Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Katarzyna Sadowska

Jak przetrwać święta bez kłótni?

Avatar placeholder
15.10.2017 09:41
Jak przetrwać święta bez kłótni?
Jak przetrwać święta bez kłótni? (Zdjęcie pokłóconej pary / Shutterstock)

Święta Bożego Narodzenia powinny być wypełnione ciepłem, radością i dobrym słowem. W telewizji i prasie widzimy wyłącznie wyidealizowane obrazy rodzin, dla których wspólne przygotowywanie kolacji wigilijnej i obcowanie przy stole to czysta przyjemność. Życie jednak toczy się zupełnie innym rytmem. Zabiegani i przemęczeni z powodu realizacji różnych obowiązków, nierzadko stajemy się sfrustrowani, drażliwi i porywczy. A wtedy nietrudno o kłótnię nawet z najbliższymi...

spis treści

1. Podział obowiązków kluczem do sukcesu

Liczne obowiązki, które należy wykonać przed rozpoczęciem świąt, nie powinny spoczywać na barkach wyłącznie jednej osoby, która po prostu nie wyrobi się ze wszystkim i jeśli nie poczuje wsparcia od reszty domowników, może poczuć się rozczarowana. A to już niedaleka droga do sporu.

Zadbajmy więc o podział obowiązków w rodzinie. Mężczyzna powinien pomóc swojej kobiecie w zadaniach wymagających większej siły. Jeśli nie chce zmywać, sprzątać lub prasować, niech zrobi zakupy, wyniesie śmieci lub wytrzepie dywany. Jeśli posiadacie nastoletnie potomstwo, ono również powinno aktywnie uczestniczyć w przygotowaniach. Bezsensowne spędzanie czasu przed monitorem komputera lub ekranem telewizora niczego nie wniesie. Poproś swoją pociechę o dokładne sprzątnięcie swojego pokoju, rozwieszenie prania lub podlanie roślin.

2. Nie dąż do modelu idealnej rodziny

Zobacz film: "Depresja - przyczyny"

Ludzi idealnych nie ma, rodzin także. Zamiast zadręczać się tym, że u sąsiadów już stoi ubrana choinka i większość pomieszczeń w domu błyszczy, skup się na wykonaniu swoich obowiązków. Nie spodziewaj się, że atmosfera świąteczna będzie taka, jak na obrazkach, reklamach lub plakatach. Wyczekując ideału, możesz zapomnieć o istocie świąt, a tworząc niepotrzebne napięcie związane z niespełnionym oczekiwaniem, osiągniesz zupełnie odwrotny efekt.

3. Ustal przebieg świąt wraz ze swoim partnerem

Macie dylematy dotyczące tego, gdzie spędzić święta? Rozważacie wizytę u twoich lub jego rodziców? Zastanówcie się, czy jesteście w stanie pogodzić dwie wizyty i spędzić część Wigilii u każdej ze stron. Jeśli jednak wasze rodziny mieszkają w różnych miejscowościach i nie macie możliwości dojazdu w ciągu jednego wieczora, pomyślcie, kogo dłużej nie widzieliście. Jeśli ty lub twój partner jesteście jedynakami, weźcie również pod uwagę, czy jedni lub drudzy rodzice nie będą samotnie spędzać świąt. Inną opcją, którą preferują szczególnie małżeństwa z małymi dziećmi, jest zaproszenie rodziny do siebie. W ten sposób możecie zaprosić obie rodziny i wspólnie przeżywać świąteczny czas. Jeśli obawiasz się, że nie zdążysz ze wszystkimi wypiekami, poproś rodziców o pomoc. Mamy bardzo chętnie angażują się w pomoc kuchenną, więc tym bardziej poczują się wtedy docenione i potrzebne.

4. Postaraj się zrozumieć różnice charakterów

Każda rodzina jest mieszanką charakterów. Nic dziwnego, że zawsze znajdzie się ktoś, kto lubi plotki, sensacje, jest chwalipiętą lub ma dziwne natręctwa. Niektóre charaktery zawsze wejdą w spory dotyczące polityki lub niedokończonych spraw z przeszłości. Znasz je nie od dziś, w związku z tym przygotuj się na pewne zachowania lub nawyki. Nie zmienisz ich, choćbyś bardzo chciała. Jeśli co roku słyszysz te same pytania dotyczące twojego statusu lub rodziny, odpowiadaj spokojnie, bez niepotrzebnej irytacji. Staraj się zrozumieć ich zachowania i docenić troskę.

Święta to szczególny czas – nie trać go na nerwy i pod żadnym pozorem nie unoś się honorem. Doceń to, że jesteście wszyscy razem i ciesz się chwilą!

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze