Trwa ładowanie...

Herbatki z senesem mogą być niebezpieczne. Sprawdź, dlaczego lepiej ich unikać

 Monika Suszek
30.11.2018 08:56
Senes jest popularnym składnikiem ziołowych herbat odchudzających
Senes jest popularnym składnikiem ziołowych herbat odchudzających (Odchudzające herbatki mogą jednak przyczynić się do poważnych problemów zdrowotnych. A wszystko przez senes (123rf))

To miało być wielkie odkrycie w dziedzinie dietetyki – senes. Naturalny środek przeczyszczający, dodawany do wielu herbatek. Producenci zachęcali do regularnego spożywania, wyliczając nadzwyczajne właściwości zdrowotne i odchudzające. Tymczasem okazuje się, że z senesem lepiej uważać. Dlaczego?

1. Senes - popularny i niebezpieczny

Herbaty z liściem senesu są reklamowane jako cudowny preparat wspomagający odchudzanie. To pewnie dlatego senes bije rekordy popularności, zarówno w mediach społecznościowych, jak i w reklamie. Jest składnikiem wielu herbat odchudzających i bardzo modnych w ostatnim czasie naparów detoksykujących.

Wystarczyło wpisać w wyszukiwarkę Instagrama #teatox, by zobaczyć ponad 700 tys. zdjęć użytkowników polecających cudowne zioło. Gwiazdy fitness chwalą jego cudowne właściwości pozwalające schudnąć, spalić tkankę tłuszczową czy pokonać wzdęcia. Okazuje się jednak, że jest i druga strona medalu. Senes wywołuje nieprzyjemne i niebezpieczne dolegliwości: biegunki, krwiomocz, zaburzenia rytmu serca.

Sprawdź koniecznie:

Jesienią postaw na kolor...dla twojego niemowlaka. Oto najmodniejsze stylizacje.

2. Jak działa senes?

Zobacz film: "Zielona herbata a herbatki odchudzające"

Senes to tak naprawdę potoczna nazwa dla liści krzewu z rodzaju Senna Mill. Roślina występuje w Egipcie i środkowej Afryce w dorzeczu Nilu. Uprawiana jest głównie w Sudanie i północnej Afryce. Działa przeczyszczająco. I z pewnością to sprawiło, że senes został spopularyzowany jako środek odchudzający.

Niebezpieczne dla zdrowia może być nadmierne spożycie tego zioła. Liścierośliny zawierają związki antranoidowe, które pobudzają perystaltykę jelita grubego. W ten sposób przyśpiesza przemieszczanie się treści pokarmowej.

Liście senesu powinny być stosowane przy długotrwałych zaparciach, których przyczyną są niedostateczne napięcia jelita grubego. To wszystko powinno odbywać się pod kontrolą lekarza.

Stałe przyjmowanie senesu zaburza procesy metaboliczne i może doprowadzić do biegunek. Konsekwencją tego jest ubytek witamin i minerałów, szczególnie potasu. Z kolei niska zawartość potasu we krwi może doprowadzić do hipokaliemii. Odczuwamy przy tym bolesne skurcze w różnych partiach ciała, np. w łydkach. Innym, widocznym objawem nadmiaru senesu w organizmie jest krwiomocz.

Sprawdź koniecznie:

Ratownik medyczny: Każde działanie daje szansę osobie poszkodowanej na przeżycie.

3. Dla kogo herbata z senesem?

Produkty z senesem powinny być stosowane przy zaparciach sporadycznie. Zanim jednak zdecydujemy się na wypicie naparu, lepiej jest skonsultować to z lekarzem. Kuracja powinna trwać nie dłużej niż tydzień. Przedawkowanie senesu może doprowadzić do m.in.: zaburzeń gospodarki elektrolitowej, a co za tym idzie do zaburzeń rytmu serca.

Herbat z senesem nie powinny przyjmować kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Niebezpieczne związki z rośliny mogą trafić do dziecka, któremu znacznie trudniej będzie strawić produkt. Również podczas miesiączki nie zaleca się przyjmowania senesu. Roślina jest niebezpieczna także u osób cierpiących na zaburzenia kardiologiczne.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze