Trwa ładowanie...

Tampon - charakterystyka, zakładanie, czy jest bezpieczny

Avatar placeholder
30.04.2021 13:21
Tampon - charakterystyka, zakładanie, czy jest bezpieczny
Tampon - charakterystyka, zakładanie, czy jest bezpieczny

Tampony -  jak się wkłada tampony? Czy tampony są bezpieczne? To najczęstsze pytania zadawane przez kobiety, które rozważają rozpoczęcie stosowania tamponów podczas krwawienia miesiączkowego. Pierwsza aplikacja tamponu może być stresująca, dlatego warto wcześniej poszukać rzetelnych odpowiedzi na powyższe pytania, by pierwsza przygoda z tamponem zakończyła się sukcesem i nie zniechęciła kobietę do dalszego stosowania tamponów.

spis treści

1. Tampon - charakterystyka

Jak używać tamponów?
Jak używać tamponów?

Prawidłowo założony tampon jest niewyczuwalny. Jeśli czujesz się niekomfortowo, to znak, że tampon nie

zobacz galerię

Tampon to kawałek chłonnego materiału, którego zadaniem jest absorpcja płynu menstruacyjnego. Jest wykonany zazwyczaj z delikatnej bawełny, która została sprasowana do cylindrycznego kształtu, tak by mogła być z łatwością umieszczona wewnątrz ciała kobiety. Tampony są różnego rozmiaru i charakteryzują się różnym stopniem absorpcji.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Młode dziewczyny, które jeszcze nie rozpoczęły współżycia, często zastanawiają się, czy dziewica może używać tamponów. Oczywiście mogą one stosować takie środki higieny. Tampony nie powodują przerwania błony dziewiczej. Czasami jednak może się zdarzyć, że otwór w błonie jest zbyt mały, by tampon został umieszczony na odpowiedniej głębokości. Szacuje się, że zdarza się to u około 2% nastolatek.

Jak się wkłada tampony? Jeśli kobieta po raz pierwszy zakłada tampon, powinna wybrać najmniejszy dostępny rozmiar. Włożenie tamponu wówczas jest łatwiejsze. Poza tym łatwiej zaaplikować tampon, kiedy krwawienie miesiączkowe jest intensywniejsze i kiedy kobieta nie jest spięta. Zdenerwowanie powoduje, że mięśnie są skurczone i stawiają opór.

2. Tampon - zakładanie

  • Umyj ręce ciepłą wodą z mydłem. Pamiętaj, że jeśli otwarty tampon spadnie na ziemię, należy wyrzucić go do kosza.
  • Wybierz wygodną pozycję. Wiele kobiet preferuje zakładanie tamponów z nogą opartą np. na wannie, inne wolą zakładać je, kucając.
  • Upewnij się, że sznureczek tamponu jest mocno przymocowany.
  • Przytrzymaj tampon palcem wskazującym i kciukiem.
  • Drugą ręką odchyl wargi sromowe. Wkładając tampon, kieruj go delikatnie w stronę krzyża.
  • Kiedy poczujesz palce na wargach, użyj palca wskazującego, by umieścić tampon jeszcze głębiej. Kiedy tampon został umieszczony w środku, upewnij się, że sznurek znajduje się na swoim miejscu.
  • Jeśli chcesz wyciągnąć tampon, pociągnij delikatnie za tampon w dół.

Pamiętaj, że prawidłowo założony tampon jest niewyczuwalny. Jeśli czujesz się niekomfortowo, to znak, że tampon został umieszczony nieprawidłowo lub zbyt płytko. Możesz wówczas go wyjąć i spróbować założyć kolejny. Pamiętaj, że praktyka czyni mistrza, więc nie zniechęcaj się zbyt szybko.

3. Tampon - czy jest bezpieczny ?

Używanie tamponów może wiązać z pojawieniem się zespołu szoku toksycznego. Jednak zdarza się to bardzo rzadko. Infekcja może rozwinąć się zarówno u kobiet, jak i mężczyzn, lecz częściej pojawia się u kobiet stosujących tampony. Szok toksyczny może pojawić się wtedy, gdy tampon pozostaje w ciele zbyt długo. Powstaje wówczas środowisko, które sprzyja rozwojowi bakterii, w tym bakterii Staphylococcus aureus, która wywołuje syndrom szoku toksycznego. Zatem, aby ochronić się przed chorobą, należy zmieniać tampony co 4-6 godzin.

Objawy zespółu szoku toksycznego:

  • nagłe pojawienie się wysokiej gorączki,
  • zmiany skórne,
  • biegunka,
  • wymioty,
  • nudności.

Tampony to skuteczne i wygodne środki higieny osobistej stosowane podczas krwawienia miesiączkowego. Zapewniają dyskretną ochronę, zapobiegają powstawaniu przykrego zapachu i umożliwiają korzystanie z basenu podczas okresu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze