Czy jabłko pomoże na zaparcia?

Witam, czy jabłka pomagają na zaparcia a jeśli tak, to w jakiej postaci? W Internecie można natknąć się na artykuły, które mówią, że przetworzone termicznie (np. pieczone) zatwardza a surowe pomaga, inne mówiące, że surowe jabłko zatwardza a pieczone pomaga, jeszcze inne mówiące, że jabłko w każdej postaci zatwardza. Jaka jest prawda? Dodam, że zaparcia pojawiły się u mnie w związku z przyjmowaniem amitriptylinym 2x10 mg dziennie. Biorę Vivomixx i Debutir a zaparcia i tak są. Dziękuję
KOBIETA, 31 LAT ponad rok temu

Przeciwwskazania do gastroskopii

Gastroskopia to badanie wykonywane na przewodzie pokarmowym. Jakie są przeciwwskazania do jego wykonania? Obejrzyj nasz film i zapoznaj się z wypowiedzią eksperta.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

stosowanie leków przeciwdepresyjnych może skutkować problemami żołądkowo-jelitowymi, w tym również zaparciami. W zależności od czasu stosowania zaparcia mogą ustąpić niedługo po odstawieniu psychotropów lub też konieczne będzie wdrożenie odpowiedniego leczenia i diety, a jeżeli stosuje Pani amitryptylinę na stałe, może być wskazana modyfikacja leczenia.

Jabłka, w zależności od tego, jak są podawane, mogą działać zapierająco lub rozluźniająco – jabłka surowe, jedzone w całości, najlepiej ze skórką, mają działanie regulujące pracę jelit i rytm wypróżnień, z kolei jabłka gotowane i pieczone, a także surowe w postaci tartej – działają zapierająco. Najlepszym sposobem na zaparcia jest więc spożywanie jabłek, a także gruszek na surowo, ze skórką. Proszę także pamiętać o fermentowanych napojach mlecznych i surowych warzywach oraz kiszonkach. Dieta powinna być bogata w błonnik i zawierać dużo płynów.

Więcej informacji odnajdzie Pani pod tym adresem: https://zywienie.abczdrowie.pl/dieta-na-zaparcia.

Jeśli odpowiednia dieta nie wystarczy, może Pani zastosować także syrop zawierający makrogol lub błonnik pokarmowy, co powinno po pierwsze zmiękczyć masy kałowe i ułatwić wypróżnianie, a po drugie uregulować ich rytm i wspomóc pracę jelit, by problem nie nawracał.

Być może zainteresuje Panią także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/sposoby-na-ciezkie-zaparcia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty