Trwa ładowanie...

Ile trwa przygotowanie do in vitro?

Avatar placeholder
20.07.2020 13:43
Ile trwa przygotowanie do in vitro?
Ile trwa przygotowanie do in vitro? (Shutterstock)

Zapłodnienie in vitro, inaczej zapłodnienie pozaustrojowe, to technika rozrodu wspomaganego medycznie. In vitro stosuje się, gdy inne metody leczenia niepłodności nie mogą być zastosowane lub nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Zabieg in vitro zdobywa coraz większą popularność, gdyż daje parom szansę posiadania własnego potomstwa. Na czym polega in vitro i jak wygląda przygotowanie do zabiegu?

1. Na czym polega in vitro?

In vitro to metoda zapłodnienia, która polega na połączeniu komórki jajowej i plemnika poza żeńskim układem rozrodczym, w warunkach laboratoryjnych. Zapłodnienie poprzedza faza przygotowania, podczas której ma miejsce stymulacja hormonalna, która doprowadza komórki jajowe do dojrzewania. Następnie dojrzałe komórki jajowe są pobierane za pomocą punkcji. Trzeci etap polega na połączeniu komórki jajowej z plemnikiem w warunkach laboratoryjnych. Ostatnia faza to umieszczenie zapłodnionych komórek jajowych (zarodków) w macicy, tzw. embriotransfer.

Zapłodnienie pozaustrojowe jest wykonywane u par, które z różnych przyczyn mają trudność z zajściem w ciążę, a inne metody leczenia niepłodności okazały się nieskuteczne.

2. Przygotowanie do in vitro

Zobacz film: "Krioprezerwacja płodności"

Przed podjęciem decyzji o in vitro należy wykonać badania diagnostyczne - badania ogólne oraz u kobiet: oznaczanie poziomu hormonów, w tym estradiolu w trakcie cyklu owulacyjnego, natomiast u mężczyzn: badanie nasienia. Na podstawie tych badań określa się przyczynę niepłodności oraz podejmuje się decyzję o formie leczenia. Jeśli zapada decyzja o zapłodnieniu pozaustrojowym, rozpoczyna się etap przygotowań do zabiegu.

Stymulacja hormonalna to pierwsza faza przygotowań do in vitro. Polega ona na pobudzaniu jajników do produkcji komórek jajowych. Kiedy powstanie dostatecznie dużo komórek jajowych, kobieta przyjmuje hormon HCG, który kończy stymulację. Po zakończeniu stymulacji hormonalnej komórki jajowe mogą zostać pobrane od kobiety. Pobieranie komórek jajowych jest przeprowadzane za pomocą punkcji. Następnie komórki jajowe są przechowywane w inkubatorach w temperaturze 37°C.

Tego samego dnia, co punkcja komórek jajowych, ma miejsce pobranie spermy od partnera. Do in vitro można również wykorzystać wcześniej zamrożoną spermę partnera lub spermę z banku nasienia. Następnie ze spermy izoluje się plemniki o największym potencjale zapłodnienia.

Po połączeniu komórki jajowej i plemnika zostają one przeniesione do inkubatora. Po 48 godzinach zarodek jest gotowy do przeniesienia go do macicy.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze