Trwa ładowanie...

Impotencja - o czym warto wiedzieć?

Avatar placeholder
24.02.2020 14:48
Impotencja - o czym warto wiedzieć?
Impotencja - o czym warto wiedzieć?

Impotentem nazywamy mężczyznę, który boryka się długotrwałymi problemami z uzyskieniem erekcji i utrzymaniem wzwodu. Problem impotencji dotyka mężczyzn po 50. roku życia, aczkolwiek specjaliści alarmują, iż zmagają się z nim także panowie poniżej 50. Co świadczy o tym, że mężczyzna jest impotentem? Jakimi sposobami można leczyć tę przypadłość? Jakie są przyczyny impotencji?

Impotencja – słowo to pochodzi z języka łacińskiego i oznacza „niemoc”, w domyśle: „niemoc płciową”. Impotencja polega na niemożności osiągnięcia i utrzymania wzwodu penisa, co jest niezbędne dla uzyskania pełnej satysfakcji seksualnej obojga partnerów. Zaburzenia erekcji to jeden z najczęstszych problemów seksualnych mężczyzn. Powtarzające się problemy z potencją ma połowa mężczyzn między 40. a 70. rokiem życia. 10% mężczyzn z tej grupy wiekowej dotkniętych jest całkowitą impotencją.

spis treści

1. Problemy z potencją

Zobacz film: "Problemy ze wzwodem"

Zaburzenia erekcji to problem stary jak świat. Wspomina się o nich nawet w starożytnych pismach babilońskich, greckich i egipskich. Zagadnienie to wzmiankowane jest m.in. w kodeksie Hammurabiego, zgodnie z którym żonie nie wolno było opuścić męża, dotkniętego tą przypadłością.

Przejściowe epizody impotencji zdarzają się właściwie każdemu dorosłemu mężczyźnie. Natomiast powtarzające się bądź trwałe zaburzenia wzwodu są problemem około 50% mężczyzn w wieku 40-70 lat. Przyczyny zaburzeń erekcji w około 80% mają podłoże organiczne, a tylko w 20% - psychogenne. Ponieważ impotencja jest problemem złożonym i dla mężczyzn wstydliwym, tylko wyspecjalizowany lekarz urolog bądź eksuolog jest w stanie ustalić przyczynę problemów z potencją i dobrać skuteczną terapię.

2. Przyczyny impotencji

Przyczyn zaburzeń erekcji jest wiele. Szacuje się, że 80% przypadków impotencji to kłopoty fizjologiczne. Ten rodzaj zaburzeń rozwija się stopniowo i występuje stale. Trwałe problemy ze wzwodem spowodowane są przez nieprawidłowości i uszkodzenia naczyń oraz ciał jamistych prącia, schorzenia neurologiczne i zaburzenia hormonalne. Na zaburzenia erekcji mają też wpływ choroby serca i naczyń krwionośnych, w tym nadciśnienie tętnicze. Mówi się wówczas o impotencji na tle krążeniowym. Jest to prawie połowa przypadków.

Impotencję neurogenną wywołują choroby neurologiczne, np. stwardnienie rozsiane, urazy rdzenia kręgowego, choroba Alzheimera, choroba Parkinsona. Przyczynami utrudnień lub niemożności osiągnięcia erekcji mogą być również operacja albo radioterapia gruczołu krokowego, pęcherza moczowego, odbytnicy bądź jelita grubego, co prowadzi często do uszkodzenia okolicznych nerwów. Impotencja na tle hormonalnym pojawia się w czasie andropauzy. Obejmuje około 5-10% przypadków.

Do zaburzeń erekcji może przyczynić się także przyjmowanie niektórych leków, np. leków antydepresyjnych, uspokajających bądź obniżających ciśnienie krwi. Podobny wpływ na zaburzenia wzwodu wywiera cukrzyca i stosowane w jej leczeniu medykamenty. Zaburzenia erekcji mogą też być efektem zażywania narkotyków, palenia papierosów i nadużywania alkoholu.

3. Impotencja w młodym wieku

Problemy z potencją, czy mówiąc inaczej – z przeprowadzeniem udanego aktu seksualnego – są zazwyczaj utożsamiane ze starszym wiekiem. Praktyka wielu par pokazuje jednak, że kwestia ta jest aktualna niezależnie od wieku mężczyzny. Zaburzenia wzwodu obserwuje się też u wielu młodych chłopaków. Ich kłopoty z utrzymaniem penisa we wzwodzie mogą być spowodowane zaburzeniami hormonalnymi, zażywaniem narkotyków, piciem alkoholu, paleniem tytoniu, przemęczeniem, niedospaniem i stresem. Impotencję u młodych mężczyzn mogą powodować przyczyny psychiczne, takie jak: stres, depresja, złość, zmęczenie, nuda, strach przed zarażeniem, nastawienie zadaniowe, niepewność siebie jako partnera, lęk przed porażką, ośmieszeniem, zahamowania na tle seksualnym itp.

4. Leczenie impotencji

W leczeniu impotencji bardzo ważne jest określenie jej przyczyny/przyczyn. Oprócz rozmaitych badań, lekarz powinien przeprowadzić z pacjentem szczegółowy wywiad. Niestety, temat jest tak delikatny, że wielu mężczyzn nie mówi prawdy. Pomóc lekarzowi może wówczas wywiad z partnerką mężczyzny.

Przy wielu sposobach leczenia impotencji (aparaty próżniowe, protezy wewnętrzne) zauważyć należy, że najskuteczniejsze są metoda iniekcji w ciała jamiste penisa\ i przyjmowanie viagry. Metoda iniekcji, choć daje dobre rezultaty, budzi opór wielu mężczyzn.

Specjaliści uważają, że zjawisko impotencji będzie narastać, co związane jest ze zwiększaniem się długości życia, a zatem starzeniem się ludzkości. Jest to również efekt niekorzystnych przemian cywilizacyjnych i szybkiego tempa życia. Mężczyźni impotencję uważają za koniec własnej męskości i często rezygnują z aktywności seksualnej. Lękają się odrzucenia czy ośmieszenia ze strony partnerki. Ugruntowują w sobie poczucie niższej wartości i braku samoakceptacji. Jednak współczesne metody leczenia zaburzeń erekcji nie tylko pozwalają na normalne życie seksualne, ale i przyczyniają się do poprawy samooceny mężczyzn oraz polepszenia wzajemnych kontaktów partnerów w związku.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze