Leczenie zaburzeń lękowych

Lęk jest normalnym uczuciem, którego doświadcza każdy z nas. Wiele osób odczuwa lęk w związku z problemami w pracy, egzaminami lub podejmowaniem ważnych decyzji. Zaburzenia lękowe to jednak coś zupełnie innego. Powodują one tak silny lęk, że dana osoba nie jest w stanie normalnie funkcjonować. Zaburzenia lękowe to poważna choroba psychiczna, której nie wolno lekceważyć. Podjęcie leczenia jest konieczne, by odzyskać kontrolę nad swoim życiem i radzić sobie z codziennymi obowiązkami.

Spis treści:
  1. 1. Przyczyny zaburzeń lękowych
  2. 2. Objawy zaburzeń lękowych
  3. 3. Lęk a depresja
  4. 4. Jak leczyć zaburzenia lękowe?

1. Przyczyny zaburzeń lękowych

Konkretna przyczyna zaburzeń lękowych jest nieznana, ale z całą pewnością na ich wystąpienie nie mają wpływu słaby charakter lub złe wychowanie. Kolejne badania sugerują, że wiele zaburzeń psychicznych jest spowodowanych kilkoma czynnikami, między innymi zmianami w mózgu i stresem. Podobnie jak cukrzyca, zaburzenia lękowe mogą być wywołane przez brak równowagi chemicznej w ciele człowieka. Badania wykazały, że ostry lub długotrwały stres może zmienić równowagę substancji chemicznych odpowiedzialnych za kontrolowanie nastroju. Inne analizy dowiodły, że u osób dotkniętych zaburzeniami lękowymi występują zmiany w konkretnych strukturach mózgu, które kontrolują pamięć i nastrój. Przeprowadzone badania pomogły ustalić, że silny lęk może być dziedziczny, tak jak kolor włosów lub oczu. Również przeżyty szok lub trudne doświadczenie mogą wywołać zaburzenia lękowe u osób, które są podatne na problemy psychiczne.

W większości przypadków choroba zaczyna się w dzieciństwie, podczas pokwitania lub tuż po nim. Na zaburzenia lękowe bardziej narażone są kobiety.

2. Objawy zaburzeń lękowych

Lęk uogólniony może być objawem zaburzenia depresyjnego. Ujawnia się bez szczególnej przyczyny, z niewiadomych powodów. Atakuje w sytuacjach, które normalnie go nie wywołują. Chorzy zaczynają odczuwać dziwne napięcie, niepokój. Najczęściej wskazują, że dolegliwości lokalizują się w nadbrzuszu lub w klatce piersiowej. Chory zaczyna być nadpobudliwy, jego ruchy są bardziej gwałtowne, szybkie. Osoby cierpiące na zaburzenia lękowe boją się nie tego co się dzieje, ale tego co ma się stać za chwile. Cierpią na bezsenność. Kiedy już zapadną w sen, to jest on niespokojny i przerywany. Lęk powoduje zaburzenia koncentracji. Pojawiają się myśli samobójcze. Jeśli lęk i pobudzenie są duże, wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo, że dojdzie do próby samobójczej. Lęk jako tzw. maska depresji – chory nie odczuwa smutku i obniżonej aktywności. Najczęściej odczuwa napady lękowe i uogólniony lęk.

3. Lęk a depresja

Depresja może napędzać zaburzenia lękowe, a zaburzenia mogą prowadzić do depresji. Nerwicowe objawy somatyczne, napady paniki, długotrwały lęk mogą przerodzić się w apatię, zniechęcenie oraz prowadzić do pogorszenia nastroju. Depresja, która ujawnia się podczas zaburzeń lękowych nazywana jest dystymią. Jej cecha charakterystyczna są wahania nastroju. Depresja jest przewlekła, ale niezbyt nasilona.

4. Jak leczyć zaburzenia lękowe?

W ciągu ostatnich dwudziestu lat dokonał się znaczny postęp w dziedzinie zaburzeń lękowych. Leczenie jest uzależnione od rodzaju zaburzenia. Zwykle stosowane są leki łagodzące objawy lękowe. Są to antydepresanty oraz leki uspokajające, na przykład produkt firmy PAMPA − Nerwonal. Doustne krople Nerwonal są dostępne bez recepty, mogą stosować je osoby dorosłe oraz dzieci powyżej 12. roku życia. Lek należy rozpuścić w wodzie lub cukrze. Jednorazowa dawka to 30-40 kropli. Krople Nerwonal w łagodny sposób uspokajają i koją nerwy. Osoby dotknięte zaburzeniami lękowymi powinny skorzystać również z psychoterapii, która pomaga poradzić sobie z chorobą. Rozmowy ze specjalistą pomagają lepiej zrozumieć tę chorobę i uporać się z nią. Pacjenci mogą wziąć udział także w terapii poznawczo-behawioralnej. Za jej pomocą można rozpoznać i zmienić pewne wzorce zachowań, które przyczyniają się do stanów lękowych. Korzystne dla chorych mogą się okazać również zmiany w diecie i trybie życia, a także terapia relaksacyjna.

Porozmawiaj o tym na Forum Psychologia »
Lubię to!
0

Komentarze (4)

Wyloguj
~gość89765
~gość89765

"Poważna choroba psychiczna" - chyba trochę przesadzone. Mam zaburzenia lękowe od 10 lat i na psychoterapii starają mi się wytłumaczyć, że to nie jest choroba psychiczna. Ale autor widocznie ma inne zdanie.

Odpowiedz
~isa
~isa

@~gość89765: jej dziękuję w końcu ktoś normalny :-) też mam lęki mam nerwice lękową i czekam na wizyte psychiatryczną też bardzo bym chciała takiej psycho terapi i sama wieże że to nie jest straszna choroba a od czytania takich zeczy ze to poważna choroba psychiczna dostaję właśnie ataków LĘKU.

Odpowiedz
~Lokata17
~Lokata17

@~gość89765: To są bardziej zaburzenia psychiczne , w żadnym wypadku "poważna choroba psychiczna"bo do takich to należy schizorfenia czy choroba afektywnie dwubiegunowa. A zaburzenia lękowe w porównaniu z takimi chorobami to jeszcze nic.

Odpowiedz
~aaaaa
~aaaaa

mysle ze jest ale psycholog tez ci nie powie ze jestes w czarnej d......choc studiuje jeszcze to wiem ze to zalerzy od stadium twojego leku itd i co do- isa -sama napisalas ze od czytania tego dostajesz lekow to juz jest nie normalne -bez urazy stwierdzam fakty

Odpowiedz

Porady ekspertów

Od czego ta choroba ?

Witam mam 32 lata. Cztery miesiące temu zasłabłem w kościele, po czym zaczeły się problemy...

lek. Zofia Antosik Porady udziela lek. Zofia Antosik psychiatra w oddziale chorób afektywnych Instytutu Psychiatrii i Neurologii.
Duszności i lęk, czy to objawy depresji?

Mam na imię Piotr, wiek 28 lat, obecnie mieszkam w Wielkiej Brytanii i sądzę, że mam problem,...

lek. Bertrand Janota Porady udziela lek. Bertrand Janota psychiatra na Oddziale Psychiatrii w Szpitalu Bielańskim i w Ośrodku Pomocy i Edukacji Psychologicznej INTRA w Warszawie.
pokaż 5 następnych
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

~ Pytania do specjalistów 3 odpowiedzi Czas leczenia nerwicy lękowej ~:

Witam

Proszę mi powiedzieć jaki jest średni czas wyleczenia się z nerwicy...

Artykuły Lęk

Rodzaje nerwicy Rodzaje zaburzeń lękowych

Zaburzenia lękowe są bardzo powszechną formą dolegliwości psychicznych. Powstają jako reakcja...

Zaburzenia pamięci i intelektu Leczenie zaburzeń koncentracji

Koncentracja to proces, który pozwala skupić uwagę na określonym zadaniu lub czynności....

Zaburzenia erekcji Leczenie zaburzeń erekcji

Zaburzenia erekcji (ang. erectile dysfunction, ED) to problem, który dotyczy mężczyzn...

Zaburzenia snu Leczenie zaburzeń snu

Zaburzenia snu są coraz częstym problemem. Wstajemy niewyspani, przez cały dzień odczuwamy...

Zaburzenia erekcji Przyczyny zaburzeń erekcji

Potencja jest problemem dla wielu mężczyzn. Zaburzenia erekcji mają różne przyczyny, od problemów fizjologicznych czy hormonalnych do psychologicznych. Aby skutecznie walczyć z zaburzeniami erekcji, trzeba znać ich podłoże. Poniżej przedstawiamy więc główne ich przyczyny...

Zaburzenia erekcji Metody leczenia zaburzeń erekcji

Zaburzenia erekcji są przyczyną nieudanego współżycia. Mężczyźni zastanawiają się co jest dobre na potencję oraz co zrobić by erekcja nie była problemem. Odpowiedź jest prosta. Należy udać się do lekarza specjalisty. Problem rozwiąże wizyta u urologa...

Leczenie zakrzepicyOdtwórz wideo
Krew i naczynia krwionośne Leczenie zakrzepicy

Zakrzepica żył głębokich to zaburzenie wywołujące powstawanie skrzepów we krwi. Przewlekłe...

pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij