Trwa ładowanie...

Leczenie biegunki u dzieci

Avatar placeholder
12.08.2021 12:54
Leczenie biegunki u dzieci
Leczenie biegunki u dzieci (123RF)

Statystyki mówią, że 95% dzieci przed ukończeniem 5 roku życia cierpi na biegunkę. Dla wielu z nich leczenie biegunki kończy się w szpitalu. Poznanie przyczyn tej dolegliwości, a także właściwe postępowanie w przypadku jej wystąpienia, pozwalają uniknąć terapii szpitalnej.

spis treści

1. Biegunka u dziecka

Mówimy o niej wtedy, gdy konsystencja stolca wydalanego przez dziecko jest wodnista, a zbyt luźny kał pojawia się kilka razy dziennie. Malec skarży się na ból brzucha i nie chce nic jeść. Ostrej bieguncemogą towarzyszyć nudności a nawet wymioty.

2. Przyczyny biegunki

Jest ich wiele. Biegunkę mogą spowodować:

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"
  • spożycie nieświeżych pokarmów,
  • nadwrażliwość pokarmowa,
  • różne bakterie, np. z rodzaju Salmonella,
  • rotawirusy,
  • choroby jelit,
  • lęk, stres,
  • zdenerwowanie,
  • przejedzenie,
  • zjedzenie za dużej ilości błonnika – warzywa, owoce, otręby,
  • biegunka może wystąpić także jako skutek uboczny stosowanych leków.

3. Niebezpieczna biegunka u dziecka

Jeśli u naszego dziecka pojawią się trzy wolne stolce, a malec czuje się dobrze, to wtedy nie trzeba zabierać go do lekarza. Za wolne stolce mogą odpowiadać czynniki psychiczne (stres, zdenerwowanie) lub przejedzenie. Biegunka u niemowlaków może być spowodowana przez za wczesne wprowadzenie do diety jakiegoś pokarmu – organizm dziecka nie przyzwyczaił się do trawienia nowości.

Czasem, gdy dziecko zje za dużo śliwek lub innych owoców czy warzyw, może mieć biegunkę. Odpowiedzialny jest za to błonnik, który spożyty w nadmiarze, działa jak środek przeczyszczający. Do lekarza trzeba koniecznie zgłosić się, gdy biegunka u dziecka połączona jest z wymiotami. Wtedy dochodzi do odwodnienia organizmu, a nasze dziecko bardzo szybko traci na wadze. Wizyta u specjalisty potrzebna jest także, jeśli biegunka długo nie ustępuje i w stolcu widoczne są ślady krwi. Biegunka u niemowląt zawsze wymaga konsultacji z pediatrą.

4. Leczenie biegunki

  • Nawadnianie - zdecydowanie najważniejsze w czasie choroby jest nie dopuszczenie do odwodnienia organizmu. Należy pamiętać, że im mniejsze dziecko, tym większe ryzyko odwodnienia. Dziecko trzeba poić wodą, nawet wtedy, gdy stawia opory. Może tak się zachowywać z powodu uciążliwych dolegliwości i przemęczenia. W celu uzupełnienia braków wody można stosować także specjalne elektrolity.
  • Właściwe odżywianie - powszechnie uważa się, że dziecku cierpiącemu na biegunkę należy zmienić codzienną dietę. Otóż nie zawsze tak jest. Biegunka u niemowlaka nie wymaga odstawienia od piersi matki. Zwłaszcza jeśli dziecko do czasu wystąpienia biegunki było karmione tylko naturalnym mlekiem. Rodzice obawiają się, że biegunkę wywołał jakiś składnik jedzenia, który był bezpośrednio podany dziecku lub przeniknął do mleka karmiącej piersią matki. Właśnie z tego powodu rodzice podejmują decyzję o zmianie diety i zaczynają wprowadzać produkty o niskiej wartości odżywczej i niesmaczne dla maluchów. Oczywiście z mlekiem nie wolno przesadzać zwłaszcza u dzieci w wieku przedszkolnym. Specjaliści podkreślają, że dzieciom w czasie biegunki nie należy podawać produktów pochodzenia mlecznego, gdyż chore jelita nie są w stanie strawić zawartych w mleku ilości białka i tłuszczów. Niekiedy pomaga także wprowadzenie lekkostrawnych potraw: suchary bez masła, ryż, makaron, gotowane warzywa, banany, starte jabłka.
  • Leki - na rynku dostępne są odżywki lecznicze, które pomagają w zwalczaniu biegunki. Odżywki te mają różną postać: płynną lub puddingu. W skład niektórych wchodzą owoce, np. banany, które sprawiają, że produkt ma bardzo przyjemny smak. Są wzbogacone witaminami i różnymi składnikami odżywczymi, dlatego nie tylko wpływają na prawidłową konsystencję stolca, ale także pomagają organizmowi w usunięciu toksyn i odbudowują florę jelitową. Takie preparaty warto zabierać ze sobą w podróż. Wtedy, na skutek zmian klimatu, posiłków itd., ryzyko wystąpienia biegunki wzrasta. Niektóre z tych środków mają zastosowanie przy przeziębieniach. Istotne w czasie biegunki jest zadbanie o higienę dziecka. Częste stolce sprzyjają odparzeniom na pośladkach. Lekarz powinien poradzić stosowne pudry, maści i kremy.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Domowe sposoby na biegunkę
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze