Trwa ładowanie...

Syrop na kaszel - rodzaj kaszlu, działanie, stosowanie

Avatar placeholder
30.03.2021 17:44
Syrop na kaszel należy dobrać do rodzaju kaszlu
Syrop na kaszel należy dobrać do rodzaju kaszlu (Zdjęcie autorstwa Anita Hart / CC BY-SA 2.0)

Syrop na kaszel przynosi ulgę, gdy męczy nas drapanie w gardle lub gdy zalega w nim śluz. Kaszel jest naturalną reakcją organizmu, która oczyszcza gardło. Jednak gdy trwa przez dłuższy czas świadczy o chorobie. W aptekach cały czas pojawiają się nowe syropy na kaszel, a bacie dalej polecają syrop cebulowy...

spis treści

1. Syrop na kaszel

Działanie syropu na kaszel zależy od rodzaju kaszlu, któremu przeciwdziała. Przed wyborem syropu przeciwkaszlowego należy zawrócić uwagę jaki rodzaj kaszlu nas męczy:

  • kaszel suchy – nieproduktywny, bez wykrztuszania – należy wybrać syrop na kaszel, który rozrzedzi śluzową wydzielinę,
  • kaszel mokry (wilgotny) – produktywny, ze śluzem, z wykrztuszaniem - należy wybrać syrop na kaszel, który pomoże wykrztusić zalęgająca flegmę.

2. Jak działa syrop przeciwkaszlowy?

Zobacz film: "Naturalny okład, wspomagający walkę z kaszlem"

Syropy zawierają substancje (chemiczne lub roślinne), które hamują rozwój bakterii i działają przeciwzapalnie. Syrop na kaszel bez recepty lub na receptę ma funkcję albo tłumiącą, albo wykrztuśną. Syropy, które tłumią kaszel wysuszają błonę śluzową. Substancje, które mają takie działanie to między innymi:

  • kodeina,
  • hydrokodon,
  • noskapina,
  • acetylmorfon,
  • folkodyna.
Przepisy na domowe syropy. Skuteczne i idealne dla całej rodziny
Przepisy na domowe syropy. Skuteczne i idealne dla całej rodziny [6 zdjęć]

Męczący kaszel, nieustanny katar i ból gardła. Do tego bóle mięśni i ogólne osłabienie. Tak właśnie

zobacz galerię

Syropy wykrztuśne działają wręcz odwrotnie – mają działanie rozpuszczające. Jeśli pacjent ma zagęszczony śluz w gardle, można mu podać właśnie środek wykrztuśny, który rozpuści flegmę, aby mogła ona zostać usunięta z gardła.

Kodeina jest najczęściej używaną substancja przeciwkaszlową i prawdopodobnie najskuteczniejszą. Kodeina redukuje częstotliwość oddychania i wpływa na ośrodek w mózgu odpowiedzialny na potrzebę kaszlu.

Syropy na kaszel kupione bez recepty zazwyczaj osiadają na powierzchni gardle, co łagodzi kaszel. Większość takich syropów zawiera substancję dekstrometorfan, który działa podobnie do kodeiny.

3. Jak stosować syrop?

Przed użyciem każdego syropu na kaszel należy zapoznać się z ulotką i zwrócić szczególna uwagę na dawkowanie i okres przez jaki syrop może być używany. Syrop na kaszel, jak każdy inny lek, może zostać przedawkowany. Mogą wtedy pojawić się problemy ze wzrokiem i słuchem, zaburzenia motoryczne, niskie tętno czy nawet śmierć.

Zobacz także:

Wybór odpowiedniego syropu na kaszel zależy także, od rodzaju schorzenia, które go wywołuje. W niektóry dolegliwościach syrop na kaszel nie będzie konieczny. Oto najczęstsze przyczyny kaszlu:

  • grypa, przeziębienie, infekcje,
  • alergia, astma,
  • choroby płuc, (zapalenie płuc, nowotwór),
  • palenie bierne i czynne, schorzenia wywołane zanieczyszczonym powietrzem.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Ziołowe syropy na kaszel
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze