Trwa ładowanie...

Zapalenie pęcherza i jego wpływ na nietrzymanie moczu

Zapalenie pęcherza i jego wpływ na nietrzymanie moczu
Zapalenie pęcherza i jego wpływ na nietrzymanie moczu (123RF)

Pęcherz moczowy to worek mięśniowy, w którym gromadzi się mocz z nerek. Gdy pęcherz jest wypełniony, człowiek zaczyna odczuwać potrzebę oddania moczu. Zdrowy człowiek jest w stanie kontrolować wstrzymywanie i wydalanie moczu. W wyniku niesprzyjających okoliczności zdolność ta może być jednak zaburzona. Wówczas może dojść do niekontrolowanego wycieku moczu. Nietrzymanie moczu, czyli inkontynencja, to powszechna, ale i wstydliwa przypadłość, która może być związana ze stanem zapalnym pęcherza.

spis treści

1. Zapalenie pęcherza a nietrzymanie moczu

Zapalenie pęcherza moczowego u kobiet
Zapalenie pęcherza moczowego u kobiet

Zapalenie pęcherza moczowego jest wywołane przez bakterie atakujące cewkę moczową. Infekcja prowadzi

zobacz galerię

Zapalenie pęcherza moczowego to częste schorzenie występujące u kobiet. Wynika to między innymi z odrębności w budowie anatomicznej kobiet (bliskość cewki moczowej oraz odbytu, a także krótka cewka moczowa). Infekcja pęcherza może objawiać się częstym oddawaniem lub nietrzymaniem moczu, krwiomoczem, pieczeniem w momencie oddawania moczu, czasami nawet zatrzymaniem moczu. Chory może również odczuwać ból, dyskomfort w podbrzuszu. Częste zapalenia pęcherza mogą prowadzić do rozwoju pęcherza nadreaktywnego . Jest to rodzaj nietrzymania moczu, który powstaje w wyniku nagłych skurczów mięśni w ścianie pęcherza moczowego. Mimowolne skurcze wywołują u chorego nagłą potrzebę oddania moczu.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Co ciekawe, mimo iż nietrzymanie moczu jest jednym z objawów zapalenia pęcherza, samo w sobie może wywoływać objawy zbliżone do stanu zapalnego dróg moczowych. Tak zwane wysiłkowe nietrzymanie moczu może być odpowiedzialne za nieprzyjemne objawy ze strony pęcherza moczowego. Ten rodzaj inkontynencji jest najbardziej powszechny i objawia się mimowolnym wyciekiem moczu podczas ćwiczeń fizycznych, kichania, kaszlu i śmiania się.

2. Leczenie zapalenia pęcherza

Stan zapalny pęcherza jest wywoływany głównie przez bakterie, dlatego w leczeniu zapalenia pęcherza wykorzystuje się przede wszystkim antybiotyki. Długość leczenia to standardowo 3 dni, ale lekarz może zalecić dłuższe przyjmowanie antybiotyku. Jeżeli zapalenie pęcherza nawraca u kobiety lub wystąpi po raz pierwszy u mężczyzny, lekarz może zalecić dłuższe leczenie antybiotykami lub skierować chorego do specjalisty urologa, by ocenić, czy nawracające infekcje nie są związane z patologią dotyczącą dróg moczowych. Dużym wyzwaniem jest terapia zapalenia pęcherza nabytego w czasie hospitalizacji lub u chorego z zaburzeniami odporności. Bakterie bytujące w szpitalach są często oporne na powszechnie stosowane antybiotyki.

Niektóre kobiety mają tendencję do nawracającego zapalenia pęcherza. Aby zmniejszyć ryzyko nawrotu schorzenia, warto zadbać o profilaktykę. W tym celu należy zastosować się do następujących wskazówek:

  • Dbaj o higienę, ale z umiarem. Zbyt skrupulatne mycie okolic intymnych, np. energiczne szorowanie skóry, może powodować niewielkie uszkodzenia, które są pożywką dla bakterii. Z kolei irygacje pochwy powodują wypłukiwanie z niej cennych bakterii kwasu mlekowego. Zaburzenia równowagi mikrobiologicznej pochwy to prosta droga do infekcji układu moczowo-płciowego.
  • Po skorzystaniu z toalety osusz okolice intymne, kierując się od przodu do tyłu. Odwrotny ruch może spowodować przeniesienie bakterii z odbytu do pochwy.
  • Codziennie pij duże ilości płynów. Zastój moczu sprzyja namnażaniu się bakterii w drogach moczowych. U kobiet z zapaleniem pęcherza związanym z aktywnością seksualną zaleca się wypijanie szklanki wody przed stosunkiem i oddanie moczu bezpośrednio po.
  • Noś bawełnianą bieliznę i unikaj obcisłych spodni ze sztucznych materiałów. Pamiętaj, że wysoka temperatura i utrudniony dostęp powietrza do okolic intymnych sprzyja infekcjom.

Częste zapalenie pęcherza to problem wielu kobiet. Oprócz typowych dla stanu zapalnego objawów (pieczenie, dyskomfort) pacjentki mogą doświadczać krępujących objawów nietrzymania moczu. Symptomów tych nie należy lekceważyć. Dzięki szybkiemu rozpoznaniu i podjęciu leczenia można w krótkim czasie wyleczyć infekcję i pozbyć się uciążliwych dolegliwości.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Przyczyny nietrzymania moczu
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze