Hipnoza regresyjna

Hipnoza regresyjna to stan, który umożliwia przypomnienie sobie przeszłych wydarzeń, każdej chwili, myśli, uczucia, obrazu. Jest stosowana jako metoda rozwiązywania poważnych problemów emocjonalnych, których źródła tkwią w ciężkich przeżyciach z okresu dzieciństwa. Osoba poddana hipnozie regresyjnej nie tylko szczegółowo analizuje minione wydarzenia, ale znajduje się w odmiennym stanie świadomości i uaktywnia swój potencjał, by myśleć bardziej przejrzyście. Na czym polega moc podświadomości? Co regresja hipnotyczna ma wspólnego z doświadczeniem OOBE?

Spis treści:
  1. 1. Na czym polega hipnoza regresyjna?
  2. 2. Hipnoza regresyjna a przeżycia z pogranicza śmierci

1. Na czym polega hipnoza regresyjna?

Wielu ludzi nie ufa hipnozie, boi się jej, nie docenia jej możliwości i skuteczności. Hipnoza natomiast jest o wiele bezpieczniejsza niż niejeden środek farmakologiczny, bo nie ingeruje w tożsamość ani umysł człowieka. Ona wykorzystuje niezbadaną moc podświadomości. Aby zrozumieć sens hipnozy regresyjnej, należy wiedzieć, co to jest regresja. Regresję w psychologii definiuje się jako powrót do zachowań charakterystycznych dla wcześniejszych okresów rozwojowych. Regresja może być mechanizmem obronnym i pojawić się np. w wyniku stresu. Człowiek wówczas staje się infantylny, zachowuje się jak dziecko i czuje się jak dziecko. Regresję mogą wywołać też różne techniki hipnotyczne, czyli podawanie konkretnych sugestii przez hipnotyzera lub przez samego zainteresowanego w przypadku autohipnozy. Regresja hipnotyczna, prowokowana przez hipnotyzera, to jedna z metod terapeutycznych, która pozwala na powolne cofanie się pamięcią do czasu, kiedy zaistniało traumatyczne zdarzenie i pomaga w „naprawie śladu pamięciowego” oraz usunięciu blokady, która uniemożliwia czerpanie satysfakcji z życia.

2. Hipnoza regresyjna a przeżycia z pogranicza śmierci

Hipnoterapeuci zwracają uwagę na zjawisko, kiedy pacjenci podczas hipnozy odnajdują trudne doświadczenia w życiach poprzednich. Nie zastanawiają się wówczas, czy takie poprzednie życia rzeczywiście były, ale koncentrują się na opisie relacji pacjentów. Okazuje się, że przebieg zdarzeń prezentowany przez osoby zahipnotyzowane, przeprowadzone przez koniec jednego ze swoich poprzednich żyć, jest bardzo podobny do doświadczeń z pogranicza śmierci, opisywanych przez ofiary traumy w krytycznym stanie lub pacjentów, którzy przeżyli śmierć kliniczną.

Hipnoza regresyjna pozwala jednak na coś więcej – umożliwia całościowy opis rzeczywistości, w której dusze przebywają między narodzinami a śmiercią. Opis świata dusz jest niezależny od uprzedzeń, wiary czy systemu przekonań zahipnotyzowanego. Tak samo opisują go buddyści, ateiści, chrześcijanie czy muzułmanie. Ciekawostką jest fakt, że najbardziej wyczerpujący opis świata dusz podają osoby zahipnotyzowane, które wcale nie potrzebują pomocy psychologicznej czy terapeutycznej – ludzie stabilni emocjonalnie, o mocnej osobowości, wrażliwi, otwarci na nowości, empatyczni i pogodni. Hipnoza i autohipnoza dają wiele możliwości samopomocy. Szkoda, że ludzie kultury Zachodu tak rzadko doceniają potencjał swojego umysłu i szukają ukojenia poza sobą, np. w nieograniczonej ilości lekarstw, tabletek, niezliczonych litrach wypitej kawy czy narkotykach.

Porozmawiaj o tym na Forum Psychologia »
Lubię to!
1
Komentarze
Wyloguj
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

Artykuły Hipnoza i medytacja

Hipnoza i medytacja Medytacja na stres

Medytacja jest praktyką, która ma na celu samodoskonalenie. Praktykowana szczególnie przez religie Wschodu, tj. buddyzm, konfucjanizm, hinduizm – teraz może znaleźć się w twoim domu. Jeżeli jesteś rozdrażniony, zmęczony, sięgnij po...

Hipnoza i medytacja Medytacja buddyjska

Stres jest oczywiście nieunikniony, ale należy zadbać, aby nie dezorganizował naszego życia. Wielu terapeutów zajmujących się zagadnieniem stresu uważa, że regularna medytacja i relaks mogą mieć znaczący wpływ na zmniejszenie jego poziomu.

Hipnoza i medytacja Autohipnoza

Autohipnoza często kojarzy się nam z magią, ezoteryką, czymś niedostępnym, tajemniczym i niebezpiecznym. Nie zdajemy sobie sprawy, że transy autohipnotyczne mogą występować samoistnie i że autosugestie pomagają w walce z niektórymi problemami.

Hipnoza i medytacja Hipnoza antynikotynowa

Dla wielu osób hipnoza jest głównym narzędziem wykorzystywanym do rzucenia palenia. Hipnoterapia cieszy się wysokim wskaźnikiem sukcesu w walce z nałogiem i dlatego jest najczęstszą z przyczyn, dla których ludzie się jej poddają.

Rozwój osobisty Hipnoza i medytacja

Hipnoza i medytacja, mimo wielu badań empirycznych, pozostają intrygującą zagadką. Dla niektórych...

Hipnoza i medytacja Leczenie hipnozą

Leczenie hipnozą coraz częściej staje się alternatywną metodą rozwiązywania problemów...

Hipnoza i medytacja Hipnoza dynamiczna

Istnieją różne rodzaje hipnozy. Jest hipnoza regresyjna, hipnoza Ericksonowska, hipnoza...

Hipnoza i medytacja Hipnoza a odchudzanie

Czy warto stosować hipnozę, aby odchudzanie było bardziej efektywne? Istnieje wiele sztuczek...

Hipnoza i medytacja Hipnoza antynikotynowa

Dla wielu osób hipnoza jest głównym narzędziem wykorzystywanym do rzucenia palenia....

Leczenie alkoholizmu hipnozą
Hipnoza i medytacja Leczenie alkoholizmu hipnozą

Hipnoza to potężne narzędzie w leczeniu alkoholizmu, jednak większość uzależnionych od alkoholu...

Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij