Trwa ładowanie...

Działanie preparatów wspomagających potencję

Avatar placeholder
07.09.2023 16:35
Działanie preparatów wspomagających potencję
Działanie preparatów wspomagających potencję

Na rynku aptecznym istnieje wiele preparatów mieniących się jako skutecznie podnoszące sprawność seksualną mężczyzn. Przyczyny impotencji mogą tkwić w lękowym nastawieniu do aktu płciowego i własnej seksualności, ale mogą wynikać także z choroby, która dotyka organizm mężczyzny. Niejednokrotnie również niektóre stosowane leki mogą przejściowo zaburzać proces erekcji. Suplementy diety dostępne w aptekach mogą pomóc w tej niekomfortowej dolegliwości. Zawierają one składniki roślinne bądź aminokwasy. Przyjrzyjmy się im z bliska.

spis treści

1. Buzdyganek ziemny (Tribulus terrestris)

W nadziemnych częściach tej rośliny znajdują się związki chemiczne zwane saponozydami steroidowymi (protodioscyna, protogracillina). Zawarta w ekstrakcie z buzdyganka naziemnego protodioscyna, ulega w organizmie człowieka przemianie do związku zwanego dehydroepiandrosteronem (DHEA). Jest to naturalny (wytwarzany w organizmie) hormon sterydowy podobny chemicznie do testosteronu. W organizmie człowieka, dochodzi do przemiany DHEA w testosteron. Aby nieaktywna cząsteczka testosteronu mogła wywierać działanie hormonalne, musi zostać przekształcona w substancję zwaną dihydrotestosteronem. W tej postaci, związek ten oddziałuje na organizm zwiększając m.in. libido, produkcję białek organizmu oraz spermatogenezę u mężczyzn. Dowiedziono również, że wyciągi z buzdyganka pobudzają przysadkę mózgową i jądra, co prowadzi do zwiększonej bezpośredniej produkcji testosteronu przez organizm. Badania naukowe wykazały, że systematyczna suplementacja preparatami zawierającymi wyciąg z buzdyganka podnosi poziom wolnego testosteronu o ponad 40%. Kolejnym mechanizmem działania ekstraktów z tej rośliny jest zwiększone uwalnianie tlenku azotu (NO) ze śródbłonka naczyń krwionośnych i zakończeń nerwowych. Działanie NO polega na rozluźnieniu mięśni gładkich prącia i natychmiastowym napływie krwi do ciał jamistych, czego efektem jest erekcja.

2. Ziele damiany (Turnera diffusa)

Wyciągi z ziela damiany zawierają sterole, żywice, kwasy organiczne, flawonoidy i olejki eteryczne. Substancje zawarte w ekstrakcie powodują stymulację zakończeń nerwowych prącia, co ułatwia osiągnięcie wzwodu. Ziele damiany polecane jest także jako „zastrzyk energii" osobom zmęczonym i osłabionym.

3. Korzeń Muira-puama (Ptychopetalum olacoides)

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Substancje chemiczne zawarte z korzeniu oddziałują na sferę seksualną człowieka poprzez centralny układ nerwowy. Stosowanie preparatów zawierających ten surowiec oparte jest na tradycjach Indian południowoamerykańskich. Za działanie zwiększające libido i podnoszące sprawność seksualną mężczyzn odpowiedzialne są związki zwane sterolami (beta sitosterol) i olejki eteryczne zawarte w korzeniu.

4. Korzeń żeń-szenia (Panax ginseng)

Podstawowe substancje czynne wchodzące w skład surowca są tzw. ginsenozydy. Związki te oddziałują na czynność wszystkich organów wewnętrznych, w tym narządów wydzielających hormony (kora nadnerczy, przysadka mózgowa). Przeprowadzone badania naukowe wykazały znaczny wzrost aktywności seksualnej u osób zażywających preparaty żeń-szenia. Pacjenci zaobserwowali dłuższy czas trwania erekcji oraz zwiększenie satysfakcji seksualnej w porównaniu z grupą kontrolną, która otrzymywała placebo. Nie dowiedziono jednak zmian w stężeniu poziomu testosteronu we krwi. Na czym więc polega mechanizm oddziaływania żeń-szenia na sferę seksualną mężczyzn?

Podczas suplementacji preparatami żeń-szenia, dochodzi do nasilonej produkcji tlenku azotu (NO) w śródbłonku naczyń krwionośnych (w tym naczyń ciał jamistych prącia). Pod działaniem NO następuje wzrost stężenia tzw. cyklicznego guanozynomonofosforanu (cGMP) w komórkach, co powoduje relaksację mięśni gładkich. Ciała jamiste prącia mogą napełnić się krwią, w efekcie czego dochodzi do erekcji.

5. L-arginina

Jest to endogenny (produkowany również przez organizm człowieka) aminokwas, którego podstawowe zadanie polega na usuwaniu amoniaku i chlorków z ustroju. L-arginina, wprowadzona do organizmu w postaci suplementów uczestniczy również w produkcji tlenku azotu (NO) i aminokwasu cytruliny. Tlenek azotu, w wyniku kaskady reakcji biochemicznych, powoduje rozluźnienie mięśni gładkich, co prowadzi do zwiększonego napływu krwi m.in. do ciał jamistych prącia oraz zapobiega agregacji krwinek. Aminokwas ten wzmaga również procesy regeneracji wątroby oraz odtruwania organizmu z toksycznych produktów przemiany materii.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze