń

Hantle do ćwiczeń to bardzo przydatny sprzęt fitness. Jest on bardzo poręczny. Hantle można zabrać ze sobą praktycznie wszędzie. Są one różnej wielkości i wadze. Ćwiczenia z hantlami to dobre ćwiczenia wzmacniające i rozciągające mięśnie. Można z nimi wykonywać bardzo  różne ćwiczenia na siłowni. Mają zastosowanie jako sprzęt do ćwiczeń rąk i ramion, ćwiczeń na plecy, na mięśnie grzbietu czy pomocniczo w ćwiczeniach rzeźbiących sylwetkę.

Rodzaje hantli do ćwiczeń

Hantle do ćwiczeń mogą być wykonane z różnych tworzyw. Mogą być winylowe, żeliwne, piaskowe, chromowane, gumowane czy pokryte neoprenem i inne. Ciężar hantli waha się od 0,5 kg do 50 kg. Te o najmniejszej wadze najczęściej wybierane są przez kobiety i wykorzystywane do ćwiczeń aerobowych, fitness czy innego rodzaju ćwiczeń fizycznych.  Hantle najcięższe głównie stosowane są przez profesjonalnych sportowców lub w ośrodkach rehabilitacyjnych. Ponadto wyróżnia się hantle krótkie, długie i okrągłe. Dostępne są także hantle o zakończeniach trójkątnych, sześciokątnych lub z podłużnymi żłobieniami. Taki kształt zapobiega toczeniu się hantli po podłodze. Hantle do ćwiczeń mogą mieć także dodatkowe elementy, jak np. uchwyty na rzepy, pianki wchłaniające wilgoć. Dostępne są także hantle z regulowanymi obciążeniami. Szczególnie polecane są one osobom, które dopiero zaczynają trening z hantlami. Wyróżnia się również hantle ergonomiczne, a więc takie, które zapewniają bezpieczne i pewne trzymanie ich podczas wykonywanych ćwiczeń.

Do jakich ćwiczeń można używać hantli?

Hantle do ćwiczeń to bardzo prosty sprzęt do ćwiczeń. Stosowany jest w ćwiczeniach fitness, ćwiczeniach rehabilitacyjnych czy gimnastyce korekcyjnej. Szczególnie polecane są do ćwiczeń w domu, jako element domowej siłowni, ale również można je znaleźć w klubach fitness czy siłowniach. Hantle to sprzęt, który mogą używać zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Różnica jednak najczęściej tkwi w ciężarze używanych hantli. Te najlżejsze są bardzie preferowane przez kobiety. Ćwiczenia z hantlami pomagają wzmacniać mięśnie, głównie górnych partii, to jest mięśnie rąk, ramion, barków, jak również stanowią sprzęt do ćwiczeń na mięśnie klatki, pleców czy grzbietu. Dzięki hantlom, przy wykonywaniu odpowiednich ćwiczeń można także wzmocnić i wyrzeźbić mięśnie nóg oraz brzuch. Kobiety używają hantli głównie w ćwiczeniach ujędrniających i powiększających biust. Ciało ulega wysmukleniu, a biust wydaje się pełniejszy i większy. 
Ćwiczenia z hantlami nadają się do ćwiczeń ogólnorozwojowych, treningów siłowych czy ćwiczeń czysto rehabilitacyjnych. W tych ostatnich mogą być pomocne w korekcji wad postawy. Hantle można używać także przy ćwiczeniach na stepie, na bosu czy piłce rehabilitacyjnej. Wtedy też zwiększają one efektywność treningu.
Tak jak przed wszystkimi ćwiczeniami, także przed ćwiczeniami z hantlami należy pamiętać o właściwej rozgrzewce oraz prawidłowym oddychaniu podczas treningu. Właściwy dobór hantli do ćwiczeń oraz przestrzeganie zasad podczas ćwiczeń pozwolą nam cieszyć się sprawnością i dobrą kondycją fizyczną, a także piękną sylwetką.

Porozmawiaj o tym na Forum Żywienie i fitness »
Lubię to!
0
Komentarze
Wyloguj

Artykuły Ciężarki

Piłki do ćwiczeń
Sprzęt fitness Piłki do ćwiczeń

Ćwiczenia w z piłką fitness są bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie...

Siłownia Motylek do ćwiczeń

Motylek do ćwiczeń to niewielki sprzęt do fitness w domu. Przyrządy do ćwiczeń zazwyczaj są pokaźnych rozmiarów - agrafka do ćwiczeń zajmuje mało miejsca, można ją schować nawet do damskiej torebki.

Podesty do ćwiczeń Stepy do ćwiczeń

Stepy do ćwiczeń to doskonałe rozwiązanie dla osób, które lubią dynamiczną i zróżnicowaną...

Ciężarki Sztangi do ćwiczeń

Każdy mężczyzna chciałby być wysportowany, bez zalegającego tłuszczyku tu i ówdzie. Marzenia o uwidocznionych mięśniach mogą się spełnić. Wystarczy cotygodniowy trening z pomocą sztangi.

Step Twister do ćwiczeń

Aby uzyskać smukłą talię, zgrabne uda i pośladki i ogólnie zgrabną sylwetkę, należy podjąć się ćwiczeń. Pomocny w uzyskaniu dobrych efektów może być twister do ćwiczeń.

Maty do ćwiczeń
Sprzęt fitness Maty do ćwiczeń

Maty do ćwiczeń mają różne zastosowanie. Niektóre z nich - maty ochronne - służą do stabilizacji...

Podesty do ćwiczeń
Sprzęt fitness Podesty do ćwiczeń

Podesty do ćwiczeń to uniwersalne urządzenia, które umożliwiają prowadzenie zróżnicowanego...

Ćwiczenia Mity na temat ćwiczeń

Ruch to zdrowie, ale ćwiczenia mogą nam zaszkodzić, zwłaszcza gdy wierzymy we wszystko na temat sportu. Niektóre mity na temat ćwiczeń są niegroźne, ale i tak warto się z nimi rozprawić.

Atlas do ćwiczeń siłowych
Kulturystyka Atlas do ćwiczeń siłowych

Atlas do ćwiczeń siłowych stanowi podstawowe wyposażenie klubów sportowych. Przyrządy do ćwiczeń na siłowni są rozmaite, jednak to atlasy do ćwiczeń siłowych cieszą się największą popularnością.

Znajdź motywację do ćwiczeń!
Ćwiczenia Znajdź motywację do ćwiczeń!

Rozpoczęcie ćwiczeń jest łatwe, ale kontynuowanie treningu może stanowić wyzwanie. Na szczęście, istnieją proste i sprawdzone sposoby na regularny wysiłek fizyczny.

Jak ćwiczyć? Jak poprawić kondycję bez ćwiczeń?

Wbrew pozorom, poprawa kondycji bez ćwiczeń jest możliwa. Jednak najlepsze efekty można uzyskać także dzięki tradycyjnemu treningowi. Wystarczy umiejętnie zwiększyć efektywność ćwiczeń. Jak to zrobić?

Ćwiczenia Jak zwalczyć niechęć do ćwiczeń?

Niechęć do ćwiczeń fizycznych to, niestety, powszechny problem. Mimo iż specjaliści alarmują, że siedzący tryb życia szkodzi zdrowiu, wiele osób ma opory przed wysiłkiem fizycznym. Jak je przełamać?

pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij