Trwa ładowanie...

Jak ustrzec się przed zimową opryszczką?

Avatar placeholder
09.04.2015 12:29
Jak ustrzec się przed zimową opryszczką?
Jak ustrzec się przed zimową opryszczką?

Opryszczka wargowa to popularna zmiana skórna, która często pojawia się w czasie zimy. Mimo iż wirusy opryszczki są przenoszone tylko przez bezpośredni kontakt, w okresie zimowym częstotliwość zakażeń jest większa ze względu na spadek odporności i niekorzystne działanie czynników zewnętrznych – mróz i wiatr sprzyjają aktywacji tych wirusów. Objawy takie jak świąd, ból i pieczenie są bardzo nieprzyjemne, ale na szczęście istnieją sposoby, aby je załagodzić.

spis treści

1. Dlaczego opryszczka często pojawia się zimą?

Choć nie jesteśmy tego świadomi, wirus opryszczki gnieździ się u około 80% populacji, ale tylko co druga osoba choruje aktywnie na opryszczkę. Co gorsza, infekcja bardzo często powraca, nawet gdy zostanie raz wyleczona. Wirusy atakują głównie w dzieciństwie – między szóstym miesiącem a piątym rokiem życia. Początkowo odczuwalny jest jedynie dyskomfort i uczucie swędzenia, ale po krótkim czasie pojawia się również zaczerwienienie oraz obrzęk.

Na pojawienie się opryszczki największy wpływ mają warunki atmosferyczne. Przyczynia się do tego zarówno nadmierna ekspozycja skóry na słońce, jak również wyziębienie organizmu. Dlatego w sezonie zimowym tak często mamy do czynienia z tego typu zmianą skórną. Bardzo niska lub zbyt wysoka temperatura powoduje uaktywnienie wirusa HSV1, który wywołuje opryszczkę. Tak więc, nie tylko zima sprzyja tej chorobie – lato to również okres, w którym łatwo dochodzi do zakażenia.

2. Jak rozpoznać pierwsze objawy opryszczki?

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Objawy opryszczki nie są widoczne od razu po zaatakowaniu wirusa. Musi minąć kilka dni, zanim zorientujemy się, że jesteśmy zarażeni. Najbardziej typowym symptomem są charakterystyczne pęcherzyki, wypełnione płynem surowiczym, które później pękają, a w ich miejscu powstają strupki. Nie są to jedyne objawy, ponieważ opryszczce bardzo często towarzyszy także gorączka, osłabienie organizmu oraz bóle głowy. Powoduje to dyskomfort nie tylko fizyczny, ale również psychiczny. W niektórych przypadkach dochodzi także do powiększenia węzłów chłonnych.

Najcięższe są objawy przy opryszczce pierwotnej (gdy wirus zaatakuje po raz pierwszy), ponieważ mogą się utrzymywać nawet przez trzy tygodnie. Przy zakażeniu wtórnym przebieg jest znacznie krótszy – trwa od siedmiu do dziesięciu dni. Stopień nasilenia objawów bywa różny – niektóre osoby mogą bardzo ciężko je znosić i mocno odczuwać pojawiający się wtedy ból. Nie bez znaczenia jest również miejsce, w którym doszło do zarażenia.

3. Co zrobić, żeby opryszczka nie pojawiła się na naszych ustach?

Opryszczka, poza tym, że wywołuje nieprzyjemne objawy, wygląda nieestetycznie. Wiedzą to przede wszystkim panie, dla których każda zmiana na twarzy jest powodem do zmartwień. Całkowite wyeliminowanie wirusa opryszczki z organizmu jest niestety niemożliwe, ponieważ jak już raz zaatakował, pozostanie w nim na zawsze. Dzięki rozwiązaniom współczesnej medycyny istnieją jednak skuteczne sposoby na łagodzenie objawów opryszczki oraz zapobieganie ponownym jej wystąpieniom. Można zastosować lek, który skutecznie hamuje jej rozwój, przyspiesza gojenie i łagodzi objawy.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze