Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Kamila Drozd

Jak odbudować związek po zdradzie?

Avatar placeholder
01.10.2021 07:31
Jak odbudować związek po zdradzie?
Jak odbudować związek po zdradzie? (Adobe Stock)

Jak odbudować związek po zdradzie? Czy w ogóle da się to zrobić? Z takimi problemami borykają się osoby, które przeżyły zdradę partnera. Zdrada wywołuje gwałtowne, negatywne emocje – krzyki, płacz, nieraz wyzwiska. Temu wszystkiemu towarzyszy ogromny ból i cierpienie. Zaufanie, którym obdarzyło się drugą osobę, zostało mocno zachwiane. Jego odbudowanie wymaga zaangażowania obu stron, nie tylko osoby, która zdradziła. Jak naprawić związek po zdradzie? Jak zaufać ponownie? Jak odbudować nadwyrężone zaufanie w związku?

spis treści

1. Błędne decyzje w związku

Zdrada – do niej trudno jest się przyznać, zarówno gdy zdradza żona, jak i kiedy zdradza mąż. Niektórzy uważają, że lepiej żyć w nieświadomości i kłamstwie niż zburzyć dotychczasowy, pozorny spokój. Kiedy jednak prawda wyjdzie na jaw, muszą znaleźć siłę, by się z nią zmierzyć. Pierwszy okres jest najtrudniejszy. Partner lub partnerka, którzy dowiadują się o zdradzie, nie mogą w nią uwierzyć. Przecież wszystko było dobrze. Nic nie zapowiadało takiego wstrząsu.

Pytając „dlaczego?”, trudno znaleźć na to odpowiedź. Po zdradzie osoba zraniona snuje różne przyczyny tego zdarzenia, jest rozgoryczona, w jej oczach widać ból. Osoba, która zdradziła, niejednokrotnie stara się odkupić winy, jej też nie jest łatwo. Dlatego tak ważne jest przyznanie się do winy. Przyznanie się do zdrady to poważna decyzja. Najczęściej jest tak, że ludzie wolą ukrywać prawdę i czekają do ostatniego momentu. Czasem lepiej przyznać się do zdrady niż udawać, że nic się nie stało.

2. Jak naprawić związek po zdradzie?

Zobacz film: "Coraz więcej Polaków cierpi na depresję"
  • Nie wracać do przeszłości

Ciągłe rozdrapywanie ran niesie tylko ból i zwiększa rozgoryczenie. Jeżeli oboje postanowicie ratować wasz związek, nie powinniście wracać do przeszłości. Jak odbudować związek po zdradzie? Należy zacząć ze sobą rozmawiać. Zdrada to często wina obu stron. Watro porozmawiać o swoich uczuciach, pragnieniach, oczekiwaniach.

  • Przebaczyć

Wzajemne wybaczenie jest bardzo ważne. Naturalnie, większe wyzwanie stoi przed osobą, która została zdradzona. Jednak czasami to właśnie jej zachowanie jest źródłem kłopotów. Przebaczenie pozwoli pozbyć się negatywnych uczuć i emocji. Pomoże odzyskać równowagę. Żeby móc szczerze wybaczyć, potrzebny jest czas. Choć zdrady nigdy się nie zapomina, to można nauczyć się z nią żyć. Jeżeli nie potrafimy sobie sami pomóc, warto skorzystać z pomocy przyjaciół, rodziny lub psychoterapeuty. Przebaczenie jest ważne również dla osoby, która zdradziła. Pomaga ono odzyskać jej szacunek do siebie i równowagę psychiczną.

  • Zaufać powtórnie

Nieważne, kto zawiódł zaufanie - i tak należy je odbudować. Jest to bowiem podstawa związku. Większe starania w tym kierunku czyni osoba winna. Jednak partner lub partnerka również mają w tym swój udział. Największy błąd, który może popełnić osoba zdradzona, to kontrola i przesłuchania. Nie należy sprawdzać komórki partnera, śledzić go ani ciągle podejrzewać. Będzie to trudne, ale takie zachowanie może zburzyć cały zapał osoby, która chce odkupić winę. Na odbudowę zaufania trzeba najwięcej czasu. Jeżeli naprawdę chcecie odbudować związek po zdradzie, musicie przez to przejść.

Warto pamiętać, by nie dociążać i tak psychicznie rozdartej osoby zdradzonej i nie szafować komentarzami w stylu: „To od twojej dobrej woli zależy związek”. Nie dość, że musi dźwigać brzemię osoby zdradzonej, nosi w sobie piętno i czuje się gorsza od kochanki (kochanka), to jeszcze dostaje od społeczeństwa i otoczenia wzorzec nadodpowiedzialności za związek. U osoby zdradzonej może pojawić się wówczas bunt: „Nie ja dopuściłam (dopuściłem) się zdrady, a mam więcej się starać?”. Jeżeli przebaczenie nie jest możliwe, nie warto chować urazy i żyć w pseudo-związku. Lepiej się rozstać i szukać szczęścia gdzie indziej.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze