Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Łapczyńska

Czy oglądanie telewizji szkodzi dziecku?

Avatar placeholder
05.07.2020 10:57
Czy oglądanie telewizji szkodzi dziecku?
Czy oglądanie telewizji szkodzi dziecku? (Shutterstock)

Wiadomo, że zbyt długi czas spędzony przed telewizorem może pogorszyć wzrok, w szczególności u dzieci. Oczywiście, nie jest to jedyny minus zdrowotny związany z tym nawykiem. Ostatnie badania sugerują, że u dzieci wpatrujących się w ekran telewizora lub komputera istnieje większe prawdopodobieństwo wystąpienia chorób serca w późniejszym życiu. Takie ryzyko jest znacznie mniejsze u osób, które w dzieciństwie wykazywały większą aktywność fizyczną.

spis treści

1. Oglądanie TV a szerokość naczyń krwionośnych

Naukowcy z Uniwersytetu w Sydney zdecydowali się zbadać zależność między czasem spędzonym przed telewizorem a funkcjonowaniem organizmu dziecka. Do badań wybrano około 1,5 tys. sześcio- i siedmiolatków. Na początku rodzice wypełnili kwestionariusze zawierające pytania na temat czasu, jaki dziecko spędza przed telewizorem lub innym sprzętem elektronicznym, a także na temat innych aktywności dziecka. Okazało się, że każde dziecko spędzało średnio około 2 godzin dziennie przed telewizorem lub komputerem. Tylko 36 minut poświęcano aktywności fizycznej. Następnym krokiem naukowców było oszacowanie szerokości naczyń krwionośnych siatkówki u dzieci. W tym celu badacze sfotografowali każdemu dziecku tylne części oczu. W wyniku tej procedury odkryto, że dzieci, które spędzały najwięcej czasu przed ekranem, miały zwężone tętnice siatkówki. Te zaś, które bawiły się głównie na dworze, miały szerokie tętnice.

Dziecko przed telewizorem
Dziecko przed telewizorem

Dzieci, które dużo czasu poświęcają na oglądanie programów telewizyjnych, mogą mieć problemy ze wzrokiem.

zobacz galerię
Zobacz film: "Cała prawda o multiwitaminach"

Naukowcy uważają, że siedzący tryb życia, nawet u najmłodszych, wpływa negatywnie na zdrowie naczyń krwionośnych, a także zwiększa ryzyko chorób serca. Stwierdzenie to jest poparte badaniami na osobach dorosłych. Według wcześniejszych analiz, dorośli, u których zaobserwowano zwężone naczynia krwionośne oka, są bardziej podatni na problemy sercowo-naczyniowe. Zwężenie naczyń krwionośnych jest bowiem naturalną reakcją organizmu na stres i choroby.

2. Przestroga dla rodziców

Problem braku aktywności fizycznej wśród najmłodszych jest rażący. Szacuje się, że od 2000 roku ilość godzin spędzanych przez dzieci przed telewizorem wzrosła czterokrotnie. Pozostawienie dziecka przed odbiornikiem telewizyjnym jest wygodnym rozwiązaniem dla zapracowanego taty lub zmęczonej mamy. Nawet dwulatki zastygają w milczeniu, gdy rodzic włączy im bajkę. Trzeba jednak pamiętać, że takie działanie ma negatywny wpływ na organizm dziecka. Wyniki badań wskazują na zwiększone prawdopodobieństwo wystąpienia chorób serca i nadciśnienia u osób, które od dzieciństwa spędzały zbyt dużo czasu przed telewizorem. Jest to kolejny powód, dla którego rodzice powinni ograniczyć czas, jaki dzieci spędzają przed ekranem komputera lub telewizora.

Zaleca się, aby maluch w pierwszym roku życia w ogóle nie miał styczności z telewizją, natomiast dzieci do siódmego roku życia powinny oglądać telewizję nie dłużej niż godzinę dziennie. W miarę upływu lat stopniowo zwiększamy czas, jaki dzieci mogą poświęcić na telewizję lub komputer. Należy pamiętać także, że dzieci nie powinny oglądać telewizji wcześnie rano, np. przed szkołą, ani tuż przed snem, gdyż w ten sposób zakłóca się ich rytm dobowy, przez co mogą mieć kłopoty z zasypianiem. Najlepszym rozwiązaniem jest zachęcanie dzieci do zabaw wymagających aktywności fizycznej. To rodzice powinni promować zdrowy styl życia.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze