Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Daria Występek

Trening na rowerze stacjonarnym - czym jest, jak wygląda trening, efekty

Trening na rowerze stacjonarnym - czym jest, jak wygląda trening, efekty
Trening na rowerze stacjonarnym - czym jest, jak wygląda trening, efekty (Zdjęcie kobiety na rowerze stacjonarnym / Shutterstock)

Ćwiczenia na rowerze stacjonarnym są niebywale skuteczne. Pozwalają nam na wzmocnienie siły mięśni nóg, ale również na zrzucenie zbędnych kilogramów. Wszystko zależy jednak od tego, w jaki sposób ćwiczymy na rowerze i jak dobieramy intensywność ćwiczeń do naszego treningu. Aby uzyskać odpowiednie efekty, należy wiedzieć, jak prawidłowo ćwiczyć na rowerze stacjonarnym, niezależnie czy jest to nasz własny rower, czy też rower na siłowni.

spis treści

1. Czym jest trening na rowerze stacjonarnym?

Trening na rowerze stacjonarnym wykonywany jest głównie ze względu na dwa powody. Po pierwsze, dzięki niemu możliwe jest zwiększenie sprawności organizmu oraz poprawa kondycji, a po drugie - jazda na rowerze pozwala na zgubienie zalegającej tkanki tłuszczowej podskórnej i wymodelowanie ciała. Tak więc jazda na rowerze to dobre ćwiczenie rzeźbiące sylwetkę. W zależności od chęci uzyskania efektu, stosowany jest trening o małej lub średniej intensywności lub trening o wysokiej intensywności. Trening umiarkowany, a więc trening aerobowy na rowerze, stosowany jest dla poprawy ogólnej wydolności organizmu. Trening intensywny, to głównie trening interwałowy. Wykorzystywany jest przy odchudzaniu.

Trening na stacjonarnym rowerze charakteryzują trzy główne elementy. Są to:

Zobacz film: "Jakie partie ciała można wyrzeźbicz, ćwicząć na tych sprzętach?"
  • Krótkie i szybko przerywane serie ćwiczeń,
  • Intensywny wysiłek podczas ćwiczeń,
  • Regularne powtarzanie serii ćwiczeń.

Najważniejszy jest dobór odpowiedniego sposobu ćwiczenia. Samo pedałowanie, nawet długotrwałe, nie przyniesie pożądanych skutków. W przypadku, gdy jest problem z doborem metody ćwiczenia, najlepiej skonsultować się z trenerem na siłowni. On pomoże i udzieli rad do treningu.

Treningi interwałowe na rowerze stacjonarnym skutecznie palą tkankę tłuszczową. Pozwalają na zredukowanie nawet trzykrotnie więcej tłuszczu podskórnego w 15 tygodni, niż ćwiczenia aerobowe w 20 tygodni. Nie należy wykonywać ich każdego dnia, ponieważ nasz organizm potrzebuje regeneracji. Między treningami warto zastosować przerwy: 24-48 godzinne. W takiej sytuacji trenujemy na rowerze około 2-3 razy w tygodniu.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

2. Jak wygląda trening na rowerze stacjonarnym?

Lekki trening na rowerze stacjonarnym musi być odpowiednio długi. Bardziej intensywny trening jest natomiast krótki. Jest to konieczne, bowiem organizm człowieka może znieść tylko przez krótki czas maksymalny wysiłek. Dlatego też w drugim typie ćwiczeń stosowany jest trening interwałowy, polegający na cyklu krótkich, intensywnych ćwiczeniach na rowerze.

Trening interwałowy należy zacząć od powolnego pedałowania na rowerze stacjonarnym. Należy ustalić wartość 100% swojego maksymalnego wysiłku na rowerze, poprzez pedałowanie z jak najszybszą prędkością jak to możliwe, przy ustawieniu jak największego oporu. Dana prędkość uzyskana to 100%. W ćwiczeniu na rowerze należy ustawić prędkość na 80-90% swojego maksymalnego wysiłku i pedałować przez 60 sekund. Następnie zwolnić do wartości 30% i ćwiczyć tak przez 75 sekund. Po tym należy powtórzyć dwie te czynności jeszcze 2-3 razy. Zakończenie ćwiczenia polega na pedałowaniu przez 5 minut przy wartości 30% wysiłku, aby uspokoić organizm.

Czas pedałowania, intensywność oraz przerwa między cyklami są odpowiednio dobierane do stopnia zaawansowania ćwiczeń. Taki trening skuteczny jest w redukowaniu tkanki tłuszczowej, jednak musi od współdziałać z odpowiednia dietą odchudzającą.

Rozwiąż nasze testy i dowiedz się:

Ćwiczenia umiarkowane, a więc ćwiczenia aerobowe, to trening pozwalający poprawić sprawność fizyczną organizmu. Lepsza kondycja ogólna organizmu wpływa na lepsze funkcjonowanie układu sercowo- naczyniowego, na lepszą wydolność płuc.

10 porannych motywatorów do ćwiczeń
10 porannych motywatorów do ćwiczeń [10 zdjęć]

Zamiast budzić się z rana i myśleć o tym, że trzeba trochę poćwiczyć, lepiej po prostu przystąpić do

zobacz galerię

Ćwiczenia na rowerze powinny składać się z dwóch etapów, które poprzedzone są rozgrzewką. Najlepiej wykonać ćwiczenia rozciągające nogi i ręce, a także kilkuminutowe powolne pedałowanie na rowerze. Następnie można przejść do ćwiczeń właściwych, tj. ćwiczeń o odpowiednio dobranej intensywności. Puls w tym etapie powinien wynosić 120-140 uderzeń serca na minutę. Przy takich wartościach bowiem następuje spalanie tkanki tłuszczowej. Po ustalonym czasie intensywność ćwiczeń powinna być zredukowana, aby organizm mógł się uspokoić, a puls spaść do normalnego, mięśnie zaś mogły powoli zacząć odpoczywać. Ten etap powinien trwać ok. 5 minut. Podczas jazdy na rowerze należy pamiętać, aby ciągle pedałować i utrzymywać stałe tempo jazdy.

3. Jakie efekty daje trening na rowerze stacjonarnym?

Trening na rowerze stacjonarnym nie tylko poprawia naszą wydolność i wytrzymałość (pozytywnie wpływa na działanie układu krążenia oraz układu oddechowego).

Skutecznie redukuje również tkankę tłuszczową i wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie. Kolejnym plusem roweru stacjonarnego są stałe warunki treningowe. Specjaliści zalecają wykonywanie treningu na rowerach z wbudowanymi pulsometrami i ergometrami. Dzięki tym narzędziom, możemy ćwiczyć z wymaganą dla siebie intensywnością. Ponadto, treningi z wykorzystaniem roweru stacjonarnego pozwalają ćwiczyć mięśnie brzucha.

Ćwiczenia na rowerze stacjonarnym w mniejszym stopniu obciążają nasze stawy (w porównaniu do biegania). Oprócz tego, jazda na rowerze wzmacnia mięśnie nóg.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze