Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Hirszler

Jak dbać o skórę szyi?

Jak dbać o skórę szyi?
Jak dbać o skórę szyi? (Zdjęcie kobiety / Shutterstock)

Proces starzenia się bardzo często jest ignorowany przez kobiety, aż do momentu, gdy zaobserwują jego pierwsze symptomy. Niestety, wtedy z reguły jest za późno, aby cofnąć istniejące już zmiany. Zanim dostrzeżesz, że skóra twojej szyi robi się zwiotczała i na jej powierzchni widoczne są pierwsze zmarszczki, rozpocznij systematyczną pielęgnację.

1. Co szkodzi skórze szyi?

Obecnie każda z nas wie, jakie szkody powoduje w obrębie skóry słońce. Promieniowanie UV uszkadza włókna kolagenowe skóry, przyspieszając procesy starzenia. Przez cały rok powinnyśmy stosować kremy ochronne odpowiednio dobrane do fototypu skóry. Z reguły pamiętamy o smarowaniu twarzy. A co z partiami na szyi? Koniecznie musisz je chronić.

Innym czynnikiem, który bardzo niekorzystnie działa na skórę jest dym tytoniowy. Według Amerykańskiej Akademii Dermatologii nałogowy palacz prawdopodobnie zaobserwuje pierwsze zmarszczki już w wieku 20 lat. Palenie powoduje zmiany chemiczne w organizmie, które znacznie przyśpieszają procesy starzenia – w tym zwiotczenie skóry szyi.

Dlatego jeżeli zależy ci na tym, aby jak najdłużej zatrzymać młody wygląd, od dzisiaj powinnaś rozpocząć walkę z tym nałogiem. Może to się wydawać nieprawdopodobne, ale za wygląd szyi odpowiada również nasza postawa. Jeżeli się garbimy, z reguły mięśnie szyi są rozluźnione, a nie napięte. Nieodpowiednia postawa może spowodować, że już we wczesnym wieku zaobserwujemy u siebie tzw. drugi podbródek.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

2. Jak możemy pomóc skórze szyi?

W trakcie codziennej pielęgnacji skóry twarzy pamiętajmy również o tym, aby nałożyć krem na szyję. Skóra tej partii ciała jest dość delikatna i bardzo szybko się starzeje. Już we wczesnym wieku możesz zacząć stosować w jej obrębie kremy ujędrniające i napinające.

Istnieją specjalistyczne preparaty na szyję. Czy warto je stosować? Jak najbardziej. Jednak jeżeli nie stać cię na zakup kilku kosmetyków, smaruj szyję kremem, który na co dzień stosujesz do twarzy. Wzbogać swoją dietę o pokarmy bogate w kwasy tłuszczowe omega-3.

Przykładowym produktem bogatym w ten związek jest łosoś. Możesz też uzupełnić dietę o suplementy zawierające olej rybi. Jest to bogate źródło kwasu omega-3, który pomaga utrzymać skórę w dobrej kondycji. Zapewnia jej elastyczność i odpowiedni poziom nawilżenia. Nie bez znaczenia dla wyglądu szyi są również ćwiczenia fizyczne.

Kilka razy w tygodniu staraj się wykonać kilka prostych ćwiczeń, które utrzymają twoją szyję w odpowiedniej formie. Wystarczy pochylać głowę do przodu i do tyłu, a następnie z jednego boku na drugi bok. W trakcie pamiętaj o odpowiednim napinaniu mięśni szyi. Takie ćwiczenia możesz wykonać nawet w trakcie oglądania telewizji.

Jeżeli kobieta od najmłodszych lat dbała o wygląd skóry twarzy, ale jednak zapominała o szyi – prawdopodobnie nie będzie w stanie ukryć swojego biologicznego wieku. Pomimo tego, że twarz może wyglądać wyjątkowo młodo, zaniedbana skóra szyi zwraca na siebie uwagę. Niewiele więcej czasu potrzebujesz, aby o nią dbać. Rozpocznij robić to już dzisiaj!

Następny artykuł: Pielęgnacja cery dojrzałej
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze