Jak odbudować związek po zdradzie?

Jak odbudować związek po zdradzie? Czy w ogóle da się to zrobić? Z takimi problemami borykają się osoby, które przeżyły zdradę partnera. Zdrada wywołuje gwałtowne, negatywne emocje – krzyki, płacz, nieraz wyzwiska. Temu wszystkiemu towarzyszy ogromny ból i cierpienie. Zaufanie, którym obdarzyło się drugą osobę, zostało mocno zachwiane. Jego odbudowanie wymaga zaangażowania obu stron, nie tylko osoby, która zdradziła. Jak naprawić związek po zdradzie? Jak zaufać ponownie? Jak odbudować nadwyrężone zaufanie w związku?

Błędne decyzje w związku

Zdrada – do niej trudno jest się przyznać, zarówno gdy zdradza żona, jak i kiedy zdradza mąż. Niektórzy uważają, że lepiej żyć w nieświadomości i kłamstwie niż zburzyć dotychczasowy, pozorny spokój. Kiedy jednak prawda wyjdzie na jaw, muszą znaleźć siłę, by się z nią zmierzyć. Pierwszy okres jest najtrudniejszy. Partner lub partnerka, którzy dowiadują się o zdradzie, nie mogą w nią uwierzyć. Przecież wszystko było dobrze. Nic nie zapowiadało takiego wstrząsu.

Pytając „dlaczego?”, trudno znaleźć na to odpowiedź. Po zdradzie osoba zraniona snuje różne przyczyny tego zdarzenia, jest rozgoryczona, w jej oczach widać ból. Osoba, która zdradziła, niejednokrotnie stara się odkupić winy, jej też nie jest łatwo. Dlatego tak ważne jest przyznanie się do winy. Przyznanie się do zdrady to poważna decyzja. Najczęściej jest tak, że ludzie wolą ukrywać prawdę i czekają do ostatniego momentu. Czasem lepiej przyznać się do zdrady niż udawać, że nic się nie stało.

Jak naprawić związek po zdradzie?

  • Nie wracać do przeszłości

Ciągłe rozdrapywanie ran niesie tylko ból i zwiększa rozgoryczenie. Jeżeli oboje postanowicie ratować wasz związek, nie powinniście wracać do przeszłości. Jak odbudować związek po zdradzie? Należy zacząć ze sobą rozmawiać. Zdrada to często wina obu stron. Watro porozmawiać o swoich uczuciach, pragnieniach, oczekiwaniach.

  • Przebaczyć

Wzajemne wybaczenie jest bardzo ważne. Naturalnie, większe wyzwanie stoi przed osobą, która została zdradzona. Jednak czasami to właśnie jej zachowanie jest źródłem kłopotów. Przebaczenie pozwoli pozbyć się negatywnych uczuć i emocji. Pomoże odzyskać równowagę. Żeby móc szczerze wybaczyć, potrzebny jest czas. Choć zdrady nigdy się nie zapomina, to można nauczyć się z nią żyć. Jeżeli nie potrafimy sobie sami pomóc, warto skorzystać z pomocy przyjaciół, rodziny lub psychoterapeuty. Przebaczenie jest ważne również dla osoby, która zdradziła. Pomaga ono odzyskać jej szacunek do siebie i równowagę psychiczną.

  • Zaufać powtórnie

Nieważne, kto zawiódł zaufanie - i tak należy je odbudować. Jest to bowiem podstawa związku. Większe starania w tym kierunku czyni osoba winna. Jednak partner lub partnerka również mają w tym swój udział. Największy błąd, który może popełnić osoba zdradzona, to kontrola i przesłuchania. Nie należy sprawdzać komórki partnera, śledzić go ani ciągle podejrzewać. Będzie to trudne, ale takie zachowanie może zburzyć cały zapał osoby, która chce odkupić winę. Na odbudowę zaufania trzeba najwięcej czasu. Jeżeli naprawdę chcecie odbudować związek po zdradzie, musicie przez to przejść.

Warto pamiętać, by nie dociążać i tak psychicznie rozdartej osoby zdradzonej i nie szafować komentarzami w stylu: „To od twojej dobrej woli zależy związek”. Nie dość, że musi dźwigać brzemię osoby zdradzonej, nosi w sobie piętno i czuje się gorsza od kochanki (kochanka), to jeszcze dostaje od społeczeństwa i otoczenia wzorzec nadodpowiedzialności za związek. U osoby zdradzonej może pojawić się wówczas bunt: „Nie ja dopuściłam (dopuściłem) się zdrady, a mam więcej się starać?”. Jeżeli przebaczenie nie jest możliwe, nie warto chować urazy i żyć w pseudo-związku. Lepiej się rozstać i szukać szczęścia gdzie indziej.

Porozmawiaj o tym na Forum Psychologia »
Lubię to!
1

Komentarze (11)

Wyloguj
~bogu
~bogu

Kto zdradził raz z całą pewności zdradzi znów. Podtrzymywanie związku na siłę nie ma sensu.

Odpowiedz
~miki
~miki

@~bogu: jestem zdradzona. Znam uczucia które sama czuje. Moja wina była czysta miłość, wiara, zaufanie. To wsz na czym opiera się prawdziwa miłość. On to samo czul, do czasu, kiedy zaczął się nudzić i nadarzyła się "okazja",która uznała ze mój maz jej się podoba bardziej niż powinien (żonaty, dzieciaty, i.... ustawiony). Więc facet postawił sobie wyzwanie - zdobyć laske,bo polechtac swoje ego. I .... laska miała większy apetyt. Na tyle duży, ze ten mój super maz, prawy człowiek, seler tatuś i synus.... popłynął na całego. Obiecał lasce życie, doprowadził do rozbicie jej malzenstwa i na końcu objawił swą zdradę mi, by zaczc swój nowy marny żywot. I .... sponiewieral nasze życie (moje, dzieci, rodziców, in. członków rodziny). W domu naszym miał wszystko co chcial (spokoj, sex, miłość, szczęście, dzieci, układy, rodzinę) ale sam z swoimi ciemnymi potrzebami nie wytrzymał. Nie byli tu winy mojej. Zwyczajnie facet pokazał swą naturę. Nauka jaka mu została to - nie dopuść by facet cię skrzywdził. Teraz wsz jest oddzielne (moje a nie twoje -to potem mniej boli kobietę,która czuje,bo faceci to kaczki bez serc).

Odpowiedz
~User
~User

@~bogu: Pomyśl chwile. Dobrze Ci to zrobi. Może dojdziesz do tego, jaką głupotę napisałeś. Właśnie ten pierwszy błąd, ta pierwsza zdrada nakłania do przemyślenia tego, co się zrobiło. W efekcie albo zdradza się kolejne razy, kiedy to dopiero można uznać że partner zdradza i będzie zdradzać lub pozostaje tylko ten jeden raz, jeden błąd. Błąd z różnych powodów, np. pokłóciłeś się z partnerką i do tego naszła ciekawość, jak będzie Ci w łóżku z tą Agnieszką, która tak za Tobą lata... Potem przekonałeś się, jaki błąd zrobiłeś i już go nie powtarzasz.

Odpowiedz
~User
~User

źle to ująłem: nie ciekawość, tylko po prostu uległość pod wpływem emocji bezsilności lub chęci wyładowania stresu, które powodują owe wylądowanie w łóżku z taką Agnieszką, która zacznie nas akurat w takiej chwili pocieszać i okaże ogromne zrozumienie dla naszej osoby ;-)

Odpowiedz
~batsopot
~batsopot

co mozna powiedziec o zonie ktora ukrywa 4 mce zwiazek i optem powie ze to przez ciebie bo niedbales nudzilam sie ,nie dbales qw przeciesz nie widzialem nic zlego w naszym zyciu 18 lat a teraz eeeeeeeeeeeeh

Odpowiedz
~przeglacz forum
~przeglacz forum

Mam to samo rok jeździła do koleżanki aż wylądowała łuzku z jej mężem pół domu się wybierała aż złapałem na gorącym i też się wypierła bo widziałem co chciałem widzieć masz rację szkoda gadać

Odpowiedz
~Bajka
~Bajka

ja dowiedziałam się niedawno, że mąż mnie zdradził. On nie wie o tym, że ja wiem.
Wygląda na to że to była tzw jednorazowa przygoda z dziewczyną, która była w naszej miejscowości na urlopie. Kocham mojego męża, jesteśmy od 4 lat razem i mamy 3 letnie dziecko. Nie wiem sama co mam zrobić. Jest mi tak ciężko na duszy....:(

Odpowiedz
~aga
~aga

@~aga: zdradziłam męża ,to było podłe...niemam wytłumaczenia za moje czyny. czuje się podle ,jestem załamana....niewiem co robic...to było rok temu ,mąż o wszystkim wie.postanowiliśmy byc razem dalej,odbudowywac nasz związek od nowa,ale on niemoże tego zapomniec.on jest dla mnie wszystkim co mnie w życiu dobrego spotkało a ja to spier....on jest teraz za granicą ,niewiem czy jeszcze chce byc ze mną...bardzo tęsknię . jestem na skraju wyczerpaniu nerwowego...

Odpowiedz
~sauni
~sauni

@~aga: mąż mnie zdradził tydzień temu, chodzimy na terapie, ratujemy związek bo kochamy się i mamy razem dzieci, które kochamy. polecam terapie, jesteś teraz na dnie, w czarnym wąwozie i musisz zrozumiec, ze sama mozesz nie dac rady, to ze zrobilas zle, nie znaczy ze nie nalezy Ci sie pomoc. Musisz miec serce otwarte i miec nadzieje, ze on wroci, jesli jego milosc jest wielka, ale jesli nie bedzie umial z tym żyć, tez musisz byc na to gotowa.

Odpowiedz

Porady ekspertów

Załamanie psychiczne po zamieszkaniu z chłopakiem

Witam, mój ,,stan" trwa już od ponad roku - raz jest lepiej, raz gorzej. Mój...

dr n. med. Joanna Meder Porady udziela dr n. med. Joanna Meder były kierownik Kliniki Rehabilitacji Psychiatrycznej oraz wieloletni dyrektor ds. lecznictwa Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.
Zdrada partnera ze współpracownikiem

Jest osoba A (ja), B (mój partner) i C (osoba, z którą zdradziłam partnera)....

mgr Kamila Krocz Porady udziela mgr Kamila Krocz psycholog społeczny, autorka wielu publikacji dotyczących rozwoju osobistego oraz warsztatów z doradztwa zawodowego i komunikacji międzypłciowej.
pokaż 5 następnych
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

Artykuły Zdrada

Zdrada Po zdradzie żony

(...) czy żona, czy mąż - konsekwencje niewierności są tak samo destrukcyjne i bolesne. Zdrada to jedna z najczęstszych (obok ... się kruszy, a coraz częściej pojawiają kłótnie, awantury, niezrozumienie i w konsekwencji kryzys. Zdrada w ... , małżonkowie coraz bardziej oddalają się od siebie i poszukują ukojenia w ramionach innych osób. Zdrada żony to niejednokrotnie ... i ze względu na ból rozstania oraz wątpliwości, czy poradzą sobie same z codziennymi obowiązkami. Skutki zdrady...

Zdrada Jak przetrwać kryzys wieku średniego?

Kryzys wieku średniego dotyka wielu mężczyzn. Nawet panowie żyjący w udanych związkach są narażeni na desperackie próby zatrzymania czasu. Wiek średni u mężczyzn to trudny czas dla partnerek. Niejedno małżeństwo rozpadło się po tym, jak mężczyzna...

Gdy partner zdradza...
Zdrada Gdy partner zdradza...

(...) Nawet najbardziej zgrane, idealne małżeństwo stoi wówczas przed widmem rozwodu. Zdrada kładzie się cieniem na relacje dwojga bliskich sobie dotąd osób. Dlaczego mężczyźni zdradzają? Jak radzić sobie ze zdradą partnera? Przyczyny zdrady męża Zdrada w małżeństwie ... i nie ma już czego ratować! Zdrada mężczyzny nie godzi tylko i wyłącznie w osobę żony, ale również w rodzinę ... chodzi o źródło destabilizacji małżeństwa, to i tak kochanka w percepcji społecznej jest oceniana negatywnie.

Zdrada Wierność w związku

(...) doświadcza już tylko 25 %  badanych. W przypadku pytania skierowanego do tych samych osób, czy zdrada miała miejsce ... óźniej, wszyscy ci mężczyźni i kobiety odkryją, że prawdziwa miłość wiąże się z lojalnością.(Zdrada małżeńska, zdrada w małżeństwie,...

Jakie są przyczyny męskiej zdrady?
Zdrada Jakie są przyczyny męskiej zdrady?

Zdrada jest jak sport ekstremalny - chodzi o adrenalinę. To nie ty jesteś jej przyczyną. Diabeł tkwi w szczegółach Gdy zapytano mężczyzn o kochanki, z którymi zdradzali swoje partnerki, jedna cecha kobiet była stała - dłuższe włosy. Zdradzieckie profesje Zbadano, jakie zawody najczęściej wykonują mężczyźni, którzy zdradzają, okazuje się, że są to najczęściej lekarze ... mniej wrażliwi i emocjonalni, chodzi im tylko o adrenalinę. Wzrost samooceny Zdrada związana jest z ucieczką od...

Dlaczego zdradzamy?Odtwórz wideo
Zdrada Dlaczego zdradzamy?

(...) ów seksualnych. Jednak seksoholizm to nie jedyna przyczyna zdrady. Zdrada bywa następstwem poczucia niższości (pozostającego najczęściej ... ój o to, czy jest wystarczająco dobra w łóżku, dzięki zdradom może potwierdzić swoją seksualną sprawność. Zatem zdrada staje się sposobem na zwiększenie poczucia własnej wartości i pewności siebie. Zdrada bywa formą odwetu na partnerze za...

Odbudować pierśOdtwórz wideo
Rekonstrukcja piersi Odbudować pierś

Najlepszą alternatywą w leczeniu raka piersi dla kobiety jest operacja oszczędzająca piersi,...

Zdrada Po zdradzie żony

Myśląc o zdradzie małżeńskiej, przywołuje się zazwyczaj obraz zdradzonych kobiet i zdradzających...

Długi związekOdtwórz wideo
Fantazje i marzenia seksualne Długi związek

Rutyna w związku jest zjawiskiem normalnym i dotyczy par, które są ze sobą kilka lat....

Nerwica a życie codzienne Związek a nerwica

Zaburzenia nerwicowe pojawiają się w odpowiedzi na przewlekły stres, nieumiejętność sprostania...

Związek z psychopatą
Toksyczne związki Związek z psychopatą

Związek z psychopatą wydaje się tylko możliwy w filmach o tematyce kryminalnej czy thrillerach....

Jak dbać o związek?
Randki Jak dbać o związek?

Jak dbać o związek? To pytanie zadaje sobie wielu ludzi. Czy to takie trudne? Przy odrobinie...

Randki Związek na odległość

Związek na odległość jest narażony na rozpad bardziej niż inne związki partnerskie, jednak...

Małżeństwo Jak uratować związek?

Każdy związek w pewnym momencie napotyka na problemy. Nawet najszczęśliwsze pary prędzej czy...

Randki Biały związek

Białe małżeństwa to takie, w którym małżonkowie świadomie decydują się na rezygnację z seksu....

Sposoby na trwały związek
Relacje z partnerem Sposoby na trwały związek

Nie spodziewałaś się, że po ślubie trudniej ci będzie dogadać się ze swoim partnerem? Są sytuacje,...

Depresja a związki Nieudany związek a depresja

Związek partnerski jest bardzo istotną częścią egzystencji każdego człowieka. Człowiek potrzebuje...

pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij