Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Łapczyńska

Jak stres w ciąży wpływa na dziecko?

Avatar placeholder
05.07.2020 10:58
Jak stres w ciąży wpływa na dziecko?
Jak stres w ciąży wpływa na dziecko? (Shutterstock)

Powszechnie wiadomo, że takie czynniki, jak niewłaściwe odżywianie, spożywanie alkoholu czy palenie papierosówpodczas ciąży, mogą wywrzeć negatywny wpływ na fizyczne zdrowie dziecka. Ostatnie badania dowiodły, że na zdrowie dziecka nie wpływa jedynie fizyczny, ale także psychiczny stan matki w okresie ciąży. Okazało się bowiem, że narażanie brzemiennych kobiet na ciągły stres może negatywnie wpłynąć na stan emocjonalny dziecka.

1. Przemoc w stosunku do przyszłej matki a gen odpowiedzialny za stres

Badania przeprowadzone w Niemczech opierały się na skutkach przemocy domowej w stosunku do ciężarnych kobiet. Naukowcy skupili się więc na szczególnym źródle stresu – nie brali pod uwagę stresu związanego z pracą czy opieką nad domem.

Dla dobra badań naukowcy przeprowadzili ankietę dotyczącą przypadków przemocy w rodzinie na grupie 25 kobiet. Następnie badacze monitorowali zachowanie specyficznego genu u dzieci matek, które przeszły ankiety. Wszyscy badani byli w wieku od dziewięciu do dziewiętnastu lat. W wyniku badań zauważono mniejszą aktywność genu związanego z reakcją mózgu na stres – receptora glukokortykoidowego (GR) – u dzieci matek, które przyznały się do przemocy domowej niż u kobiet, u których ciążaprzebiegła bezstresowo. Taka zależność nie wystąpiła, jeśli matka stała się ofiarą przemocy po urodzeniu dziecka.

2. Skutki stresującej ciąży na stan emocjonalny dziecka

Różnica genetyczna u dzieci zestresowanych matek sprawia, że są one bardziej podatne na stres, w wyniku czego reagują na bodziec stresowy znacznie szybciej mentalnie i hormonalnie niż ich rówieśnicy. Dodatkowo, takie dzieci mają tendencję do działań impulsywnych oraz są bardziej podatne na problemy emocjonalne. Wcześniejsze badania wskazały na większe prawdopodobieństwo rozwoju depresji u dzieci, których rodzice byli ofiarami przemocy domowej.

Zobacz film: "Czy w ciąży należy jeść za dwoje?"

Naukowcy przyznają się jednak do ograniczeń związanych z przeprowadzonymi badaniami. Cała procedura oparta była bowiem na wspomnieniach kobiet dotyczących okresu sprzed minimum dziesięciu lat. Dodatkowo, analiza nie udowadnia stuprocentowej zależności między przemocą w stosunku do matek a zmianami w układzie nerwowym dzieci. Badanie wskazuje tylko na takie prawdopodobieństwo. Poza tym naukowcy nie wzięli pod uwagę innych czynników wpływających na osobowość depresyjną dzieci w miarę dorastania, takich jak wpływ rówieśników czy sytuacja społeczna rodziców. Naukowcy chcą więc przeprowadzić dodatkowe badania, które potwierdziłyby ich przypuszczenia.

Mimo braku stuprocentowej pewności, przemoc domowa w stosunku do ciężarnej kobiety może doprowadzić do zaburzeń emocjonalnych mającego się narodzić dziecka. Warto jest więc zapewnić przyszłej matce zdrowe, wolne od stresu środowisko, w którym będzie mogła doczekać porodu.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze