Trwa ładowanie...

Maść sterydowa na AZS - czym jest atopowe zapalenie skóry, jak działa maść sterydowa, przeciwwskazania, stosowanie

Maść sterydową na AZS stosuje się w celu zniwelowania objawów atopowego zapalenia skóry.
Maść sterydową na AZS stosuje się w celu zniwelowania objawów atopowego zapalenia skóry. (Adobe stock)

Maść sterydowa na AZS pozwala zniwelować nieprzyjemne objawy u chorych na atopowe zapalenie skóry. Preparaty z zawartością steroidów, przeznaczone do stosowania na skórę, wykazują silne działanie przeciwzapalne. Pacjenci ze skórą atopową powinni stosować tego rodzaju leki pod okiem i zgodnie z zaleceniami dermatologa.

spis treści

1. Co to jest atopowe zapalenie skóry?

Atopowe zapalenie skóry (AZS), inaczej wyprysk atopowy to zapalne, przewlekłe schorzenie skóry o nawrotowym charakterze. Początki wyprysku atopowego stwierdza się już w dzieciństwie, a sama choroba może utrzymywać się u pacjentów przez całe życie.

Schorzenie przebiega z okresami zaostrzeń i remisji. Etiologia atopowego zapalenia skóry nie jest do końca wyjaśniona, dowody naukowe wskazują jednak, że schorzenie jest wynikiem złożonych interakcji pomiędzy genetyką, czynnikami środowiskowymi oraz reakcjami immunologicznymi organizmu.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Atopowe zapalenie skóry może objawiać się w postaci nasilonego świądu, przesuszenia skóry, rumieniowych, zapalnych zmian wypryskowych, przeczosów, podrażnienia naskórka i pogrubienia i stwardnienia skóry. Dodatkowo, u osób chorujących na AZS obserwuje się skłonność do nawrotowych infekcji skóry, zarówno o podłożu grzybiczym, jak i wirusowym. Proces chorobowy w atopowym zapaleniu skóry obejmuje naskórek i skórę właściwą.

2. Jak działa maść sterydowa na AZS (atopowe zapalenie skóry)?

W leczeniu wyprysku atopowego od dawna wykorzystuje się miejscowe preparaty glikokortykosteroidów. Glikokortykosteroidy do stosowania miejscowego na skórę działają antyzapalnie, przeciwświądowo, a także obkurczają naczynia krwionośne u pacjentów, którzy cierpią z powodu uporczywego świądu czy nadmiernego rogowacenia skóry.

3. Przeciwwskazania do stosowania maści sterydowej na AZS

Sterydowa maść na atopowe zapalenie skóry nie powinna być stosowana przez pacjentów uczulonych na glikokortykosteroidy. Stosowanie tego preparatu leczniczego nie jest zalecane również u osób, które mają bakteryjne, wirusowe bądź grzybicze infekcje skóry. Wśród przeciwwskazań do stosowania maści sterydowych lekarze wymieniają też:

4. Jak powinna wyglądać terapia maścią sterydową?

W klasycznym leczeniu zmian w AZS w celu redukcji potencjalnych objawów niepożądanych stosuje się tzw. terapię przerywaną. Polega ona na miejscowym stosowaniu glikokortykosterydów naprzemiennie z substancjami obojętnymi, zwanymi bazami. Dzięki unikalnemu składowi zapewniają one skórze optymalne natłuszczenie, nawilżenie oraz łagodzą zaczerwienienia i zabezpieczają przed podrażnieniami. Ponadto zostawiając na skórze specjalną warstwę ochronną zabezpieczają przed nadmierną utratą wody z naskórka.

Istnieje kilka schematów postępowania w terapii przerywanej. Leczenie może polegać na przykład na naprzemiennym używaniu sterydu i substancji obojętnej tzw. bazy. Jednego dnia pacjent może stosować maść sterydową, a drugiego bazę o działaniu nałuszczającym. Można również używać preparat z zawartością glikokortykosteroidów przez trzy kolejne dni, a następne trzy dni natłuszczanie.

Jeżeli lekarz zalecił nam używanie mocniejszych sterydów, powinniśmy stosować je trzy razy, co dwanaście godzin, raz na tydzień. W pozostałe dni tygodnia powinniśmy kontynuować leczenie, smarując się raz na dobę neutralnymi preparatami.

Alternatywę dla wyżej wymienionych metod stanowi tak zwany schemat weekendowy. Pacjenci preferujący tego rodzaju leczenia w soboty i niedzielę nakładają na skórę maść sterydową, a w pozostałe dni aplikują na ciało produkty "obojętne".

W przypadku, gdy nasza skóra jest szczególnie sucha i musimy jak najprędzej odbudować barierę naskórkową, w pierwszej kolejności powinniśmy sięgnąć po steryd raz dziennie i dodatkowo raz dziennie przesmarować się bazą. Jeśli natomiast choroba nie jest szczególnie dokuczliwa, wówczas należy trzymać się schematu, polegającego na stosowaniu jednego dnia jednego rodzaju preparatu.

5. Skutki uboczne maści sterydowej na AZS

Przewlekłe bądź niewłaściwe stosowanie maści sterydowych na atopowe zapalenie skóry może doprowadzić do wystąpienia pewnych skutków ubocznych. Preparaty na skórę z zawartością glikokortykosteroidów stosowane w nieodpowiedni sposób mogą powodować:

  • teleangiektazje (poszerzone naczynka włosowate),
  • rozstępy,
  • zanik skóry,
  • posterydowe zapalenie skóry (taki stan zapalny jest wynikiem uzależnienia się skóry od sterydów stosowanych zewnętrznie).

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze