Trwa ładowanie...

Jak opiekować się dzieckiem zarażonym rotawirusem?

Avatar placeholder
20.07.2017 17:28
Jak opiekować się dzieckiem zarażonym rotawirusem?
Jak opiekować się dzieckiem zarażonym rotawirusem?

Infekcja rotawirusowa to jedna z głównych przyczyn biegunki u dzieci. Gdy rotawirusy atakują organizm, maluch staje się osłabiony, płaczliwy i rozdrażniony, a silna biegunka może w krótkim czasie spowodować groźne dla zdrowia i życia odwodnienie. Co mogą wówczas zrobić rodzice, by zmniejszyć dyskomfort chorego maluszka?

spis treści

1. Przyczyny zakażeń rotawirusowych

Rotawirusy odpowiedzialne za rozwój infekcji z łatwością rozprzestrzeniają się w sytuacjach zaniedbania higienicznego. Szczególnie podatne na zakażenia są niemowlęta i małe dzieci, które bez zastanowienia wkładają palce do ust. Jeśli dziecko dotknęło wcześniej przedmiotu, na którym obecne były rotawirusy, dochodzi do zakażenia. Podobnie ryzykowne jest spożywanie posiłków bez uprzedniego umycia rąk, zwłaszcza po wizycie w toalecie.

Niestety, winę za szerzące się zakażenia rotawirusowe ponoszą również dorośli. Jeśli rodzic, niania lub inny opiekun dziecka zmienia pieluchę maluchowi, który jest już zakażony, a następnie zajmuje się innym dzieckiem bez uprzedniego umycia dłoni, nieświadomie naraża je na groźną dla zdrowia biegunkę.

2. Jak rozpoznać zakażenie rotawirusem?

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"
Opieka nad dzieckiem zarażonym rotawirusem
Opieka nad dzieckiem zarażonym rotawirusem

Osłabione dziecko ma prawo być marudne i płaczliwe. Jak mu pomóc?

zobacz galerię

Klasyczne objawy zakażenia rotawirusem to: wodnista, nasilona biegunka, ból brzucha, gorączka, nudności oraz wymioty. Maluch może mieć również katar i kaszel, choć nie jest to regułą. Co ciekawe, infekcja rotawirusowa może przebiegać bezobjawowo (najczęściej u osób dorosłych). Zakażenie może także mieć łagodny przebieg.

Czasami biegunka w przebiegu infekcji wywołanej rotawirusem jest tak nasilona, że w krótkim czasie prowadzi do odwodnienia organizmu. Stan ten objawia się uczuciem pragnienia, drażliwością lub apatią, zapadniętymi powiekami, suchością w ustach i zmniejszonym wydalaniem moczu.

3. Dieta dla dziecka zakażonego rotawirusem

Jeśli dziecko ma umiarkowanie nasiloną biegunkę, a nie jest odwodnione, zmiany w diecie nie są konieczne. Maluch może spożywać normalne posiłki, zaleca się jedynie zwiększenie ilości przyjmowanych płynów. Warto podkreślić, że dobór napojów nie powinien być przypadkowy – soki owocowe i słodkie napoje gazowane mogą bowiem nasilać biegunkę i zwiększać utratę wody oraz elektrolitów z organizmu dziecka.

W przypadku lekkiego odwodnienia lub biegunki utrzymującej się przez ponad 2-3 dni rodzice powinni podawać dziecku doustne płyny nawadniające. Preparaty tego typu w krótkim czasie uzupełniają straty wody oraz elektrolitów, przeciwdziałając tym samym skutkom odwodnienia. Gdy poziom nawodnienia organizmu wróci do normy, można podawać dziecku normalne, lekkostrawne posiłki o łagodnym smaku. Szczególnie godne polecenia są dania na bazie ryżu i warzyw.

Nawadnianie organizmu dziecka podczas infekcji rotawirusowej chroni malucha przed zaburzeniami gospodarki wodno-elektrolitowej. Właściwy poziom płynów w ciele korzystnie wpływa również na samopoczucie dziecka. Aby zakażenie rotawirusami nie dało się maluszkowi we znaki, warto zadbać także o jego komfort. Wygodne łóżko, przewietrzony pokój i czysta pidżamka to podstawa. W domu powinien panować spokój, by w razie potrzeby zmęczone objawami infekcji dziecko mogło zdrzemnąć się i zregenerować. Warto przygotować również atrakcje dla malucha: kolorowe książeczki, ulubioną bajkę na DVD lub grę planszową, by czas spędzony w łóżku zbytnio mu się nie dłużył.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze