Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Agnieszka Skrzypczak

Zakupoholiczka - cechy, problemy

Avatar placeholder
06.04.2021 18:50
Zakupoholiczka - cechy, problemy
Zakupoholiczka - cechy, problemy

Stereotypowy wizerunek zakupoholiczki to radosna, powierzchowna i modna młoda kobieta, której jedynym zmartwieniem jest kupno butów lub torebki z najnowszej kolekcji. W taki właśnie sposób przedstawiane są w filmach i książkach osoby uzależnione od zakupów. Rzeczywistość wygląda jednak zupełnie inaczej. Za potrzebą kolejnych zakupów stoją między innymi liczne problemy emocjonalne, materialistyczne podejście do życia, niska samoocena i chęć oderwania się od rzeczywistości.

spis treści

1. Zakupocholiczka - cechy

Osoby uzależnione od zakupów są zwykle bardzo sympatyczne, miłe i uprzejme wobec innych. Nierzadko zakupoholiczki są samotne, a zakupy są dla nich okazją do interakcji z ludźmi. Robienie zakupów dostarcza im nadziei, że poprzez dokonane sprawunki ich relacje z innymi ludźmi poprawią się. Zakupoholiczki zazwyczaj łatwo ulegają wpływom, co może być przydatne w terapii uzależnienia. Dzięki pozytywnemu nastawieniu do życia może być im łatwiej nawiązać dobre relacje z terapeutą i skorzystać z jego zaleceń.

Warto uświadomić sobie, że osoby uzależnione od zakupów mają zwykle niską samoocenę. Poprzez zakupy próbują podnieść ją, zwłaszcza wtedy, gdy z kupionym przedmiotem wiąże się konkretny, wymarzony wizerunek. Co ciekawe, niska samoocena może być również rezultatem uzależnienia od zakupów. W miarę jak na skutek wypraw do centrum handlowego rośnie zadłużenie, pojawia się wrażenie bycia bezwartościowym i niewystarczająco dobrym. Na szczęście możliwe jest zwalczenie niskiej samooceny poprzez dostrzeżenie swoich mocnych stron. Można zrobić to indywidualnie lub skorzystać z pomocy terapeuty.

Zobacz film: "Zakupoholizm równie niebezpieczny jak alkoholizm"

Bardzo charakterystyczny dla zakupoholiczek jest także materializm. Materialistyczne podejście do życia jest jednak w przypadku osób uzależnionych od zakupów dość złożoną kwestią. Zainteresowanie zakupoholiczki posiadaniem rzeczy jest zaskakująco małe . Gromadzenie przedmiotów nie jest ich celem, co tłumaczy fakt, że często kupują rzeczy, których nie potrzebują i nie używają. Motywacją osób uzależnionych jest najczęściej zazdrość i nieumiejętność dzielenia się.

Zakupoholizm
Zakupoholizm [2 zdjęcia]

Sprzedawcy zachęcają do zakupów całorocznymi wyprzedażami i promocjami. Należy pamiętać, że częste robienie

zobacz galerię

Może to być zaskoczeniem, biorąc pod uwagę fakt, że zakupoholiczki zwykle chętnie obdarowują innych. Należy jednak pamiętać, że prezenty są dla nich sposobem na wkupienie się w łaski bliskich im osób. Nie jest to prawdziwy akt szczodrości. Problem materializmu można jednak łatwo rozwiązać poprzez poprawę samooceny i uświadomienie sobie, że możliwe jest nawiązanie prawdziwych, mocnych więzi z ludźmiw oparciu o swoją osobowość, a nie drogie podarunki.

2. Zakupoholiczka - problemy

Z zakupoholizmem wiążą się poważne problemy. Oprócz emocjonalnej niestabilności i wahań nastroju mogą pojawić się napięcie i depresja. Wówczas zakupy są sposobem na poprawę samopoczucia, choćby na chwilę. Skuteczniejszą metodą radzenia sobie z problemami emocjonalnymi jest jednak terapia. Niekiedy konieczne jest przyjmowanie leków. Zakupoholiczka powinna również nauczyć się kontrolować swoje impulsy. Panowanie nad zachciankami to sztuka, której uczą się już kilkuletnie dzieci.

Niestety, dla osób uzależnionych od zakupów powstrzymanie się od nabycia kolejnego przedmiotu jest niezwykle trudne. Na szczęście, na naukę kontroli nad impulsami nigdy nie jest za późno. Dużym problemem dla zakupoholiczek jest także tendencja do fantazjowania. Często wyobrażają sobie dreszczyk emocji towarzyszący zakupom. Kupując coś, snują wizje siebie, będącej w posiadaniu nowego nabytku. Nierzadko uciekają od świata rzeczywistego w idealny świat fantazji. Duża wyobraźnia może być jednak plusem, zwłaszcza podczas terapii z wykorzystaniem treningu relaksacyjnego.

Zobacz także:

Oglądając filmy o zakupoholiczkach, można odnieść wrażenie, że to uzależnienie jest mało szkodliwym hobby. Za kolorową fasadą kryją się jednak problemy emocjonalne i niskie poczucie własnej wartości. Jeśli czujesz, że w sklepie jest ci coraz trudniej zapanować nad impulsem kupienia kolejnej rzeczy, zastanów się, czy za spontanicznymi zakupami nie stoi chęć poprawy samopoczucia lub podniesienia samooceny.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Diagnostyka
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze