Jak ćwiczyć na rowerze stacjonarnym?

Ćwiczenia na rowerze stacjonarnym są bardzo proste i skuteczne. Pozwalają nam na wzmocnienie siły mięśni nóg. Odchudzanie na rowerze stacjonarnym także jest możliwe. Wszystko zależy jednak od tego, w jaki sposób ćwiczymy na rowerze treningowym i jak dobieramy intensywność ćwiczeń do naszego treningu. Aby uzyskać odpowiednie efekty, należy wiedzieć, jak prawidłowo ćwiczyć na rowerze stacjonarnym, niezależnie czy jest to nasz własny rower, czy też rower na siłowni.

Wybór sposobu ćwiczenia na rowerze stacjonarnym

Trening na rowerze stacjonarnym wykonywany jest głównie ze względu na dwa powody. Po pierwsze, dzięki niemu możliwe jest zwiększenie sprawności organizmu oraz poprawa kondycji, a po drugie - jazda na rowerze pozwala na zgubienie zalegającej tkanki tłuszczowej podskórnej i wymodelowanie ciała. Tak więc jazda na rowerze to dobre ćwiczenie rzeźbiące sylwetkę. W zależności od chęci uzyskania efektu, stosowany jest trening o małej lub średniej intensywności lub trening o wysokiej intensywności. Trening umiarkowany, a więc trening aerobowy na rowerze, stosowany jest dla poprawy ogólnej wydolności organizmu. Trening intensywny, to głównie trening interwałowy. Wykorzystywany jest przy odchudzaniu.

Najważniejszy jest dobór odpowiedniego sposobu ćwiczenia. Samo pedałowanie, nawet długotrwałe, nie przyniesie pożądanych skutków. W przypadku, gdy jest problem z doborem metody ćwiczenia, najlepiej skonsultować się z trenerem na siłowni. On pomoże i udzieli rad do treningu.

Jak wygląda trening na rowerze stacjonarnym?

Lekki trening na rowerze musi być odpowiednio długi. Bardziej intensywny trening jest natomiast krótki. Jest to konieczne, bowiem organizm człowieka może znieść tylko przez krótki czas maksymalny wysiłek. Dlatego też w drugim typie ćwiczeń stosowany jest trening interwałowy, polegający na cyklu krótkich, intensywnych ćwiczeniach na rowerze. Czas pedałowania, intensywność oraz przerwa między cyklami są odpowiednio dobierane do stopnia zaawansowania ćwiczeń. Taki trening skuteczny jest w redukowaniu tkanki tłuszczowej, jednak musi od współdziałać z odpowiednia dietą odchudzającą.

Ćwiczenia umiarkowane, a więc ćwiczenia aerobowe, to trening pozwalający poprawić sprawność fizyczną organizmu. Lepsza kondycja ogólna organizmu wpływa na lepsze funkcjonowanie układu sercowo- naczyniowego, na lepszą wydolność płuc.

Ćwiczenia na rowerze powinny składać się z dwóch etapów, które poprzedzone są rozgrzewką. Najlepiej wykonać ćwiczenia rozciągające nogi i ręce, a także kilkuminutowe powolne pedałowanie na rowerze. Następnie można przejść do ćwiczeń właściwych, tj. ćwiczeń o odpowiednio dobranej intensywności. Puls w tym etapie powinien wynosić 120-140 uderzeń serca na minutę. Przy takich wartościach bowiem następuje spalanie tkanki tłuszczowej. Po ustalonym czasie intensywność ćwiczeń powinna być zredukowana, aby organizm mógł się uspokoić, a puls spaść do normalnego, mięśnie zaś mogły powoli zacząć odpoczywać. Ten etap powinien trwać ok. 5 minut. Podczas jazdy na rowerze należy pamiętać, aby ciągle pedałować i utrzymywać stałe tempo jazdy.

Efekty ćwiczeń na rowerze treningowym widoczne są już po kilku treningach.

Porozmawiaj o tym na Forum Żywienie i fitness »
Lubię to!
3
Komentarze
Wyloguj

Porady ekspertów

pokaż 5 następnych
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

Artykuły Rower stacjonarny

Jak ćwiczyć?
Fitness Jak ćwiczyć?

Utrzymanie oraz osiągnięcie prawidłowej masy ciała umożliwia aktywność fizyczna połączona ze...

Jazda na rowerze
Fitness i sport Jazda na rowerze

Jazda na rowerze to dobry sposób na zrzucenie paru kilogramów, zadbanie o sylwetkę i usprawnienie funkcji układów krążeniowego oraz oddechowego. Nie musisz się katować, wystarczy kwadrans treningu.

Weekend na rowerze
Weekend w Polsce Weekend na rowerze

Weekend we dwoje niekoniecznie musi oznaczać bierny wypoczynek. Co prawda można go spędzić...

Jazda na rowerze Jazda na rowerze - wskazówki

Każdy rodzaj sportu pozytywnie wpływa na nasze zdrowie, samopoczucie i sylwetkę. Dlaczego więc...

Jak ćwiczyć mózg?
Inteligencja Jak ćwiczyć mózg?

Trening mózgu pomaga na dłużej zachować sprawność umysłową. Wystarczy jedno proste ćwiczenie dziennie, by poprawić pamięć oraz zdolności poznawcze. Jak skutecznie i bez żadnych kosztów ćwiczyć mózg?

Jak ćwiczyć z przyjemnością?
Ćwiczenia Jak ćwiczyć z przyjemnością?

Ćwiczenia są zdrowe i dobre dla figury. Jednak wielu osobom wysiłek fizyczny nie kojarzy się najlepiej. Czas to zmienić! Aktywność fizyczna nie musi być drogą przez mękę. Jak ćwiczyć z przyjemnością?

Kulturystyka Jak ćwiczyć na orbitreku?

Orbitrek to urządzenie do ćwiczeń, zwane również rowerem eliptycznym, trenażerem eliptycznym...

Jak ćwiczyć z hantlami?
Ciężarki Jak ćwiczyć z hantlami?

Ćwiczenia hantlami to nie tylko ćwiczenia dla mężczyzn. Tak naprawdę, ćwiczenie hantlami może...

Jak ćwiczyć, by schudnąć?
Ćwiczenia odchudzające Jak ćwiczyć, by schudnąć?

Każdy wie, że w odchudzaniu najważniejsza jest dieta oraz aktywność fizyczna. Nie każdy jednak...

Ile ćwiczyć, by schudnąć?
Ćwiczenia odchudzające Ile ćwiczyć, by schudnąć?

Codzienny trening ma zbawienny wpływ na organizm człowieka. Oprócz poprawy krążenia,...

Pływanie Dlaczego warto ćwiczyć w wodzie?

Woda jest w stanie pomóc w odchudzaniu i rehabilitacji, relaksuje, a także wpływa na ogólną kondycję i samopoczucie. Czy ćwiczenia w wodzie pomogą także przy zapaleniu stawów?

pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij