Trwa ładowanie...

Inteligentny bandaż

Avatar placeholder
05.09.2013 13:49
Inteligentny bandaż
Inteligentny bandaż

Naukowcy prześcigają się w wynajdywaniu nowych gadżetów medycznych. Mówi się o zegarkach mierzących tętno oraz temperaturę, bezprzewodowych pompach dla serca i telefonach mierzących poziom glukozy. Ostatnio badacze unowocześnili nawet zwykły bandaż. Dzięki zmianie koloru pod wpływem temperatury skóry, „inteligentny bandaż” może okazać się skutecznym narzędziem w leczeniu ran i towarzyszących im infekcji.

1. Jak bandaż wykrywa infekcję?

Opatrzenie rany może zatrzymać krwawienie, jednak nie zdradzi, czy uszkodzone miejsce zostało zainfekowane. Naukowcy z Uniwersytetu w Rochester wynaleźli inteligentny bandaż, który nie tylko informuje o infekcji, ale także określa rodzaj bakterii, jaka zaatakowała ranę.

Nowy bandaż utkano z włókien wrażliwych na ciepło. Rejestruje on zmiany temperatury mniejsze niż 0,5 stopnia. Bandaż daje możliwość rejestracji wzrostu temperatury, będącego skutkiem gorączki i stanów zapalnych, a także spadków związanych z pojawieniem się skrzepu krwi. Odpowiednia temperatura ciała sprawia, że bandaż zmienia kolor na zielony. Zbyt wysoka temperatura oznaczona jest kolorem niebieskim, zbyt niska zaś – czerwonym. Jak podkreślają sami naukowcy, takie oznaczenie może być sprzeczne z logiką (wysoka temperatura kojarzy się z czerwienią). Sposobność zebrania większej liczby danych na temat uszkodzonego obszaru skóry może wywrzeć znaczący wpływ na zrozumienie specyfiki ran przewlekłych oraz wynalezienie efektywnych form leczenia ran.

2. Jak inteligentny bandaż identyfikuje szczepy bakterii?

Nowy bandaż został stworzony z sylikonu krystalicznego oraz warstw sylikonu porowatego. Pory zawarte w sylikonie zawierają cząsteczki, które łączą się z molekułami tłuszczu znajdującymi się na wierzchniej warstwie specyficznego szczepu bakterii. Gdy bandaż dotknie zainfekowanego obszaru, bakterie z rany wędrują do sylikonu porowatego i łączą się z tamtejszymi cząsteczkami, zmieniając wizualne właściwości sylikonu. W celu sprawdzenia, jaka bakteria zainfekowała ranę, na bandaż kieruje się laserowy półprzewodnik. Pod wpływem światła laserowego bandaż zmienia kolor na czerwony, gdy ranę zaatakowała bakteria E. coli, lub na żółto, jeśli przyczyną infekcji są paciorkowce. Czas, w jakim bakteria zostanie zidentyfikowana za pomocą bandaża jest znacznie krótszy niż długość badań laboratoryjnych. Nowy wynalazek jest teraz w fazie testów. Podobna technologia może w przyszłości znaleźć zastosowanie w przechowywaniu żywności. Połączenia molekułów bakterii i materiału sygnalizowałyby niezdatność produktu do spożycia. Zostałoby to odzwierciedlone zmianą koloru wskaźników na opakowaniu. Podobne czujniki można umieścić na szklankach w celu sprawdzenia klarowności wody. Jak widać, możliwości nauki są nieograniczone.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze