Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Łapczyńska

Imiona dla dziewczyn

Avatar placeholder
04.07.2020 22:40
Imiona dla dziewczyn
Imiona dla dziewczyn (Shutterstock)

Imię dla dziecka najczęściej wybierają sami rodzice. Jednak w niektórych rodzinach zdarza się, że to przyszli dziadkowie sugerują imiona dla wnuków. Najczęściej wskazują na tradycje rodzinne, na przykład imię, które jest przenoszone z pokolenia na pokolenie. Rodzice natomiast częściej nadają swoim pociechom imiona członków rodziny, ważnych dla nich osób, swoich idoli. Są też tacy, którzy chcą wyróżnić dziecko przez nadanie oryginalnego imienia. Jakie imię wybrać dla dziewczynki?

1. Najładniejsze imiona dla dziewczyn

Imię dla dziewczynki
Imię dla dziewczynki

Popularne imiona żeńskie to m.in. Julia, Maja, Martyna. Wielu rodziców jednak decyduje się na nadanie

zobacz galerię

W ostatnich czasach imiona żeńskie zdominowała Julia. Imię to ma rzymskie pochodzenie, a jego popularność wzrosła w czasach Juliusza Cezara. Do Polski zawędrowało w XIII wieku. Częściej je nadawano po przetłumaczeniu tragedii Szekspira „Romeo i Julia”. Imię Julia oznacza „promienista”, „młoda”. Julie są bardzo żywe i wesołe, to optymistki, które umieją cieszyć się życiem. Ładne imiona dla dziewczyn, to również:

  • Maja – imię pochodzenia mitologicznego. Maja to grecka nimfa, matka Hermesa. Zazwyczaj przyjmuje się, że imię to powstało od jednego ze zdrobnień imiona Marii. Maja oznacza „piękna”, „wspaniała”. Uważa się, że Maje są wrażliwe i prowadzą bogate życie duchowe, obcy im jest egoizm.
  • Zuzanna – z hebrajskiego „wodna lilia”. Imię to pochodzi z Biblii. Zuzanna była niewiastą, która oparła się podstępnym starcom. W Polsce imię to pojawia się od XIII wieku. Astrolodzy podkreślają, że Zuzanny posiadają wrodzone poczucie piękna i harmonii, są wierne sobie i swoim zasadom.
  • Wiktoria – to łacińskie imię oznacza „zwycięstwo”, w Polsce używa się go od XIII wieku. Wiktorie są wierne, lojalne, samodzielne, praktyczne i przywiązane do tradycji.
  • Oliwia – z łaciny oznacza „drzewo oliwne”, symbol pokoju. Obecnie Oliwia należy do najpopularniejszych imion żeńskich w naszym kraju. Oliwie są pełne życia, przebojowe, niepokorne oraz posiadają zdolności przywódcze.
  • Natalia – z łaciny oznacza „dzień narodzin”, a konkretnie „dzień narodzin Pana”. Oznacza więc kobietę urodzoną w Boże Narodzenie. W Polsce imię to nadawane jest od XIV wieku. Natalie mają rozległe zainteresowania i wnikliwy umysł.
  • Amelia – to germańskie imię oznacza „pilność”, „pracowitość”. Amelie są opiekuńcze, wrażliwe, ciekawe świata i figlarne.
  • Aleksandra – imię wywodzi się z greki i oznacza „obrończyni”, „broniąca ludzi”. Imię to na ziemiach polskich pojawiło się w XIV wieku. Popularność zyskało dzięki Oleńce Billewiczównie, bohaterce „Potopu” Henryka Sienkiewicza. Aleksandry w życiu mierzą wysoko, ponadto są odpowiedzialne, opanowane oraz potrafią zachować dyscyplinę.
  • Martyna – imię to jest żeńską formą imienia Marcin. W Polsce Martyna jest znana od XIII wieku. Martyny to wolne duchy, które same kształtują swoje życie, mają własne, oryginalne poglądy, dobrze czują się wśród szalonych artystów, nie są lekkomyślne.
  • Nikola – to żeńska odmiana imienia Nikolas (Mikołaj). W języku polskim imię to pojawiło się pod wpływem języka angielskiego lub francuskiego. Nikole są oryginalne i niezależne, posiadają własne pomysły na życie i nie słuchają cudzych rad.

Wybierając imię dla dziewczynki, warto pamiętać, że to nie znaczenie tego imienia decyduje o jej życiu i o tym, jakim będzie człowiekiem. To zależy przede wszystkim od rodziców i środowiska, w którym się wychowuje.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze