Syrop na kaszel

Syrop na kaszel przynosi ulgę, gdy męczy nas drapanie w gardle lub gdy zalega w nim śluz. Kaszel jest naturalną reakcją organizmu, która oczyszcza gardło. Jednak gdy trwa przez dłuższy czas świadczy o chorobie. W aptekach cały czas pojawiają się nowe syropy, a bacie dalej polecają syrop cebulowy...

Spis treści:
  1. 1. Wybór syropu na kaszel
  2. 2. Działanie syropu na kaszel
  3. 3. Bezpieczeństwo syropu na kaszel

1. Wybór syropu na kaszel

Działanie syropu zależy od rodzaju kaszlu, któremu przeciwdziała. Przed wyborem syropu przeciwkaszlowego należy zawrócić uwagę jaki rodzaj kaszlu nas męczy:

  • kaszel suchy – nieproduktywny, bez wykrztuszania – należy wybrać syrop, który rozrzedzi śluzową wydzielinę,
  • kaszel mokry (wilgotny) –  produktywny, ze śluzem, z wykrztuszaniem - należy wybrać syrop, który pomoże wykrztusić zalęgająca flegmę.

2. Działanie syropu na kaszel

Syropy zawierają substancje (chemiczne lub roślinne), które hamują rozwój bakterii i działają przeciwzapalnie. Syrop na kaszel bez recepty lub na receptę ma funkcję albo tłumiącą, albo wykrztuśną. Syropy, które tłumią kaszel wysuszają błonę śluzową. Substancje, które mają takie działanie to między innymi:

  • kodeina,
  • hydrokodon,
  • noskapina,
  • acetylmorfon,
  • folkodyna.

Syropy wykrztuśne działają wręcz odwrotnie – mają działanie rozpuszczające. Jeśli pacjent ma zagęszczony śluz w gardle, można mu podać właśnie środek wykrztuśny, który rozpuści flegmę, aby mogła ona zostać usunięta z gardła.

Kodeina jest najczęściej używaną substancja przeciwkaszlową i prawdopodobnie najskuteczniejszą. Kodeina redukuje częstotliwość oddychania i wpływa na ośrodek w mózgu odpowiedzialny na potrzebę kaszlu. Syropy kupione bez recepty zazwyczaj osiadają na powierzchni gardle, co łagodzi kaszel. Większość takich syropów zawiera substancję dekstrometorfan, który działa podobnie do kodeiny.

3. Bezpieczeństwo syropu na kaszel

Przed użyciem każdego syropu na kaszel należy zapoznać się z ulotką i zwrócić szczególna uwagę na dawkowanie i okres przez jaki syrop może  być używany. Syrop, jak każdy inny lek, może zostać przedawkowany. Mogą wtedy pojawić się problemy ze wzrokiem i słuchem, zaburzenia motoryczne, niskie tętno czy nawet śmierć.

Wybór odpowiedniego syropu na kaszelzależy także, od rodzaju schorzenia, które go wywołuje. W niektóry dolegliwościach syrop nie będzie konieczny. Oto najczęstsze przyczyny kaszlu:

Porozmawiaj o tym na Forum Zdrowie »
Lubię to!
0

Komentarze (6)

Wyloguj
~Grzegorz
~Grzegorz

Witam, szukając internet chciałem się dowiedzieć o dokładne działanie syropu, tj Czy jak trafia do żołądka to tam zaczyna działać, zastanawia mnie dlaczego syrop a nie tabletki co mniejsze i wygodniejsze, dlaczego w formie płynu ?

Odpowiedz
~rycerz3333
~rycerz3333

zalezy jaki syrop jak zawiera alkohol dziala bardzo szybko a tabletki po jakims czasie

Odpowiedz
~Goha
~Goha

U nas jeśli chodzi o działanie wykrztuśne to fajnie pomaga syrop Bronchosol. Ona zawiera same naturalne składniki. Wiem, że osoby mające problemy z cukrzycą muszą na niego uważać, ale generalnie nie ma większych przeciwwskazań.

Odpowiedz
~Tomasz
~Tomasz

@~Grzegorz: Też mam takie dylematy jak Grzegorz. Myślałem, że tylko ja zadaję sobie takie pytania. Mógłby, ktoś mądry rozwiać wątpliwości. I mam jeszcze jedno pytanie, jak działają syropy na oba rodzaje kaszlu, czy to się ze sobą nie gryzie, składnik taki i taki

Odpowiedz
~ktoś
~ktoś

@~Tomasz:
dlaczego poleca się syrop na kaszel a nie tabletki? Bo formy płynne leków działają szybciej - lek musi najpierw ulec uwolnieniu, co zajmuje dużo więcej czasu w przypadku tabletek niż w przypadku syropu - roztwory posiadają już nie jako czynne substancje, a w tabletkach/kapsułkach/drażetkach/opłatkach są one związane tj. najpierw organizm musi strawić otoczkę ochronną, żeby substancja czynna mogła zostać wchłonięta do krwioobiegu. Większość leków wchłania się najlepiej przez błonę śluzową jelit - żołądkowe wchłanianie leków jest utrudnione ze względu na pH, choć są oczywiście leki, którym kwaśne środowisko nie przeszkadza.

Co zaś do syropów na oba rodzaje kaszlu - składniki muszą zostać połączone ze sobą tak, aby potęgować swoje działanie(synergizm) i wyeliminować antagonizm (tj. są substancje, których się nie łączy ze sobą bo obecność jednej powoduje, że ta druga w ogóle nie zadziała.)

Odpowiedz
~ola
~ola

Mi na suchy kaszel nic nie pomaga, dusi mnie i dusi a w końcu samo przechodzi. A na mokry Bronchosol. Stosujemy go w całej rodzinie i jest niezawodny.

Odpowiedz

Porady ekspertów

Ataki duszącego kaszlu - skąd się biorą?

Ostatnio przez około 3 tygodnie byłam chora. W czasie tych trzech tygodni wystąpiło u mnie...

 Redakcja abcZdrowie Porady udziela Redakcja abcZdrowie Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
pokaż 5 następnych
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

pokaż 5 następnych

Artykuły Kaszel

Kaszel
Alergologia i pulmonologia Kaszel

Kaszel jest odruchem obronnym wywołanym przez podrażnienie błony śluzowej. Jest najczęściej...

Homeopatia Homeopatia na kaszel

Kaszel jest dolegliwością zazwyczaj zwiastującą przeziębienie lub grypę. To znak, że w naszym...

Kaszel Czekolada na kaszel

Serwis BBC News donosi: teobromina, czyli substancja zawarta w kakao i czekoladzie może znaleźć...

Objawy alergii Alergia a kaszel

Kaszel w alergii to zwykle reakcja organizmu na obecność obcych cząsteczek w układzie oddechowym....

Rozwój niemowlęcia Kaszel u niemowlaka

Kaszel u niemowlaka może oznaczać alergię wziewną u dziecka albo infekcję. Jeśli kaszlowi towarzyszy podwyższona temperatura ciała, katar i płacz niemowlęcia, można przypuszczać chorobę.

Kaszel u dziecka
Kaszel Kaszel u dziecka

Kaszel u dziecka napawa niektóre mamy wielkim niepokojem. Kaszlące dziecko to dziecko...

Jak leczyć kaszel?
Kaszel Jak leczyć kaszel?

Kaszel nie jest chorobą samą w sobie, a raczej objawem różnych infekcji i chorób....

Kaszel Sposoby na kaszel

Kaszel, niezależnie od tego czy suchy czy mokry, jest męczący. Najczęściej zwiastuje jakąś...

Zioła na kaszel
Zioła na różne dolegliwości Zioła na kaszel

Kaszel może pojawić się jako wynik wielu chorób. Najważniejsze, żeby wcześniej zacząć...

Kaszel Ziołowe syropy na kaszel

Kaszel zostaje wywołany na skutek podrażnienia zakończeń nerwowych w błonie śluzowej górnych...

pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij