Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Łapczyńska

Jak nauczyć dziecko głoskować?

Avatar placeholder
04.07.2020 22:47
Jak nauczyć dziecko głoskować?
Jak nauczyć dziecko głoskować? (Shutterstock)

Nauka mowy jest trudną sztuką. Jedynym skutecznym sposobem jest kontakt ze środowiskiem, osłuchanie się z prawidłowymi wzorcami mowy i przejmowanie ich. Rodzice i opiekunowie dziecka powinni pamiętać, że to od ich sposobu mówienia zależy rozwój mowy u maleństwa. Jedną z trudniejszych umiejętności, którą musi opanować dziecko, jest głoskowanie wyrazów. Jak można pomóc dziecku w nauce mowy? Na szczęście istnieje kilka możliwości.

Więcej praktycznych wskazówek dla rodziców

  • Jak zachęcić dziecko, by jadło tyle, co powinno? Woda i spokój - co jeszcze pomoże Ci okiełznać małego niejadka?
  • Zadbaj, by twoje dziecko miało wystarczająco dużo energii. Poznaj szybkie i zdrowe pomysły na wartościowe śniadanie dla malucha
  • Mama, która gotuje smacznie i zdrowo to supermama. (NIE)tłuste, ale pyszne frytki - jak je przygotować i podać? Zobacz sama
  • Sprawdź, co robią inne mamy, by czuć się szczęśliwe. Zastosuj rady aktorki Moniki Mrozowskiej, które pomogą pogodzić Ci macierzyństwo i pracę
  • Masz dzieci, ale w dalszym ciągu możesz być piękna. Zadbana młoda mama to nie bajka. Sprawdź, jak wyglądać pięknie, mimo braku czasu

1. Wskazówki dla rodziców w nauczaniu dziecka mowy

  • Należy mówić do dziecka jak najwięcej i podczas codziennych czynności: zabiegów pielęgnacyjnych, zabaw, spacerów. Do niemowlaka trzeba mówić łagodnym i ciepłym głosem – idealny jest do tego głos matki. Do dziecka warto mówić powoli i wyraźnie.
  • Ważne jest dostarczanie bodźców dźwiękowych. Warto dziecku śpiewać, nucić piosenki, włączać mu bajki dźwiękowe i uspokajającą muzykę. Badania udowodniły, że słuchanie muzyki przyśpiesza rozwój noworodków. Rodzice powinni być świadomi tego, że dźwięki z włączonego głośno telewizora są zbyt dużym obciążeniem dla niedojrzałego układu nerwowego dziecka.
  • Trzeba obserwować, czy dziecko reaguje na bodźce ze świata zewnętrznego. Dobry słuch sprawia, że dziecko szybciej uczy się mówić, wcześniej zaczyna głoskować i sylabizować. Należy sprawdzać, czy dziecko odwraca główkę w kierunku dźwięku, czy reaguje na dźwięk telefonu lub dzwonka do drzwi. Słuch można sprawdzić za pomocą grzechotki – trzeba nią potrząsnąć za plecami dziecka z prawej i lewej strony. Jeśli pojawi się coś niepokojącego, trzeba szybko wybrać się na badanie słuchu.
  • Rozwój mowy u dziecka ma pewne okresy nasilenia i względnego zastoju. Czas zastoju zazwyczaj wiąże się z tym, że uwaga dziecka jest poświęcona nauce innej czynności, np. chodzenia. Kiedy dziecko opanuje nową umiejętność, wraca do rozwijania mowy. Niekiedy zdarza się, że dzieci, które zaczęły później chodzić, później uczą się mówić. Rodzice nie powinni się tym zamartwiać, ale nadal stymulować rozwój niemowlaka przez rozwijanie sprawności manualnych i kształtowanie poczucia rytmu.
  • Na rozwój mowy u niemowląt bardzo dobrze wpływa karmienie piersią. Ssanie to ćwiczenie całego aparatu artykulacyjnego, idealne ćwiczenia języka, policzków i warg. Zaniepokoić powinny zaburzenia ssania, połykania i żucia, ponieważ one zwykle poprzedzają zaburzenia mowy.
Nowe umiejętności dziecka
Nowe umiejętności dziecka

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim niejednokrotnie odbiera nam możliwość uczestniczenia w ważnych

zobacz galerię

2. Głoskowanie u niemowląt

Zobacz film: "Prawidłowy przyrost masy ciała w ciąży"

Dziecko od początku nie wypowiada poprawnie wyrazów. Jest to związane z rozwojem głosek. Głoski mają swoje fazy rozwojowe, np. głoska „sz” – początkowo dziecko nie wymawia jej, następnie wymawia ją jako „ś”, potem jako „s” i dopiero na końcu jako „sz”. Rodzice powinni zapoznać się z fazami rozwojowymi głosek, aby nie panikować, że ich maleństwo ma niewłaściwą artykulację.

Faza rozwoju słownictwa u dziecka i poznawania coraz nowszych głosek przypada na około drugi rok życia dziecka. Maluch zastępuje sobie trudne wyrazy – prostszymi do wymówienia, np. „serce” – „sece”, „kwiaty” – „katy”, „pomidor” – „midol”. Podstawowym zadaniem rodziców jest posługiwanie się poprawną polszczyzną. Rodzice powinni wspierać rozwój mowy u dzieci przez dostarczanie im prawidłowych wzorców wypowiedzi.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Jak przetrwać z niemowlakiem?
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze