Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Łapczyńska

Naucz dziecko spać we własnym łóżku!

Avatar placeholder
21.05.2020 10:17
Naucz dziecko spać we własnym łóżku!
Naucz dziecko spać we własnym łóżku! (Zdjęcie autorstwa John Morgan / CC BY 2.0)

Mimo iż niektórzy rodzice nie mają nic przeciwko temu, by maluchy spały w ich sypialni nawet całą noc, wiele osób marzy o tym, by w nocy być sam na sam tylko z partnerem. Nie ma w tym nic złego. Problem pojawia się wtedy, gdy dla świętego spokoju zgadzasz się na spanie dziecka w twoim łóżku, ponieważ nie wiesz, jak sprawić, by dziecko spało we własnym pokoju. Jeśli twoje dziecko w nocy wstaje ze swojego łóżka i kładzie się w twoim, a tobie zaczyna to przeszkadzać, czas wypróbować sprawdzone sposoby na przyzwyczajenie go do spania we własnym pokoju.

To musisz wiedzieć

1. Zmiana wieczornych nawyków

Przede wszystkim podejdź do kwestii snu w pozytywny sposób. Dziecko powinno uzyskać od ciebie jasny przekaz: spanie we własnym łóżku przez całą noc to świetna zabawa. Jednocześnie staraj się nie wprowadzać zmian w zbyt gwałtowny sposób. Jeśli do tej pory pozwalałaś dziecku przychodzić codziennie do sypialni i przesypiać w niej całą noc, nie możesz nagle odmówić maluchowi wstępu do swojego łóżka, ponieważ poczuje się odrzucony. Najlepszym pomysłem jest stopniowe przyzwyczajanie dziecka do własnego łóżka i pokoju. Wieczorem posiedź na łóżku malucha, aż zaśnie. Po kilku dniach możesz usiąść na krześle, które po kilku kolejnych dniach możesz stopniowo odsuwać od łóżka. Niektórzy rodzice decydują się na ustawienie małego materaca obok swojego łóżka, na którym może położyć się dziecko, jeśli przyjdzie w nocy do sypialni rodziców. W ten sposób maluch nie budzi ich, przychodząc w nocy i może przespać się w pobliżu rodziców. Inni rodzice umawiają się z dzieckiem, że w nocy może przyjść na 15 minut do ich sypialni, ale później ma wrócić do swojego pokoju. Zdania na temat skuteczności tej ostatniej metody są jednak podzielone – wielu rodziców czuje bowiem instynktowny opór przed wydzielaniem dziecku czasu, jaki może z nimi spędzić z zegarkiem w ręku.

2. Jak nauczyć dziecko spania we własnym łóżku?

Dziecko śpiące u rodziców
Dziecko śpiące u rodziców

Dziecko powinno uzyskać od ciebie jasny przekaz: spanie we własnym łóżku przez całą noc to świetna zabawa.

zobacz galerię
Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowy sen niemowlaka?"

Specjaliści podkreślają, jak ważna jest konsekwencja. Jeśli chcesz oduczyć malucha nocnego przychodzenia do twojego łóżka, za każdym razem powinnaś odprowadzić go do jego pokoju, nawet w środku nocy. Czasami dzieci mają złe sny lub gorsze samopoczucie – wówczas koniecznie poświęć im więcej czasu i uwagi. Twoja obecność zwykle wystarczy, by uspokoić malucha, dlatego połóż go do jego własnego łóżka i posiedź z nim, aż zaśnie. Jeżeli dziecko nie będzie mogło zasnąć, naucz je, jak radzić sobie samemu. Niech maluch zamknie oczy i pomyśli o czymś, co sprawia mu przyjemność, na przykład o zabawie z najlepszym kolegą lub o zbliżających się urodzinach. Możesz także spróbować nagradzać dziecko, jeśli prześpi całą noc w swoim pokoju. Ustalcie system nagród – na przykład za każdą noc może dostawać naklejkę, a kiedy uzbiera określoną wcześniej ilość, wymienisz naklejki na zabawkę.

Pediatrzy podkreślają, że dla dziecka spanie z rodzicami jest bardzo korzystne, ponieważ maluch czuje się wówczas bezpiecznie, a bliskość wpływa pozytywnie na jego rozwój. Jeżeli jednak twoje dziecko chodzi już do przedszkola, a jego nocne wizyty zaczęły ci przeszkadzać, spróbuj nauczyć go spania we własnym pokoju. Aby dziecko dobrze zniosło zmiany w nocnym trybie życia, musi wiedzieć, że w każdej chwili może do ciebie przyjść i nie zostanie odtrącone. Jednocześnie musi nauczyć się, że za każdym razem odprowadzisz je do jego własnego pokoju, a jeśli będzie chciało, posiedzisz z nim, dopóki nie zaśnie.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Nowe metody usypiania dzieci
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze