Jak wykonac badanie Holter EKG?

Holter EKG to badanie mające na celu całodobowe monitorowanie rytmu serca. Pacjent przez całą dobę ma podłączone specjalne elektrody, które rejestrują czynność elektryczną serca. Wyniki zapisywane są na specjalnym aparacie, a następnego dnia po zdjęciu urządzenia oceniane przez specjalistę. Wskazaniem do takiego badania jest przede wszystkim podejrzenie zaburzeń rytmu serca. Przed założeniem aparatury pacjent powinien być poinstruowany przez lekarza o tym jak prawidłowo wykonać badanie, aby wynik był wiarygodny.

Spis treści:
  1. 1. Przebieg badania Holter EKG
  2. 2. Zachowanie podczas badania Holter EKG
  3. 3. Wskazania do badania EKG Holter

1. Przebieg badania Holter EKG

Holter Odtwórz wideo
Holter Większość osób wie, jak wygląda podstawowe badanie elektrokardiograficzne...

W celu rozpoczęcia badania Holtera pacjent musi się udać do szpitala lub poradni kardiologicznej aby lekarz mógł na nim „zamontować” urządzenie. Na klatce piersiowej umieszczane są elektrody, jak podczas zwykłego EKG, po uprzednim przygotowaniu skóry – odtłuszczenie alkoholem a u mężczyzn także ogoleniu włosów na torsie. Elektrody muszą być bardzo dobrze przyklejone, gdyż w odróżnieniu od standardowego badanie EKG muszą się utrzymać przez całą dobę. Odklejenie jednej z elektrod w czasie 24-godzinnego pomiaru rytmu serca zniekształci wynik. Elektrody są połączone kabelkami z urządzeniem rejestrującym, które jest niewielkie i najczęściej można je przypiąć do paska przez co umożliwia swobodne poruszanie. Po przyklejeniu elektrod i sprawdzeniu aparatu, pacjent najczęściej może iść do domu, wraca następnego dnia, aby zdjęto mu urządzenie i odczytano wynik.

2. Zachowanie podczas badania Holter EKG

Najważniejsze podczas badania Holtera jest to by rejestracja rytmu serca trwała przez całą dobę, łącznie z czasem snu. Nie wolno zdejmować elektrod, ani odpinać rejestratora, jeśli badanie ma być wiarygodne. Pacjent nie powinien także zachowywać się inaczej niż normalnego dnia. Badanie służy bowiem do oceny tego, jak serce zachowuje się w czasie normalnej codziennej aktywności, zarówno w spoczynku, wysiłku jak i we śnie. Oczywiście w czasie trwania badania należy unikać dużych wysiłków, większych niż zazwyczaj, gdyż podczas rejestrowania rytmu serca ma być oceniane, czy jest ono wydolne przy obciążeniu, które pacjent serwuje mu normalnie. Jednak jeśli ktoś na co dzień uprawia sport to nie ma konieczności, żeby przerywał treningi na czas badania. Nie trzeba jednak w czasie trwania pomiaru leżeć przez cały dzień na kanapie i się nie ruszać bo wtedy badanie też nie będzie miarodajne.

W czasie wykonywania Holtera serca można zachowywać się jak co dzień. Jednej czynności, której wykonywać nie można jest kąpiel. Zmoczone elektrody po prostu odpadną, ale urządzenie rejestrujące zepsuje się. Dla niektórych dzień bez mycia to dzień stracony, ale można się powstrzymać przez jeden dzień. Po zdjęciu elektrod i zinterpretowaniu wyniku można natychmiast wrócić do domu i wskoczyć pod prysznic. Podczas prowadzenia zapisu nie wolno także używać elektrycznych koców lub poduszek. Nie można także majstrować przy rejestratorze – lekarz na pewno ustawił wszystko tak jak być powinno.

Tak naprawdę głównym zadaniem pacjenta podczas wykonywania badania jest prowadzić taką samą aktywność jak zazwyczaj, zapomnieć o tym, że ma się podłączone elektrody. Rolą pacjenta jest także zapisywanie dolegliwości, które pojawiły się podczas prowadzenia zapisu Holter EKG, najlepiej z zanotowaniem konkretnego czasu, co umożliwi potem lekarzowi przypasowanie zgłaszanych dolegliwości do określonego fragmentu zapisu EKG. Powinien także zanotować co to były za objawy, tzn. czy to było uczucie kołatania serca, duszność, ból w klatce piersiowej etc. Jak wiadomo lekarz nie leczy zapisu EKG tylko pacjenta, więc ważniejsze są dolegliwości zgłaszane przez pacjenta niż zapis zaburzeń w EKG serca. Jednak jeśli udaje się połączyć dolegliwość z jej przyczyną np. zaburzeniami przewodzenia w mięśniu sercowym to łatwiejsze będzie zaproponowanie właściwego leczenie, gdyż będzie wiadomo, które nieprawidłowości zarejestrowane podczas badania są nieistotne, a które dają konkretne objawy.

3. Wskazania do badania EKG Holter

Badanie EKG Holter może być bardzo przydatne przy diagnostyce chorób serca. Warunkiem prawidłowego wykonania badania jest to, żeby pacjent spędził dzień tak jak to robi zazwyczaj. Jeśli chodzi do pracy to powinien tam pójść, jeśli codziennie biega to tego dnia także powinien to zrobić. Badanie ma mieć tą przewagę nad zwykłym EKG, że obrazuje pracę serca w różnych sytuacjach. Pozwala ocenić jak serce radzi sobie przy zwiększonym obciążeniu spowodowanym wysiłkiem, czy może jest sprawne tylko w spoczynku. Holter EKG nie tylko pozwala rozpoznać zaburzenia rytmu i przewodzenia w sercu, ale także pozwala rozpoznać epizody niedokrwienia mięśnia sercowego. Badanie używane jest także do oceny skuteczności leczenia antyarytmicznego a także kontroli wszczepionego rozrusznika serca.

Bibliografia

  • Szczeklik A. (red.), Choroby wewnętrzne, Medycyna Praktyczna, Kraków 2011, ISBN 978-83-7430-289-0
  • Hampton R.J. EKG w praktyce, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2004, ISBN 83-200-2911-2
  • Wagner G.S. Elektrokardiografia praktyczna, Urban & Partner, Wrocław 1999, ISBN 978-83-85842-34-7
  • Gray D., Houghton A. EKG jasno i zrozumiale, Alfa Medica Press, Bielsko-Biała 2005, ISBN 83-88778-86-2
Porozmawiaj o tym na Forum Zdrowie »
Lubię to!
0
Komentarze
Wyloguj

Porady ekspertów

Czy Holter jest potrzebny przy zaburzeniach lipidowych?

Witam. Mam 35 lat, strasznie zaczęły mnie boleć nogi, od 2 lat coraz bardziej. Także ze względu...

 Redakcja abcZdrowie Porady udziela Redakcja abcZdrowie Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
pokaż 5 następnych
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

~ Pytania do specjalistów 0 odpowiedzi Tachykardia i duszności w nocy ~:

Mam20lat kobietą.3miesiece temu pojawiły sie u mnie nocne i bardzo szybkie bicia serca co nie...

~ Pytania do specjalistów 0 odpowiedzi Atak kołatania serca ~:

Witam, mam 35 lat.3 tygodnie temu wezwalam pogotowie przebywajac na zakupach, poniewaz przez...

Artykuły Holter EKG

Holter EKG
Badania Holter EKG

Zwykłe badanie EKG trwa kilka minut i przez ten czas rejestruje się pracę serca. Nie zawsze...

HolterOdtwórz wideo
Holter EKG Holter

Większość osób wie, jak wygląda podstawowe badanie elektrokardiograficzne (EKG). Nie...

Czy EKG boli?Odtwórz wideo
Badanie elektrokardiograficzne (EKG) Czy EKG boli?

Badanie EKG polega na zapisie czynności bioelektrycznej mięśnia serca. Elektrokardiografia...

Wysiłkowe EKGOdtwórz wideo
Badanie elektrokardiograficzne (EKG) Wysiłkowe EKG

Istnieje wiele rodzajów badania elektrokardiograficznego, np. EKG podstawowe, EKG śródsercowe,...

Badania EKG śródsercowe

EKG śródsercowe to badanie pozwalające na uzyskanie zapisu czynności elektrycznej mięśnia...

Test wysiłkowy EKG
Próba wysiłkowa Test wysiłkowy EKG

Test wysiłkowy EKG jest częstym badaniem pozwalającym stwierdzić, jak dobrze funkcjonuje nasze...

Badania Tele-EKG

Tele-EKG to system ciągłego, zdalnego monitoringu pacjentów kardiologicznych. Objęci...

Interpretacja badania EKG serca
Badanie elektrokardiograficzne (EKG) Interpretacja badania EKG serca

EKG, czyli elektrokardiografia, jest jednym z podstawowych badań stosowanych w kardiologii....

Peeling Jak wykonać własny peeling?

Zabiegi złuszczające skórę wspomagają jej odnowę, a jednocześnie zapewniają uczucie jej jedwabistości i gładkości. Nie musisz wydawać fortuny na peelingi. Od dzisiaj możesz wykonać je sama w domu!

Dermokosmetyki Jak wykonać demakijaż twarzy?

Demakijaż twarzy jest jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych. Dzięki dokładnemu zmyciu makijażu z powierzchni twarzy i oczu skóra szybciej się regeneruje i wygląda zdrowiej.

Diagnostyka osteoporozy Badanie osteoporozy

Badanie osteoporozy to tak naprawdę dość dużo różnego rodzaju testów. Prawidłowa...

Badania Badanie cholesterolu

Badanie poziomu cholesterolu powinno być rutynowo wykonywane u kobiet powyżej 45 roku życia...

Badania Badanie niepłodności

O niepłodności możemy mówić dopiero w momencie, kiedy po roku regularnych stosunków...

pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij