Jak dbać o tatuaż?

Już od dawnych lat tatuaże były popularną sztuką zdobienia ciała i wyrażania emocji. Obecnie często można zauważyć osobę, której ciało zdobi mały bądź większy tatuaż. Czy kiedykolwiek zastanawiałaś się, w jaki sposób dbać o tatuaż i jak traktować skórę świeżo po zabiegu?

Na co zwrócić uwagę, wybierając studio tatuażu?

Tatuaż wykonany w profesjonalnym punkcie nie powinien później sprawiać ci kłopotu. Szukaj gabinetów renomowanych. Zanim zdecydujesz się na tego typu zdobienie ciała, dowiedz się jak najwięcej o miejscu, gdzie będziesz wykonywać tatuaż. W tym celu możesz wykorzystać Internet. Bardzo często ludzie opisują w Internecie swoje wrażenia po wizycie w danym punkcie zabiegowym. Jest to bardzo pomocne przy wyborze studia tatuażu. Dzięki temu zapewnisz sobie i swojej skórze bezpieczeństwo i unikniesz przykrych komplikacji. Bardzo dobrym pomysłem jest również rozeznanie się wśród znajomych. Jeżeli twój kolega bądź koleżanka byli zadowoleni z wykonanego tatuażu, dowiedz się, gdzie mieści się studio, w którym go wykonali. Decydując się na dane studio, śmiało poproś właściciela o wgląd do aktualnych licencji. Dowiedz się, w jaki sposób personel dba o bezpieczeństwo i czy pracownicy przestrzegają zasad higieny. Zwróć uwagę na to, czy artyści od tatuażu używają w trakcie zabiegu rękawiczek jednorazowych oraz czy przed każdym zabiegiem wymieniana jest igła od urządzeń. Uważaj, jeżeli jesteś w ciąży! Wykonanie tatuażu kobiecie w ciąży może grozić przykrymi powikłaniami.

Nigdy nie obawiaj się, że mogłabyś urazić pracownika, pytając o tak ważne rzeczy. W końcu od tego zależy twoje zdrowie i bezpieczeństwo. Prawdziwi profesjonaliści chętnie odpowiedzą na każde nurtujące cię pytanie i zrobią wszystko, aby udowodnić ci, że posiadają odpowiednie kwalifikacje. Pamiętaj, że usunięcie tatuażu jest bardzo trudne, więc musisz być pewna, że chcesz poddać się temu zabiegowi. Wykonanie tatuażu to dość skomplikowany proces. Odpowiedni specjalista wykorzystuje sterylną igłę, przez którą pod powierzchnię skóry wprowadzany jest barwnik. Dzięki temu wytatuowany obraz jest trwały i nie ma możliwości, aby zmyć go z powierzchni skóry. Zabieg ten wymaga odpowiedniej wprawy i opieki, gdyż jest to ingerencja w ciało. W zależności od okolicy, na której wykonywany jest tatuaż, odczuwa się słabszy bądź intensywniejszy ból.

Jak postępować po zabiegu wykonania tatuażu?

Tatuaż trochę przypomina otwartą ranę i potrzebuje czasu, aby skóra w jego obrębie się zregenerowała. Miejsce, gdzie wykonany był zabieg, zabezpiecz bandażem. Nie zdejmuj go przez okres kilku godzin od wykonania tatuażu. Skóra musi oddychać, ale nie może być narażona na działanie bakterii. Mogłoby to doprowadzić to przykrych dolegliwości, takich jak zakażenia. W domu oczyść powierzchnię skóry przy użyciu mydła antybakteryjnego i ciepłej wody. Delikatnie osusz skórę pokrytą tatuażem. Wykorzystaj do tego miękką szmatkę lub ręcznik papierowy. Następnie nałóż na całą jego powierzchnię antybakteryjny krem.

Typowymi objawami infekcji po wykonaniu tatuażu są:

  • silne zaczerwienienie i uczucie gorąca w obrębie skóry,
  • znaczny obrzęk,
  • wyciekająca z rany ropa.

Jeżeli zauważysz jeden z wyżej wymienionych objawów, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Nawet niepozornie wyglądające zakażenie może doprowadzić do poważnych dolegliwości zdrowotnych, takich jak zapalenie płuc i krwi. W ciągu pierwszych dni od momentu wykonania tatuażu na powierzchni skóry dostrzeżesz drobne nierówności, a nawet strupki. Bardzo ważne jest to, aby ich nie rozdrapywać. Kilka razy dziennie stosuj wilgotne okłady w ich obrębie. Po jakimś czasie powierzchnia skóry trochę się wyrówna. Wtedy być może zaobserwujesz, że skóra w obrębie tatuażu się łuszczy. Możesz ją nawilżać za pomocą balsamów. Jednak uważaj, eksperci odradzają stosowanie kremów zawierających w składzie petrolatum, gdyż składnik ten może spowodować zanikanie koloru tatuażu. Przez okres dwóch tygodni należy unikać sytuacji, w których mogłoby dojść do zanurzenia tatuażu pod wodą, tj. basenu, jacuzzi i długich kąpieli. Lepiej brać szybki prysznic i nie narażać tych partii skóry na długotrwałe działanie wody. Bardzo istotne w zapobieganiu blaknięcia tatuażu jest stosowanie ochrony przeciwsłonecznej. Wybieraj preparaty o szerokim spektrum działania, nie niższe niż SPF 30.

Tatuaż może naprawdę fantastycznie wyglądać na twoim ciele. Pamiętaj jednak, aby w odpowiedni sposób o niego dbać, a będziesz się cieszyć jego trwałością i intensywnymi barwami przez bardzo długi okres. Ponadto dzięki specjalnej pielęgnacji, w okresie tuż po wykonaniu tatuażu, unikniesz także zakażeń skóry.

Porozmawiaj o tym na »
Lubię to!
2
Komentarze
Wyloguj

Artykuły Tatuaże

Zabiegi Tatuaż rogówki

Tatuaż rogówki to zabieg polegający na tatuowaniu rogówki ludzkiego oka. Tatuaż...

Tatuaże Tatuaż henną

Tatuaż henną to tatuaż tymczasowy, ale trzymający się na skórze aż trzy tygodnie. Kolor takiego tatuażu to czerwień i brąz. Na czarną hennę należy uważać, gdyż może zawierać PPD.

Czy można usunąć tatuaż?
Usuwanie tatuaży Czy można usunąć tatuaż?

Coraz więcej osób posiadających na ciele tatuaż chętnie zdecydowałoby się na jego usunięcie. Czy jest to możliwe?

Grzybica paznokci Jak dbać o paznokcie?

Grzybica paznokci dotyka corocznie miliony osób na całym świecie. Lato jest szczególnie...

Katar Jak dbać o nos?

Higiena nosa to ważny element zabiegów pielęgnacyjnych koniecznych do sprawnego funkcjonowania...

Jak dbać o stawy?
Choroba zwyrodnieniowa Jak dbać o stawy?

Pojawiający się ból stawów świadczy, że choroba zwyrodnieniowa jest znacznie rozwinięta. Początkowo chory nie odczuwa żadnych symptomów choroby stawów, przegapiając najlepszy moment na leczenie.

Jak dbać o związek?
Randki Jak dbać o związek?

Jak dbać o związek? To pytanie zadaje sobie wielu ludzi. Czy to takie trudne? Przy odrobinie...

Jak dbać o zęby?
Higiena jamy ustnej Jak dbać o zęby?

Jak dbać o zęby, by były mocne i zdrowe? Higiena jamy ustnej to podstawa, ale liczy się również racjonalna dieta i dobre nawyki. Na zdrowie zębów wpływa także palenie papierosów i zgrzytanie zębami.

Zapalenie zatok Jak dbać o zatoki?

Zatoki to przestrzenie wokół nosa i oczu, które są wypełnione powietrzem. Ich...

Jak dbać o kręgosłup?
Ból kręgosłupa Jak dbać o kręgosłup?

Nad tym, jak dbać o kręgosłup, warto zastanowić się, zanim pojawią się dokuczliwe symptomy, takie jak ból pleców czy strzykanie. Zwyrodnieniowe zmiany w kręgosłupie na początku nie dają o sobie znać.

Jak dbać o skórę?
Maski na ciało Jak dbać o skórę?

Wiele kobiet zastanawia się, jak dbać o skórę. Piękna skóra to bowiem duży atut. Ważna jest jednak nie tylko właściwa pielęgnacja skóry, ale i dobre nawyki, na przykład używanie kremu z filtrem.

Jak dbać o włosy?
Zasady pielęgnacji włosów Jak dbać o włosy?

Jak dbać o włosy? To pytanie zadaje sobie każda kobieta. Nie istnieje jednak uniwersalna odpowiedź...

Szorstkie łokcie Jak dbać o łokcie?

Jak dbać o łokcie? Przede wszystkim złuszczając je i nawilżając. Nie potrzebujemy do tego wymyślnych kosmetyków, wystarczą zwykłe domowe produkty, takie jak miód, sok z cytryny, sól czy cukier.

Jak dbać o stopy?
Manicure i pedicure Jak dbać o stopy?

Jak dbać o stopy? Niestety nie jest to pytanie, które zadajemy sobie wystarczająco często....

Pozbądź się opryszczki! Jak dbać o usta?

Nie każda z nas wie, jak prawidłowo dbać o usta: w jaki sposób i jak często je nawilżać,...

pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij