Ile trwa żałoba?

Żałoba jest naturalną i normalną reakcją na śmierć człowieka. Odczuwany smutek po śmierci przybiera postać rozchwiania emocjonalnego i psychicznego. U osieroconej osoby poczucie bierności i złości wobec świata zewnętrznego może mieszać się z nienaturalnie wzmożoną aktywnością i podejmowaniem nieuzasadnionych, destrukcyjnych decyzji. Dlatego niezwykle ważne jest otoczenie opieką i życzliwością osobę, którą spotkała śmierć bliskiego. Żałoba to czas, w którym można wyciszyć się, opłakać ukochaną osobę i w końcu pogodzić się z jej odejściem. Ile powinien trwać proces żałoby i żal po stracie bliskiej osoby?

Spis treści:
  1. 1. Co to jest żałoba?
  2. 2. Czas trwania żałoby
  3. 3. Etapy żałoby
  4. 4. Psychologia a żałoba

1. Co to jest żałoba?

Żałoba jest naturalną reakcją człowieka na śmierć. Ktoś, kogo kochasz, zmarł, nie będzie już częścią twojego życia i nigdy nie zobaczysz go ponownie na tym świecie. Trudno nie płakać! Jednak są tacy, którzy do żałoby podchodzą bardziej od strony poczucia obowiązku. Być może uważają, że jeśli nie będą opłakiwać zmarłego wystarczająco długo, oznaczać to będzie, że zmarły był dla nich obojętny. Nie ma sposobu, aby ostatecznie dowiedzieć się, co czeka nas po śmierci. W zależności od osobistych przekonań, pocieszenie można znaleźć w wierze o wejściu zmarłego do raju i zaznaniu przez niego wiecznego spokoju lub przekonaniu o przejściu do nowego życia.

Pamięć o zmarłym jest bardzo istotnym elementem żałoby. Dobrze jest powspominać te sytuacje, w których zmarły przyczynił się do zdarzenia wielu wspaniałych i dobrych rzeczy w naszym życiu. Niektórzy ludzie są zapamiętywani za dobre uczynki, inni ze względu na zadbany, piękny ogród, w którym razem spędzali czas lub po prostu ze względu na uczucie, które łączyło ich przez długi okres. W trakcie żałoby powinniśmy być wyciszeni, co pozwoli na refleksję nad zmarłym. Nie jest wskazany udział w imprezach i zabawach. Koniecznym elementem będzie ciemny strój, a przynajmniej jego część. Należy też unikać krzykliwych ubrań i kontrastów.

2. Czas trwania żałoby

Przyjęło się, że żałoba trwa rok, aczkolwiek uzależnione jest to od stopnia powinowactwa ze zmarłym. Zwyczajowo, żałoba po śmierci męża/żony trwa rok i sześć tygodni. Ile trwa żałoba po mamie? Po stracie rodziców nosimy żałobę przez pół roku, a przez kolejne sześć miesięcy obowiązuje tzw. pół-żałoba, charakteryzująca się nie czarnymi, a szarymi strojami. Ile trwa żałoba po dziadku, a ile trwa żałoba po babci? W obydwu przypadkach po dziadkach, a także po stracie rodzeństwa, żałoba trwa pół roku, natomiast po dalszych krewnych – trzy miesiące.

Żałoba może nieść za sobą negatywne reakcje dla naszego organizmu. Jeżeli trwa za długo, a my nie potrafimy pogodzić się ze stratą bliskiej osoby, to żal i smutek mogą być szkodliwe dla codziennego życia i nastroju. Może to być też męczące dla otaczających nas ludzi, którzy początkowo, współczując straty, zaczynają współczuć nam ze względu na niemożność powrotu do normalnego życia. W takich sytuacjach należy pozwolić, aby żal po bliskich odszedł, a mimo to pamięć po zmarłym pozostała w naszym sercu.

3. Etapy żałoby

  • Szok i negacja – informacja o śmierci jest zawsze zaskoczeniem, nawet w sytuacjach, kiedy można przewidzieć postęp choroby. Niedowierzanie i próba zaprzeczenia śmierci razem z odczuwanym bólem powodują, że bliscy zmarłego nie potrafią kontaktować się prawidłowo ze światem zewnętrznym. Konieczność zorganizowania pogrzebu i dopełnienia wszelkich formalności urzędowo-pogrzebowych przyczyniają się do dodatkowego stresu i nie pozwalają na łagodne pogodzenie się z rzeczywistością.
  • Pozory spokoju i opanowania – uroczystość pogrzebu to moment pożegnania się ze zmarłym. Wbrew panującym opiniom, pogrzebowi bardzo rzadko towarzyszą skrajne emocje. Osierocone osoby, zmęczone ostatnimi wydarzeniami, często pod wpływem środków uspokajających, świadomi wielkiej wagi okoliczności, przechodzą go stosunkowo spokojnie. Pogrzeb pozwala na uściśnięcie dłoni zmarłego oraz ostatnie spojrzenie na niego, które często uspokajają bliskich i dają nadzieję na przyszłość. Ważnym czynnikiem dla prawidłowego przeżywania żałoby jest stypa, podczas której goście, rodzina i przyjaciele są cennym wsparciem dla najbliższych utraconej osoby. Krótkie chwile wesołości przy okazji wspominania zmarłego poprawiają stan ducha.
  • Złość i bunt – żałoba to także czas złości i buntu wobec zaistniałego stanu rzeczy. Ten etap następuje zaraz po zakończeniu ceremonii pogrzebowej, w chwili, kiedy rodzina zostaje sama. Nadchodzi ból po odejściu kochanej osoby. Jest to ból psychiczny i fizyczny, często dochodzi do stagnacji fizycznej – stanu, w którym osoby nie wykonują żadnych czynności (np. nie chodzą do pracy, nie prowadzą domu, rezygnują z towarzystwa innych osób itp.). Niechęć do wykonywania podstawowych obowiązków kończy się izolacją przed społeczeństwem. Osierocone osoby często w takich momentach starają się nawiązywać kontakt ze zmarłym, odwiedzają grób, przywołują zmarłego, zadają pytania, czy jest mu dobrze. Dochodzi nawet do pseudohalucynacji czy też wyimaginowanych kontaktów we śnie ze zmarłym. Powszechne jest też pojawienie się poczucia winy z powodu niewypełnionych obowiązków wobec zmarłego czy też przeświadczenia o możliwości wcześniejszego przeciwdziałania śmierci. Warto podkreślić, że poczucie winy i złość w stosunku do własnej osoby jest niezmiernie trudnym i długotrwałym objawem żałoby. Ten etap przeżywania żałoby ulega zakończeniu po przełamaniu psychologicznej bariery, kiedy sami pozwalamy zmarłej osobie odejść do lepszego świata.
  • Pustka – okres pustki często miesza się z poprzednimi etapami, z bólem i złością. Jest najdłużej trwającym elementem żałoby. Żal, bunt i złość mają podłoże emocjonalne, a więc trwają relatywnie krótko, przynajmniej w kwestii ich intensywności. Osamotnienie natomiast, pomimo słabnięcia z biegiem lat, będzie stale odczuwane. Jest to niebezpieczny etap żałoby, bowiem najczęściej w tym okresie dochodzi do konfliktów między osieroconymi osobami, nieradzącymi sobie z zastaną sytuacją. W poważniejszych przypadkach mogą uwypuklić się silniejsze problemy emocjonalne – silne stany depresyjne, problemy z nałogiem.
  • Przemiana i normalność – psychologiczne zakończenie żałoby oznacza dla bliskich zmarłego powrót do normalnego życia. W zależności od tego, jak intensywnie i ile trwa żałoba, stan powtórnej normalności jest mniej lub bardziej zbliżony do stanu sprzed śmierci bliskiego. Żałoba jest dla wielu osób bardzo ciężkim doświadczeniem. Wiele osób także traktuje ją jako swoistą przemianę, a utratę ukochanej osoby jako znak od Boga, a nawet dar. Następuje przewartościowanie ideałów, zarówno sfery materialnej, jak i duchowej. Z reguły zmiany mają pozytywny charakter i dobrze wpływają na dalsze życie osób wychodzących z żałoby.

4. Psychologia a żałoba

Przeżywanie żałoby jest naturalnym mechanizmem obronnym po nieoczekiwanej okoliczności śmierci. W pozytywnym aspekcie daje upust odczuwanemu nieszczęściu i niesprawiedliwości. Zdarza się jednak, że rozchwianie emocjonalne osieroconych osób wymyka się spod kontroli. Warto zwrócić szczególną uwagę na relacje między najbliższymi zmarłego. Paradoksalnie, traumatyczne przeżycia w niewielkim procencie wzmacniają relacje partnerskie i rodzinne, w większości przypadków je niszczą. Żałoba to niejednokrotnie samotne zmierzenie się z problemami, ponieważ bliscy inaczej reagują i inaczej radzą sobie z emocjami.

Potrzeba wsparcia u jednych, niechęć do otrzymywania pomocy u drugich; potrzeba rozmowy u pierwszych, zamknięcie się na temat śmierci u drugich – skrajności powodują, że osoby osierocone zaczynają żyć we własnych światach, co może doprowadzić do poważnego kryzysu w relacjach małżeńskich, rodzicielskich, przyjacielskich itp. Patologiczne zachowania podczas przeżywania żałoby ujawniają się m.in.: w nadmiernej aktywności (zaprzeczenie odczuwanemu bólowi) lub w przedwczesnym zastępowaniu zmarłego inną osobą; także w przewlekłym żalu, tworzeniu „izb pamięci”, uprawianiu praktyk spirytystycznych, ponadprzeciętnym idealizowaniu osoby zmarłej. Zdarzają się również samobójstwa.

Porozmawiaj o tym na Forum Psychologia »
Lubię to!
5

Komentarze (3)

Wyloguj
~inna niż reszta
~inna niż reszta

co za bzdury, rok , co to za wyliczenia? jak ktoś umiera to innym smutno i po czasie to sie zmienia , kazdy głupi to wie ..po co o tym tyle pisać, ja tam wolę płakac ile wlezie po stracie i jak będzie trzeba dziesiec lat, religijna nie jestem a zmarła mi mama, to znaczy niemcy ją zabii w niemieckim domu opieki, na raty ok 6 tygodni konała , sile leki, myśę ,że to ja ustalam czy jest mi smutno czy nie ja ubię byc smutna

Odpowiedz
~wilhelm
~wilhelm

@~inna niż reszta: Witaj. Ten artykuł nie jest stekiem bzdur. Okresy żałoby są określone tradycyjnie jako okres OKAZYWANIA żałoby. To ile ona trwa faktycznie zależy od żalu indywidualnego każdego z nas. Zresztą okazywanie żałoby też bywa trudne do zrealizowania. Mój przypadek był taki: W czerwcu 2011 moja ukochana partnerka zachorowała na nowotwór (zmarła 3 tygodnie temu). W październiku tamtego roku zmarła moja mama. Zbliżał się się sylwester i pojawił się dylemat - dla mojej Gosi mógł to być ostatni w życiu bal. I co robić? Iść i złamać żałobę? Poszedłem.

Odpowiedz
~ika
~ika

witaj INNA NIZ RESZTA, już sam sposób twojego pisania świadczy o tym,że nie jesteś z niczym pogodzona i buntujesz się przeciwko rzeczom, które powszechnie sa przyjęte i akceptowane, nie lubisz niczemu się przyjrzeć z bliska i tego zrozumieć....czy jest ci z tym dobrze....? jest w tobie złość..... Masz rację , każdy na prwao do przeżywania po swojemu ale są cechy wspólne dla przeżywania straty i żałoby i psychologia tylko pomaga wyjść z przygnębienia i załamania, a ty jak chcesz to płacz i rozpaczaj do końca swoich dni, ale to cię zniszczy..... , widzę że pozostałaś na etapie kiedy wszystkich winisz za wszystko.....to bardzo źle, to destrukcja, zniszczysz siebie....moze udaj się po poradę i wsparcie do kogoś kto ci pomoże...... podzrawiam i zyczę mądrości w przeżywaniu straty, załoby i smutku

Odpowiedz

Porady ekspertów

Mój chłopak się podciął

Mam problem, a mianowicie kilka dni temu mój chłopak się podciął. Mam 12 lat, jestem...

lek. Zofia Antosik Porady udziela lek. Zofia Antosik psychiatra w oddziale chorób afektywnych Instytutu Psychiatrii i Neurologii.
Myśli samobójcze po utracie ojca

Czy ja mam depresję? W kwietniu zmarł mój tata, był mi bardzo bliski, tylko on mnie...

mgr Paulina Stolorz Porady udziela mgr Paulina Stolorz mgr psychologii klinicznej, psychoterapeuta.
pokaż 5 następnych

Artykuły Żałoba i strata

Żałoba po dziecku
Żałoba i strata Żałoba po dziecku

Strata kogoś bliskiego to traumatyczne przeżycie i niewyobrażalna tragedia. Współczesne społeczeństwo hołduje takim wartościom, jak młodość, piękno, witalność. Człowiek zwykle nie jest przygotowany na wieczną rozłąkę, a już żałoba po dziecku zdaje...

Żałoba i strata Syndrom pustego gniazda

„Jestem stara. Właściwie nie mam już dla kogo żyć. Wypełniłem już wszystkie moje zadania. Mój synek jest dorosły. Moja córeczka stała się kobietą” – takie myśli krążą w głowach wielu rodziców, którzy...

Śmierć bliskiej osobyOdtwórz wideo
Żałoba i strata Śmierć bliskiej osoby

Tak traumatyczne przeżycie jak utrata najbliższej osoby budzi często w człowieku wiele sprzecznych emocji. Osoba, która kogoś straciła nierzadko nie potrafi na nowo przystosować się do otaczającej rzeczywistości. Pojawia się poczucie bezsensu,...

Ile trwa seks?
Związki Ile trwa seks?

Wielu z nas zastanawia się jak długo powinien trwać seks. Każdy ma swoje upodobania, ważne...

Ile trwa grypa?
Grypa Ile trwa grypa?

Ile trwa grypa? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Czas trwania choroby zależy...

Żałoba i strata Żałoba a wesele

Co zrobić w obliczu śmierci bliskiej osoby, kiedy zaplanowało się ślub? Czy odwołać zabawę weselną? Jak pogodzić sprzeczne uczucia – ból po stracie i radość ze szczęścia?

Problemy Żałoba i strata

Żałoba i strata pojawiają się po śmierci bliskiej i ukochanej osoby – są naturalną reakcją...

Żałoba po dziecku
Żałoba i strata Żałoba po dziecku

Strata kogoś bliskiego to traumatyczne przeżycie i niewyobrażalna tragedia. Współczesne...

Ile powinno się spać?
Zaburzenia snu Ile powinno się spać?

To, że wraz w wiekiem potrzebujemy mniej snu, to mit. Ludzie w średnim wieku i starsi, jeśli...

Motywacja Ile kosztuje zestresowany pracownik?

Zestresowani pracownicy chorują o 26% częściej od bardziej zrelaksowanych. Nie mają też ochoty dbać o swoje zdrowie i kondycję, co dodatkowo obniża ich efektywność.

Ile kalorii mają lody?
Desery Ile kalorii mają lody?

Dieta odchudzająca narzuca pewne ograniczenia dotyczące słodyczy. Nie zawsze jednak konieczne...

Woda Ile wody pić?

Specjaliści od żywienia podkreślają znaczenie wody w codziennym jadłospisie. Jeśli chcesz wspomóc swój organizm, koniecznie spożywaj odpowiednie ilości wody.

Ile ćwiczyć, by schudnąć?
Ćwiczenia odchudzające Ile ćwiczyć, by schudnąć?

Codzienny trening ma zbawienny wpływ na organizm człowieka. Oprócz poprawy krążenia,...

Noworodek Ile powinien jeść noworodek?

Ile powinien jeść noworodek? Młode matki zastanawiają się nad tym, jak często karmić noworodka, czy należy czekać, aż dziecko samo przestanie ssać pierś i odwróci główkę, czy zabierać dziecku pierś.

Jak ćwiczyć? Ile czasu poświęcasz na ćwiczenia?

Długość treningu jest sprawą indywidualną. Pół godziny ćwiczeń dziennie to minimum, które pozwoli ci wpłynąć pozytywnie na zdrowie. Jednak aby zachować szczupłą sylwetkę, 30 minut może nie wystarczyć.

pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij