Trwa ładowanie...

Jak pomóc dziecku w nauce?

Avatar placeholder
05.09.2013 13:56
Jak pomóc dziecku w nauce?
Jak pomóc dziecku w nauce?

Badania wykazały, że jednym z najważniejszych czynników wpływających na to, jak dziecko radzi sobie w szkole, jest zaangażowanie rodziców. Niestety, wielu z nich jest zdania, że wystarczy posłać pociechę do szkoły i pytać o oceny. Specjaliści są zgodni, że rodzice powinni bardziej się postarać i aktywnie uczestniczyć w relacji dziecko-szkoła. Wystarczy bowiem kilka niewielkich zmian, by stosunek dziecka do szkoły uległ wyraźnej poprawie.

1. O co pytać wychowawcę?

Przede wszystkim spróbuj lepiej poznać szkołę, w której uczy się twoje dziecko. Bądź w kontakcie z nauczycielami swojego dziecka i rozmawiaj z rodzicami innych dzieci. Nie opuszczaj zebrań z wychowawcą klasy i zawsze zadawaj mu pytania o swoją pociechę. Najbardziej przydatne pytania do wychowawcy i innych nauczycieli to:

  • Czy moje dziecko opanowało umiejętności na odpowiednim do jego wieku poziomie?
  • Jakie cele w tym semestrze ma do osiągnięcia moje dziecko? W jaki sposób cele te przekładają się na końcową ocenę?
  • Jakie są mocne i słabe strony mojego dziecka w danym przedmiocie?
  • Czy możemy przeanalizować przykładową pracę klasową mojego dziecka?
  • Czy moje dziecko potrzebuje dodatkowej pomocy w jakimś przedmiocie szkolnym?
  • Z kim przyjaźni się moje dziecko i jakie są jego relacje z innymi dziećmi?
  • Czy moje dziecko systematycznie odrabia prace domowe?
  • Czy moje dziecko regularnie przychodzi na zajęcia?
  • Czy w minionym okresie moje dziecko zrobiło postępy w nauce? Czy nie doszło do pogorszenia wyników?

2. Jak wspomóc dziecko w nauce?

Zacznij od dobrej komunikacji z dzieckiem na temat szkoły. Rozmawiaj z nim o kolegach, lekcjach, nauczycielach i pracach domowych. Wykaż entuzjazm odnośnie szkoły i zadań, z jakimi spotyka się dziecko. Pamiętaj, by stawiać realistyczne cele. Jeśli chcesz pomóc swojemu dziecku w szkolnych obowiązkach, pokaż mu, jak dobrze organizować sobie czas. Wspólnie podzielcie prace domowe na mniejsze zadania, z którymi dziecku będzie łatwiej się uporać. Jeżeli twoje dziecko chodzi do początkowych klas szkoły podstawowej, wieczorem wspólnie pakujcie plecak, by uniknąć gorączkowego szukania potrzebnych rzeczy z samego rana. Zadbaj również o kącik do nauki. Uczeń musi mieć biurko i krzesło, a także szafkę na niezbędne przedmioty, takie jak papier, flamastry, ołówki, długopisy i słowniki.

Zobacz film: "Kiedy należy zgłosić się do psychiatry?"

Mimo iż może cię czasem kusić, by przyspieszyć odrabianie lekcji i wyręczyć malucha, nigdy tego nie rób. Dziecko musi nauczyć się samo radzić sobie z pracą domową. Oczywiście jeśli będzie miało z czymś problem, pomóż mu znaleźć rozwiązanie i koniecznie pochwal, gdy mu się uda. Pochwały są ważne, ale nie warto z nimi przesadzać. Jeśli wiesz, że jakieś zadanie nie sprawiło dziecku najmniejszego wysiłku, zastanów się, zanim zrobisz z tego duże wydarzenie. Kiedy już chwalisz dziecko, bądź konkretna. Skup się również na mocnych stronach dziecka w szkole. Gdy uczestniczysz w nauce dziecka w domu, pomóż mu znaleźć związek między materiałem, który został już opanowany a nowymi wiadomościami. W przypadku uczniów szkoły podstawowej ważne jest, by uczyć dziecko na przykładach wziętych z życia codziennego. Warto także stosować różne metody nauki, by dziecko uczyło się za pomocą możliwie wielu zmysłów. Ogromnie istotne jest również oddzielanie niepowodzeń szkolnych od dziecka. Źle napisany sprawdzian nie oznacza bynajmniej, że dziecko jest dla rodzica rozczarowaniem.

Nauka w szkole to dla każdego malucha duże przeżycie. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby na to, by pomóc mu w radzeniu sobie z obowiązkami szkolnymi. Dużą rolę odgrywają rodzice, zwłaszcza gdy interesują się szkołą i systematycznie omawiają postępy dziecka z wychowawcą i innymi nauczycielami.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze