Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Kamila Drozd

Jak być dobrym przyjacielem?

Avatar placeholder
27.08.2015 13:15
Jak być dobrym przyjacielem?
Jak być dobrym przyjacielem? (Zdjęcie kubków / Shutterstock)

Przyjaźń to jedno z najcenniejszych doświadczeń w życiu. Nawet po wielu latach pamiętamy przyjaciół z dzieciństwa, ze szkoły, z okresu studiów. Czas spędzony z nimi może być najszczęśliwszymi chwilami i często jest źródłem wielu wspomnień, które przywołuje się na starość. Prawdziwi przyjaciele to dar od losu, który można jednak utracić. Aby utrzymać przyjaźń, trzeba ciężko pracować, przede wszystkim nad sobą. Nie ma bowiem wątpliwości, że ktoś, kto chce mieć wielu przyjaciół, sam musi być dobrym przyjacielem. Zatem, jak pielęgnować przyjaźń i jak być dobrym przyjacielem?

1. Cechy dobrego przyjaciela

Dwie przyjaciółki
Dwie przyjaciółki

Przyjaciel to osoba, na której możesz polegać w każdej chwili, bez względu na sytuacje. Możesz mu zaufać

zobacz galerię

W ciągu naszego życia niejednokrotnie zdarza nam się udawać kogoś innego, aby osiągnąć jakiś cel. W dzieciństwie próbujemy kogoś naśladować, aby zyskać akceptację rówieśników i zostać przyjętym do grupy. Na rozmowie o pracę wymieniamy zalety, których w rzeczywistości nie posiadamy, aby dostać posadę. Na randce staramy się przedstawić siebie w takim świetle, aby zaimponować dziewczynie lub chłopakowi. Niekiedy takie odgrywanie ról odbywa się całkowicie nieświadomie.

Chociaż często w ten sposób osiągamy zamierzony cel, powinniśmy pamiętać, że na dłuższą metę nie uda nam się ukrywać prawdy o sobie. Przyjaźń zawarta dzięki kłamstwom nie utrzyma się zbyt długo. Druga strona bardzo szybko wyczuje naszą nieszczerość i odwróci się od nas. Z drugiej zaś strony, jeśli jedynym warunkiem bycia zaakceptowanym przez drugiego człowieka jest postępowanie wbrew sobie i udawanie kogoś innego, to trzeba się zastanowić, czy taka przyjaźń jest warta zachodu. Dobry przyjaciel to taki, który akceptuje cię takim, jakim jesteś, dlatego też zawsze staraj się być sobą.

Zobacz film: "Coraz więcej Polaków cierpi na depresję"

Osoby, które pragną jak najdłużej utrzymać zawarte przyjaźnie, muszą nauczyć się sztuki słuchania innych. To właśnie od tego jest przyjaciel, aby móc mu się wygadać i wyżalić, gdy czuje się taką potrzebę. Ważne przy tym, aby przyjaciel okazywał zainteresowanie problemami drugiej osoby. Czasami człowiek w kłopocie potrzebuje dobrej rady, a czasem takie rady postrzegane są jako mówienie komuś, co ma robić. Niekiedy trudno jest odczytać, czego przyjaciel w danej sytuacji potrzebuje, ale jest to coś, czego warto się uczyć. Gdy ludzie dobrze się znają, wystarczy jedna chwila, aby ocenić, czy przyjaciel chce usłyszeć słowa pocieszenia, podpowiedź, jak należy się zachować, czy chce tylko wykrzyczeć swoją złość.

2. Szczerość podstawą przyjaźni

Chcąc być dobrym przyjacielem, należy pamiętać o dotrzymywaniu danego słowa, w przeciwnym razie przyjaciel poczuje się zdradzony. Z tego względu nie należy obiecywać czegoś, czego nie można dotrzymać. Prawdziwa przyjaźń oparta jest na szczerości. Lepiej powiedzieć prawdę niż zawieść pokładane w tobie zaufanie. Chociaż w niektórych sytuacjach niewinne kłamstewko jest lepszym rozwiązaniem niż , w szczególności taka, która może tylko zranić, a nie wnieść nic dobrego, to jednak trzeba się starać być zawsze prawdomównym.

Bywa, że czujemy się jak w sytuacji bez wyjścia – z jednej strony wiemy coś, co może bardzo skrzywdzić przyjaciela, a z drugiej – jesteśmy zobowiązani do powiedzenia prawdy. Jeśli sprawa jest poważna, nie możemy zataić prawdy przed bliską osobą, nawet gdy jest bardzo bolesna. Może się bowiem zdarzyć, że przyjaciel dowie się wszystkiego z innego źródła, a wtedy poczuje się przez nas oszukany. Najlepiej trzymać się zasady, że w przyjaźni nie ma żadnych tajemnic. Przyjaźń to coś, o co warto walczyć. Człowiek musi odrzucić wrodzony egoizm i otworzyć się na drugiego człowieka, takiego jakim jest, ze wszystkimi jego zaletami i wadami. W rzeczywistości przyjaźń to sztuka tolerancji.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze