Trwa ładowanie...

Jak zapobiec żylakom?

Avatar placeholder
19.07.2019 08:41
Jak zapobiec żylakom?
Jak zapobiec żylakom?

Niektórzy z nas dziedziczą żylaki, inni nabywają je jako skutek palenia papierosów, czy wykonywania ciężkiej pracy fizycznej. Natychmiast trzeba reagować na sygnały zwiastujące żylaki. Jeśli tego nie zrobimy, grozi nam wiele powikłań.

spis treści

1. Powstawanie żylaków

Żylaki kończyn dolnych powstają wskutek szwankowania zastawek, czyli specjalnych zaworów, w które zaopatrzona jest każda żyła. Znajdują się blisko siebie, jedne nad drugimi, wyglądają jak szczeble drabiny. Dzięki nim krew płynie tylko w jedną stronę. Nawet jeśli pod wpływem siły ciążenia krew zamiast do góry, chce płynąć do dołu, zastawki szczelnie zamykają się.

Czasem zastawki nie działają dobrze, wtedy część krwi, która powinna płynąć w górę, czyli do serca, cofa się z żył głębokich (grubszych) do powierzchniowych (cieńszych) i w dół ku stopie. Warto wiedzieć, że większość krwi płynie żyłam głębokim, a powierzchniowymi 5-10 proc.. Są połączone żyłami przeszywającymi (tzw. przetoki żylne). Jeśli krew się cofnie, to zaczyna zalegać w żyłach powierzchniowych, które pod jej wpływem rozciągają się – tak właśnie powstają żylaki.

Zobacz film: "Jak pozbyć się uczucia ciężkich nóg?"

Leczenie żylaków wymaga stwierdzenia ich przyczyny. Dzielą się one na odziedziczone i nabyte. Żylakom sprzyjają: ciąża i poród, zażywanie tabletek antykoncepcyjnych i stosowanie hormonalnej terapii zastępczej. Grożą osobom cierpiącym na choroby dróg rodnych, przewlekłe zaparcia, otyłość. Czasem pojawiają się wskutek braku ruchu, palenia papierosów, ciężkiej pracy fizycznej.

Nawet noszenie nieodpowiednich butów – zbyt wysoki obcas lub wąski czubek – czy obcisłego ubrania (zbyt dopasowane dżinsy, skarpetki z wbijającą się w ciało gumką) może stać się przyczyną żylaków. Dobrej funkcjonalności zastawek nie sprzyja nadmiar ciepła, a więc sauna, gorące kąpiele, solarium czy depilacja gorącym woskiem.

2. Skutki żylaków

Nieleczone żylaki prowadzą do groźnych powikłań. Powstają obrzęki nóg w okolicy kostek, prawidłowe odżywianie skóry zostaje zaburzone. Wszystko to prowadzi do martwicy i trudno gojących się owrzodzeń. Bardzo często dochodzi do zakrzepowego zapalenia żył, co jest szczególnie poważne w przypadku żył głębokich. Najgroźniejszym powikłaniem jest zator tętnicy płucnej.

Do lekarza najlepiej zgłosić się, gdy stopy zaczynają puchnąć, a my mamy wrażenie „ciężkich nóg”, w których czujemy pulsowanie lub rozpierający ból. Dodatkowo noga może zmienić się na kolor sinoczerwony, gdy w żyle znajduje się zakrzep krwi.

3. Zapobieganie żylakom

Jeżeli pracujemy siedząc, starajmy się często wykonywać proste ćwiczenie: stopy opierajmy na przemian na palcach i na piętach. Dzięki temu poprawimy krążenie krwi. Siedząc, powinniśmy trzymać nogi na podpórce, im wyższej, tym lepiej. Wystrzegajmy się zakładania nogi na nogę. Raczej unikajmy nadmiaru ciepła, słońca, sauny i solarium. Warto, abyśmy pozbyli się zbędnych kilogramów, które obciążają nasz układ krążenia. Powinniśmy rzucić palenie papierosów, gdyż ten nałóg sprzyja powstawaniu zakrzepów.

Codzienną dietę wzbogaćmy o błonnik i produkty zawierające witaminę C. Włącz do diety warzywa, owoce, produkty zbożowe. Najwięcej witaminy C zawierają czarna porzeczka, truskawki, natka pietruszki, dzika różna, rokitnik, papryka, szpinak, cytryny, pomarańcze.

Trzeba chodzić na spacery i często jeździć na rowerze. Jeżeli mamy problemy z żylakami, nie możemy nosić obcisłych ubrań, wysokich obcasów i wąskich czubków w butach. Przed pójściem spać lepiej wziąć chłodny prysznic, niż gorącą kąpiel, a nogi masować w kierunku serca. Dobrze jest spać z nogami podniesionymi do góry, pod nogi można podkładać nagłówki lub zwinięte koce.

4. Domowy sposób diagnostyki żylaków

Jeżeli odczuwamy u siebie dolegliwości związane z obolałymi nogami, możemy w łatwy sposób sprawdzić, czy cierpimy na nie. Wystarczy dwa razy dziennie mierzyć obwód nóg powyżej kostki i pod kolanem (czyli 10 cm poniżej zgięcia).

Pomiaru należy dokonywać zaraz po obudzeniu i przed położeniem się spać i zawsze w tych samych miejscach. Wyniki trzeba zapisywać i uważnie obserwować różnicę pomiędzy obwodem rano a wieczorem. Im jest większa, tym szybciej należy zgłosić się do lekarza.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze