Trwa ładowanie...

Jak dobrać soczewki i jak o nie dbać?

Jak dobrać soczewki kontaktowe?
Jak dobrać soczewki kontaktowe? (Zdjęcie kobiety / Shuttersock)

Jak dobrać soczewki kontaktowe? To częste pytanie, które zadają sobie osoby chcące zamienić okulary na soczewki. Duża część osób nosząca soczewki ma zwiększoną samoocenę i lepsze samopoczucie na co dzień. Obecnie istnieje mnóstwo różnych rodzajów soczewek. Warto pamiętać, że decyzja o zamianie okularów na soczewki powinna być podjęta wspólnie z okulistą, który określi parametry oka, ważne przy doborze soczewek. Warto również zapoznać się ze wskazaniami i przeciwwskazanami do noszenia soczewek kontaktowych.

spis treści

1. Rodzaje soczewek kontaktowych

Wyróżniamy kilka rodzajów soczewek. Są to:

  • soczewki miękkie
  • soczewki twarde
Zobacz film: "Kąpiesz się w soczewkach kontaktowych? Uważaj! Możesz stracić wzrok"

Soczewki miękkie służą do długotrwałego noszenia. Są to soczewki, które cieszą się największą popularnością wśród tych, którzy noszą soczewki kontaktowe. Ich struktura ma charakter hydrożelowy. Różnią się stopniem zawartości wody – im większa jej zawartość, tym krótszy okres ich noszenia, ponieważ gorzej przepuszczają tlen i gazy.

Te soczewki kontaktowe charakteryzuje to, że łatwo się adaptują i są doskonale tolerowane przez pacjentów. Można je podzielić ze względu na okres używania i noszenia na soczewki roczne, kwartalne, miesięczne, dwutygodniowe, tygodniowe, dzienne i soczewki do ciągłego noszenia przez 7, 14 lub 30 dni i nocy.

Soczewki miękkie zalecane są osobom, które rzadko ich używają, a potrzebują w określonych sytuacjach, np. uprawiającym sport czy wyjeżdżającym na urlop. Używa się ich również jako materiału opatrunkowego w okulistyce. Soczewki miesięczne wymagają odpowiedniej pielęgnacji. To kluczowa sprawa, aby zachować ich pełnię właściwości i bezpieczeństwa. Nieodpowiednia higiena może być groźna w skutkach. Odpowiednie pielęgnacyjne czynności mogą uchronić przed wniknięciem infekcji.

Soczewki twarde to zazwyczaj soczewki jednodniowego użytku. Wykonywane obecnie z materiału, który przepuszcza tlen i inne gazy. Są to soczewki bardzo drogie, wykonywane na zamówienie pacjenta. Posiadają za to doskonałe właściwości optyczne i są wygodne w użytkowaniu. Ich wadą jest to, że oko bardzo powoli się do nich przyzwyczaja – może to trwać nawet kilka dni.

Soczewki sztywne zalecane są w: astygmatyzmie, stożku rogówki, dużych wadach wzroku, ciężkich schorzeniach okulistycznych, zespole suchego oka.

2. Zastosowanie soczewek kontaktowych

Najczęstsze wątpliwości dotyczące noszenia soczewek kontaktowych
Najczęstsze wątpliwości dotyczące noszenia soczewek kontaktowych

Bezpieczne noszenie soczewek kontaktowych jest możliwe pod warunkiem, że soczewki zostaną dobrane przez

zobacz galerię
  • soczewki korekcyjne, które służą do korygowania wad refrakcji.
  • soczewki lecznicze, które wykorzystywane są jako opatrunki w różnych schorzeniach i przypadłościach gałki ocznej.
  • kolorowe soczewki kosmetyczne, dające możliwość zmiany koloru tęczówki oraz umożliwiające zamaskowanie np. bielma, blizny, przebarwienia tęczówki, braku tęczówki, różnicy wielkości otworów źrenicy.


2.1. Wskazania do noszenia soczewek

Soczewki są szczególnie polecane w sytuacji:

  • jeżeli wady wzroku są duże, przekraczające sześć dioptrii,
  • przy astygmatyzmie, którego nie można wyrównać za pomocą okularów,
  • gdy wymagają tego względy estetyczne, kosmetyczne,
  • po operacji usunięcia soczewki w jednym oku,
  • przy różnowzroczności (zwłaszcza tej wynoszącej minimum trzy dioptrie),
  • po operacji zaćmy w jednym oku (dotyczy to dorosłych i dzieci),
  • gdy potrzebny jest opatrunek na oko i odizolowanie rogówki od otoczenia,
  • gdy wymaga tego rodzaj wykonywanej pracy lub hobby,
  • przy niemożności noszenia okularów,
  • przy braku tęczówki, kiedy źrenica jest czarna.

3. Przeciwwskazania do noszenia soczewek

Z soczewek lepiej zrezygnować przy następujących problemach:

  • niewłaściwa, a wręcz zła higiena osobista,
  • nieodpowiednia higiena oka,
  • stany zapalne gałki ocznej i przewlekła choroba całego organizmu,
  • zespół suchego oka oraz przyjmowanie leków hamujących wytwarzanie łez i wpływających na podsychanie oczu,
  • warunki zewnętrzne (wysokie temperatury otoczenia, niska wilgotność, duże zapylenie),
  • ciężkie zaburzenia hormonalne,
  • zaawansowana cukrzyca,
  • alkoholizm,
  • nadczynność tarczycy,
  • poważne alergie,
  • stany obniżonej odporności.

Soczewki kontaktowe są obecnie bardzo często stosowane, przede wszystkim ze względów estetycznych, gdy osoby noszące okulary nie czują się w nich komfortowo. Należy jednak pamiętać, że zakładanie soczewek to wprowadzanie ciała obcego do organizmu i czasami może skutkować uczuleniem.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

4. Jak dbać o soczewki?

Warto zdawać sobie sprawę, że pielęgnacja jest najważniejsza do utrzymania zdrowia oczu podczas stosowania soczewek. Niektórzy uważają, że infekcje są winą soczewek. Otóż nie. Soczewki kontaktowe są całkowicie bezpieczne. Marki, takie jak Air Optix czy Johnson&Johnson wykorzystują najlepsze technologie i materiały, aby soczewki idealnie nawilżały oko i je dotleniały, co zapewnia oczom niezwykły komfort. Tylko nasze złe nawyki i nieodpowiednie czynności, mogą wywołać negatywne skutki podczas ich użytkowania.

4.1. Czyszczenie soczewek wielodniowych

Soczewki miesięczne narażone są na osiadanie na nich różnych zanieczyszczeń, drobnoustrojów, osadów białkowych. Oczywiście soczewki jednodniowe również są na to narażone, jednak je się wyrzuca do kosza i zakłada nowe, świeże. Soczewki miesięczne należy dokładnie oczyścić, aby wyeliminować zagrożenia wniknięcia tych osadów do oka i spowodowanie infekcji.

Mimo że soczewki nowej generacji, jak soczewki Air Optix, zawierające dużo wody zapewniają oku pełnię komfortu, to jednak ulegają one zanieczyszczeniu, czego nie można uniknąć. Należy je każdego ranka i wieczoru dokładnie czyścić, wymieniać płyn w pojemniczku, a sam pojemniczek czyścić i dezynfekować.

Jak prawidłowo czyścić soczewki:

  1. Przed czyszczeniem soczewek dokładnie umyj ręce i osusz je jednorazowym, papierowym ręcznikiem.
  2. Zdejmij soczewki z oczu.
  3. Trzymając soczewkę na dłoni skrop ją odpowiednim płynem do soczewek i masuj/ pocieraj zarówno z jednej, jak i z drugiej strony.
  4. Następnie dokładnie opłucz całą powierzchnię soczewek płynem.
  5. Włóż soczewki do uprzednio wyczyszczonego płynem i wysuszonego pojemniczka.
  6. Zalej pojemnik z zawartością płynem i szczelnie zamknij.

Dla odpowiedniego efektu pielęgnacji ważny jest również porządny wybór płynu do czyszczenia i pielęgnacji. Soczewki miesięczne, w zależności od swojego składu, mogą wymagać różnych płynów. Najchętniej wybierane są płyny wielofunkcyjne, które i czyszczą i dezynfekują soczewki. Nie trzeba wtedy kupować dwóch oddzielnych płynów, a pielęgnacja jest o wiele łatwiejsza.

4.2. Jak dbać o pojemnik na soczewki?

Już wspominane było, że pojemniczek powinien być czyszczony. To bardzo ważny element pielęgnacji soczewek. Nawet dobrze czyszczone soczewki mogą nanieść nam na oczy okropne bakterie, które wyhodują się w niesterylnym pojemniczku. Należy go bezwzględnie codziennie rano dokładnie czyścić. Tylko tak można eliminować ryzyko infekcji.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze