Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Weronika Słupek

Jak mieć zdrowe włosy? Witaminy i prawidłowa pielęgnacja włosów

Avatar placeholder
24.03.2023 15:42
Jak mieć zdrowe włosy? Witaminy i prawidłowa pielęgnacja włosów
Jak mieć zdrowe włosy? Witaminy i prawidłowa pielęgnacja włosów

Podstawowym i nadrzędnym warunkiem, by nasze włosy były zdrowe i ładne jest dobry stan naszego organizmu. To właśnie włosy są w dużej mierze wyznacznikiem nieprawidłowości dziejących się w naszym ciele. Unikanie stresu i odpowiednio zbilansowana dieta są podstawowym sposobem walki ze słabymi włosami. Składniki odżywcze dostarczane w pokarmie wraz z krwią transportowane są miedzy innymi do mieszków włosowych i cebulek.

spis treści

1. Witaminy dla zdrowia włosów

Zatem, by włosy były piękne potrzeba nam mikroelementów, witamin i białek. Ważne szczególnie jest żelazo, które stymuluje komórki ciała do podziałów i dzięki temu wpływa na wzrost włosów. Z kolei cynk hamuje aktywność 5 alfa reduktazy, enzymu biorącego udział w przekształcaniu testosteronu w jego pochodną DHT, odpowiadającą za proces wypadania włosów.

Istotne znaczenie w przypadku słabej kondycji włosów ma brak diety białkowo - kalorycznej, z czym mamy do czynienia szczególnie w okresie letnim. Objawem braku białek i zbyt małej ilości kalorii w pożywieniu są słabe włosy i wypłowiały kolor na włosach niekoloryzowanych. Należy pamiętać, że bez właściwej diety, kosmetyki stosowane na już martwy włos nie dadzą wymiernego efektu.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

2. Prawidłowe mycie i odżywianie włosów

Prostownica do włosów
Prostownica do włosów

Prostowanie włosów należy rozpocząć od kosmyków nad karkiem i przesuwać się pasmami w stronę przodu

zobacz galerię

Dla zdrowych włosów ważny jest również etap myciai odżywiania włosów. Szampony dobieramy zawsze do skóry głowy a odżywki, maski do włosów. Ważne jest mycie ich co najmniej dwa razy. Pierwsze mycie wykonujemy całą ręką, oczyszczając włosy na długości przy kolejnym myciu masujemy i oczyszczamy skórę głowy pamiętając by każde mycie dokładnie spłukać. Brak dokładności i odpowiednio długiego czasu płukania pozostawia resztki brudu i szamponu, które to będą powodować szybsze ponowne przetłuszczenie.

Pozostałości szamponu uniemożliwią wnikanie we włosy substancji odżywczych aplikowanych w postaci masek i odżywek już po umyciu. Przy okazji mycia warto jeszcze wspomnieć o peelingu oczyszczającym skórę głowy i włosy, który dobrze jest wykonywać minimum raz na miesiąc. Wówczas mamy stu procentową pewność czystości. Odżywki, czy też maski należy aplikować w odległości kilku centymetrów od nasady, by nie zatykały ujść mieszków włosowych i dodatkowo nie obciążały włosów.

Kilkuminutowy masaż głowy też będzie zbawienny dla naszych włosów. Wystarczy wykonywać w ciągu dnia lub podczas mycia kilka mocniejszych ucisków, które to sprawią ulgę napiętej skórze głowy i pobudzą mikrokrążenie, przez co cebulki włosa zostaną lepiej odżywione.

3. Stylizacja a zdrowie włosów

Warto także rozsądnie dawkować środki do stylizacji. Należy nakładać je zawsze osobno. Jeśli włosy suszy się lub układa za pomocą urządzeń termicznych, warto zabezpieczyć je uprzednio preparatem z termoochroną. W przypadku suszenia włosów suszarką należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości - minimum 30 centymetrów. Nie przesadzajmy również z tapirowaniem i mocnym lakierowaniem na co dzień.

Podczas rozczesywania włosów należy unikać energicznych ruchów i nie można trzeć ich mocno ręcznikiem. Mokry włos jest bardziej rozciągliwy i ma rozchylone łuski. Mocnymi ruchami możemy wywołać nieodwracalne uszkodzenia.

Pamiętajmy, że proces pielęgnacji włosów jest długotrwały i nie ma jednego złotego środka. Nagrodą dla wytrwałych są piękne, błyszczące i zdrowe włosy.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze